Po co oku brwi i rzęsy?


Gęste, długie rzęsy i kształtne brwi to marzenie większości pań. Nadają wyrazu spojrzeniu, podkreślają atrakcyjność i przyciągają wzrok osób patrzących nam w oczy. Nie pełnią one jednak jedynie funkcji ozdobnej. Po co tak naprawdę ludzkiemu oko są potrzebne brwi i rzęsy?



Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym są brwi i co nimi porusza?

• Jaką funkcję pełnią brwi?

• Czym są rzęsy?

• Jaką funkcję pełnią rzęsy?




Czym są brwi?


Brwi (supercilium) to wypukłość znajdująca się na kości czołowej nad oczodołami. Mają one kształt łuku i są porośnięte krótkimi włoskami. Jest to jedna z najruchliwszych części ludzkiego ciała. Brwiami porusza aż 12 różnych mięśni. Skóra porośnięta włoskami brwi podnoszona jest przez mięsień potyliczno-czołowy. Mięsień podłużny nosa pozwala wyrównać linię brwi lub stworzyć pomiędzy nimi poprzeczne fałdy (będące często wyrazem agresji). Istnieją także osobne mięśnie marszczące brwi, które pociągają skórę w dół. Mięśnie okrężne oka pozwalają zaś przemieszczać skórę w stronę czoła. W ten sposób powstaje mina wyrażająca zdziwienie lub głębokie zamyślenie.

Łuk brwiowy porastają włoski, które mają nieco inną budowę niż inne włosy na ciele człowieka. Średnio co pół roku włoski te wypadają i odrastają. Tempo wzrostu włosków brwi sięga nawet 1 mm na dobę (włoski szybciej odrastają latem).


Jaką funkcję pełnią brwi?


Podstawową funkcją brwi jest ochrona oczu przed kurzem i zanieczyszczeniami. Włoski na łuku brwiowym mają również za zadanie chronić oko przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ich podstawową funkcją jest jednak ochrona gałek ocznych przed wodą. Pot lub woda deszczowa spływające po czole są zatrzymywane przez włoski, a łukowaty kształt brwi sprawia, że płyn spływa w dół i nie przedostaje się do wrażliwego wnętrza oka.

Znane powiedzenie mówi, że „oczy człowieka są zwierciadłem duszy”. To właśnie brwi pomagają w wyrażaniu emocji. Mimowolne ruchy mięśni sprawiają, że brwi układają się w różne kształty. W ten sposób nasza mimika (mowa niewerbalna) pozwala uważnemu rozmówcy zauważyć emocje, które w danej chwili nam towarzyszą. Brwi pomagają wyrazić radość, zdziwienie, skupienie, zdenerwowanie, podekscytowanie, niepewność. Co ważne, reakcje te są niezależne od woli człowieka, a spontaniczny układ łuków brwiowych jest symetryczny (dzięki temu można odróżnić udawane emocje).


Czym są rzęsy?


Rzęsy (z łac. cilia) to delikatnie zaginające się włoski wyrastające z górnej i dolnej powieki oka. Występują one zarówno u ludzi, jak i innych ssaków. Więcej włosków znajduje się na powiece górnej (około 120-250 sztuk). Są one również dłuższe niż na powiece dolnej (około 50-150 włosków). Włoski z rzęs wypadają i odrastają co około 100-150 dni.

Wiele pań traktuje rzęsy jako dekorację oka, dlatego koncerny kosmetyczne opracowują liczne odżywki i maskary, które pozwalają wzmocnić włoski, zmienić ich kolor, optycznie je pogrubić lub wydłużyć. Dużym zainteresowaniem cieszą się również sztuczne rzęsy. Nowoczesne metody sprawiają, że przyklejanie sztucznych rzęs jest bezpieczne, ale osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zachować szczególną ostrożność w tym względzie.


Jaką funkcję pełnią rzęsy?


Podstawową funkcją rzęs jest zmniejszanie przepływu powietrza do oka. Oko ludzkie jest w naturalny sposób nawilżane za pomocą filmu łzowego. Zawiera on składniki odżywcze i pełni funkcję ochronną oraz załamuje promienie słoneczne. Rzęsy stanowią naturalną ochronę przed przenikaniem do oczu zanieczyszczeń – kurzu, pyłów, roztoczy, owadów, potu, deszczu, wody (np. podczas kąpieli). Włoski na powiece górnej i dolnej chronią delikatną gałkę oczną przed nadmiernym wnikaniem do oka promieni UV. Niestety ochrona ta jest jedynie częściowa, dlatego latem powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Kolejną ważną funkcją rzęs jest ochrona oczu przed uszkodzeniem. Stanowią one swoistą sygnalizację niebezpieczeństwa. Gdy coś zbliża się zbyt blisko naszego oka, rzęsy dają sygnał do zamknięcia powieki.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą