Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Jak założyć soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Zakładanie soczewek kontaktowych to dla wielu początkujących użytkowników prawdziwe wyzwanie. Kilkanaście przeczytanych instrukcji, kilka obejrzanych tutoriali, prezentacje znajomych. Dla innych to zaś tylko część większego, ale codziennego procesu, jakim jest stosowanie szkieł kontaktowych. Przy regularnym stosowaniu kontaktów prędzej czy później nie będziesz nawet potrzebować lusterka, aby wykonać tę czynność. Trzeba pamiętać, że aplikacja soczewek kontaktowych jest bardzo indywidualną kwestią i to głównie od pacjenta zależy, jaką metodę wybierze.

Kobieta aplikuje soczewkę kontaktową do oka.

Przed pierwszym założeniem soczewek:

 1. Zaplanuj rano nieco więcej czasu, aby dokładnie i krok po kroku opanować zakładanie szkieł.

 2. Zapisz sobie na opakowaniu datę otwarcia nowej pary soczewek lub nowego opakowania. Pomoże ci to zaplanować sobie zakup szkieł, a w przypadku soczewek wielokrotnego użytku – wymienić je na czas.

 3. Jeśli używasz szkieł wielokrotnego użytku, oznacz lewą i prawą komorę pojemnika na soczewki (np. standardowego antybakteryjnego pojemniczka). Przydaje się to w przypadku dwóch różnych wad wzroku na oczach.

Kobieta zakłada soczewkę kontaktową na oko.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

 1. Dokładnie umyj ręce antybakteryjnym mydłem. Wysusz dłonie. Aplikację zacznij od prawego oka (aby nie pomylić soczewek).

 2. Jeśli używasz soczewek miesięcznych: być może na ulotce znajdziesz informację, aby przed założeniem szkieł przepłukać je płynem pielęgnacyjnym. Po wykonaniu tej czynności, nałóż soczewkę na palec wskazujący.
  Jeśli używasz szkieł jednodniowych: zerwij folię zabezpieczającą z blistra i wyjmij z niego soczewkę. Następnie możesz nałożyć ją na palec wskazujący.

 3. Upewnij się, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie. Jeśli założysz ją odwrotnie, będzie sprawiała dyskomfort, może też spadać.

  Jak sprawdzić, czy soczewka jest odpowiednio ułożona?

  Kształt prawidłowo ułożonej soczewki powinien być idealnie półkulisty. Jeśli jednak brzegi soczewki wywijają się, znajduje się ona na niewłaściwej stronie. W takim wypadku wystarczy ją odwrócić na drugą stronę. W niektórych szkłach kontaktowych producenci stosują specjalne oznaczenia, np. cyframi. W przypadku soczewek evO2lution są to cyfry 3 lub 6 umieszczone na wewnętrznej stronie szkieł. Jeśli odczytanie cyfr jest możliwe, soczewka jest właściwie ułożona.

 4. Spójrz w górę, następnie przytrzymaj dolną powiekę za pomocą środkowego palca (u ręki, w której znajduje się soczewka). Palcem wskazującym drugiej ręki delikatnie przytrzymaj górną powiekę (powstrzymujesz w ten sposób odruch mrugania).

 5. Powoli przybliż soczewkę do oka i umieść ją na nim, patrząc cały czas w górę.

 6. Puść powiekę i zamknij na chwilę oko lub mrugnij, aby soczewka dopasowała się do gałki ocznej.

 7. Powtórz te same kroki dla drugiego oka.

Jeśli po założeniu soczewki widzisz niewyraźnie:

 • być może soczewka jest nieodpowiednio wyśrodkowana na oku. Zamknij oko i spróbuj ją wyśrodkować delikatnym masażem zamkniętej powieki;

 • soczewka może być wywinięta na drugą stronę. Sprawdź, czy na pewno założyłeś ją odpowiednią stroną;

 • możliwe, że pomyliłeś prawą soczewkę z lewą, w związku z czym nie korygują one należycie wady wzroku;

 • soczewka może nie być dokładnie wyczyszczona i zdezynfekowana. Zdejmij ją i przystąp do czynności pielęgnacyjnych, następnie odczekaj czas potrzebny do prawidłowej dezynfekcji i dopiero wtedy załóż ją ponownie na oko;

 • być może jest to objaw poważniejszego problemu, który niestety musisz omówić ze specjalistą.

Jeśli powyższe czynności nie przyniosą rezultatu, pod żadnym pozorem nie zakładaj soczewki ponownie na oko, lecz skonsultuj się ze swoim specjalistą.

przycisk

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych