Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Każdego dnia stajemy przed trudnymi wyborami. W jakie spodnie dziś się ubrać, jaki wykonać makijaż, co zjeść na obiad, gdzie spędzić czas wolny. Gdy zaczynamy borykać się z wadą wzroku, zastanawiamy się nad wyborem najlepszej dla nas metody korekcji wzroku. Nawet kiedy już zdecydujemy, że chcemy zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe, okazuje się, że nie jest to taki prosty wybór. Na rynku dostępna jest cała masa wszelkiego rodzaju szkieł kontaktowych, pogrupowanych w zależności od korygowanej wady, przeznaczenia, czy materiału wykonania. Na podstawie paru czynników specjalista jest w stanie dobrać nam najodpowiedniejsze soczewki, które zapewnią nam komfort oraz idealną ostrość widzenia.

jak wybrać

Soczewki wybiera specjalista

To nie my samodzielnie wybieramy dla siebie soczewki kontaktowe, lecz specjalista podczas wizyty wybiera je dla nas. Jeśli znamy swoją wadę wzroku, zadamy pytanie, dlaczego nie możemy zrobić tego sami i czy w ogóle istnieją jakieś zagrożenia. Owszem, istnieją, gdyż nasze oczy nie różnią się między sobą jedynie kolorem tęczówki. Szkła, których używa mąż czy przyjaciółka, niekoniecznie sprawdzą się również u nas. Okulista lub optometrysta bada rogówkę za pomocą lampy szczelinowej, sprawdza jakość filmu łzowego, dokonuje pomiaru promienia krzywizny oraz średnicy oka. Po obszernym wywiadzie z pacjentem przygotowuje kilka próbnych rodzajów soczewek kontaktowych. Wybrane zostaną te, które najlepiej leżą na oku pacjenta, są najwygodniejsze, a także dają najostrzejszy obraz.

badanie wzroku

Materiał wykonania soczewek

Soczewki kontaktowe dzielą się na tak wiele rodzajów właśnie po to, aby lepiej spełniać oczekiwania pacjenta. Dla jednych najlepszym wyborem będą soczewki miesięczne, dla innych jednodniowe. Wyróżniamy szkła miękkie oraz twarde. Te drugie dziś wyszły już niemal z użycia, są to indywidualne soczewki specjalistyczne, używane jedynie w przypadku niestandardowych wad wzroku. Soczewki miękkie mogą być wykonane z materiału hydrożelowego, starszej generacji, lub silikonowo-hydrożelowego, nowocześniejszego. Nie każda osoba może nosić te soczewki zamiennie, gdyż różnią się one między sobą właściwościami. Soczewki hydrożelowe są wysoko uwodnione, jednak słabo tlenoprzepuszczalne, podczas gdy silikonowo-hydrożelowe wykazują dużą przepuszczalność tlenu. Hydrożel często sprawdza się u alergików, natomiast silikonowy hydrożel wśród osób pracujących przed ekranem komputera, jak np. Acuvue Oasys. Najpopularniejsze hydrożelowe soczewki kontaktowe to natomiast Soflens 59.

czas noszenia

Czas noszenia soczewek

Jednodniowe, dwutygodniowe, miesięcznekwartalne i roczne. Soczewki dzielą się ze względu na czas noszenia, aby spełnić indywidualne potrzeby pacjentów. Przykładowo soczewki jednodniowe to doskonała opcja dla osób, które soczewek nie używają na co dzień, a jedynie okazjonalnie. Nie wymagają użycia płynów pielęgnacyjnych i są najbardziej higieniczne. Soczewki miesięczne to zaś wariant łączący ekonomiczność oraz utrzymanie zdrowia oczu. Zaopatrujemy się w nie co 3 miesiące (w jednym opakowaniu znajduje się 6 sztuk soczewek), dodatkowo pielęgnujemy je płynem. Ten rodzaj soczewek przeznaczony jest dla regularnych użytkowników. Szkła roczne to zaś metoda korekcji starszej generacji, jednak nadal obecna na rynku z powodu możliwości korygowania niekonwencjonalnych wad wzroku. Najchętniej kupowanymi dwutygodniowymi soczewkami kontaktowymi są Acuvue, a szkła jednodniowe, takie jak Acuvue Moist czy Acuvue TruEye również wiodą prym na rynku europejskim. Zaś miesięczne soczewki chętnie kupowane przez pacjentów to w szczególności Air Optix Aqua oraz evo2lution monthly lenses

czytelnictwo

Rodzaj korygowanej wady

Ze względu na korygowaną wadę wyróżniamy soczewki sferycznetoryczne oraz progresywne. Obok nich znajdziemy również szkła kontaktowe kolorowe, czyli kosmetyczne soczewki zmieniające lub podkreślające naturalny kolor oczu. Soczewki kolorowe produkowane są w wersji korekcyjnej lub plano (0,00 D). Szkła sferyczne przeznaczone są dla krótko- i dalekowidzów, toryczne dla astygmatyków, a progresywne (multifokalne) dla osób cierpiących na starczowzroczność. Umożliwiają płynne widzenie zarówno z dali, jak i bliży i eliminują konieczność posiadania specjalnych okularów do np. czytania.

drzemka

Soczewki, w których można spać

Istnieje jeszcze jeden podział, o którym nowicjusze w temacie soczewek kontaktowych być może nie mają pojęcia. Ze względu na tryb użytkowania możemy wyróżnić szkła dzienne lub całodobowe. Dzienne soczewki zakładamy rano i jeśli są jednodniowe, wyrzucamy, jeśli wielokrotnego użytku, czyścimy i zostawiamy na noc w płynie pielęgnacyjnym. Natomiast soczewki całodobowe przeznaczone są do noszenia ciągłego - w dzień i w nocy przez okres najczęściej tygodnia, dwóch lub miesiąca. W tym rodzaju szkieł możemy bez wyrzutów sumienia zasypiać, nie musimy się też martwić tym, że nasz dzień trwa więcej niż 12 godzin. Soczewki całodobowe są wykonywane z najlepszego materiału o najlepszych właściwościach - są wysoko uwodnione oraz tlenoprzepuszczalne. Wyodrębniamy także kontakty nadające się do noszenia w trybie przedłużonym - użytkownik sam decyduje o tym, czy będzie ich używał przez 2 tygodnie - dziennie, czy przez tydzień - całodobowo. W tym drugim przypadku wymagane jest wcześniejsze pozytywne zaopiniowanie przez specjalistę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Soczewki dwutygodniowe dzień&noc".

trudny wybór

Wybór soczewek jest indywidualną sprawą

Gdy połączymy ze sobą wszystkie wymienione wcześniej czynniki, uzyskujemy obraz bardzo indywidualnego podejścia do korekcji wzroku. Bowiem osoba, która na co dzień zwykła nosić okulary, a wyjątkowo chce podczas urlopu nosić soczewki, może zaopatrzyć się w szkła jednodniowe. To również znakomity wariant dla sportowców - po odbytym treningu soczewki można wyrzucić i znów wrócić do noszenia okularów. Szkła całodobowe lub przeznaczone do noszenia w trybie przedłużonym mogą być gratką dla osób szczególnie aktywnych. To także dobra alternatywa, jeśli przebywamy w warunkach, w których higieniczna wymiana soczewek jest niemożliwa. Soczewki jednodniowe hydrożelowe sprawdzą się u alergików, a np. dwutygodniowe silikonowo-hydrożelowe wśród osób spędzających czas przed ekranami.

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych