Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij


Migrena a zaburzenia widzenia


Silny, pulsujący ból głowy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to podstawowy objaw migreny. Oprócz uporczywego bólu mogą pojawić się również zaburzenia widzenia. Dowiedz się, jak migrena wpływa na wzrok.


Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są różnice pomiędzy migreną z aurą, a migreną oczną?

• Jakie są przyczyny migreny ocznej?

• Jakie są objawy migreny ocznej?

• Jak rozpoznać migrenę oczną?

• Jak wygląda leczenie migreny ocznej?

• Jak zapobiegać pojawieniu się migreny?


Jakie są różnice pomiędzy migreną z aurą a migreną oczną?


Około 20% przypadków zachorowań dotyczy migreny z aurą. Migrena oczna  (siatkówkowa) jest dużo rzadsza, ponieważ dotyczy około 1 na 200 osób cierpiących na migrenowy ból głowy. Objawy obu tych migren są do siebie zbliżone. Podstawowym symptomem jest uporczywy, pulsujących ból głowy. Mogą pojawić się również nudności i nadwrażliwość na światło.

Przy migrenie pojawiają się także zaburzenia widzenia:

• zygzakowate wzory,
• błyski świetlne,
• migotanie światła przed oczami (może pojawić się kolorowe światło),
• zaburzone linie widzenia,
• martwe punkty.


W niektórych przypadkach zaburzenia widzenia nie przemijają, gdy pojawia się ból głowy. Wtedy chory odczuwa również ból oczu. W przypadku migreny z aurą objawy dotyczą obu oczu. Migrena oczna dotyka zaś tylko jednego oka – jest to podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma typami choroby.

Jakie są przyczyny migreny ocznej?


Szczegółowe przyczyny migreny nie są do końca znane. Lekarze wskazują wpływ czynników środowiskowych oraz cech dziedziczonych od przodków (podłoże genetyczne). W przypadku migreny ocznej, wskazuje się również na jednostronne i przemijające niedokrwienie jednej z gałek ocznych, które następuje wskutek skurczów naczynek zaopatrujących strukturę oczną w krew. Inna hipoteza bierze pod uwagę zaburzenia w przesyłaniu impulsów we włóknach nerwowych zaopatrujących siatkówkę oka.

Jakie są objawy migreny ocznej?


Przy migrenie siatkówkowej pojawiają się zaburzenia widzenia w obrębie jednej gałki ocznej. Może nastąpić całkowite zaniewidzenie lub jedynie częściowa ślepota. Problem z widzeniem może utrzymywać się od kilku do kilkunastu minut. Gdy ustępuje migrena, wzrok powraca do normy.

Migrenie ocznej towarzyszy ból głowy. Bardzo często pojawia się on po stronie, po której nastąpiły zaburzenia widzenia. Ból jest ostry i pulsujący (podobnie jak przy migrenie z aurą). Chory może być także nadwrażliwy na światło, dźwięki i inne silne bodźce zewnętrzne. Często pojawiają się nudności i wymioty.

Jak rozpoznać migrenę oczną?


Przy migrenie ocznej może pojawić się całkowite zaniewidzenie na jedno oko, co budzi popłoch pacjentów obawiających się ślepoty. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty. Okulista wykona badanie i przeprowadzi wywiad na temat pojawiających się dolegliwości. Badanie okulistyczne ma na celu wykluczenie nieprawidłowości w obrębie siatkówki, które mogłyby świadczyć chorobie narządu wzroku.

Zawsze, jeżeli pojawiają się zaburzenia widzenia, powinniśmy w trybie pilnym udać się na diagnostykę do okulisty. Niektóre zaburzenia (szczególnie te nagłe i nie przemijające po 1-2 sekundach) mogą być bowiem objawem wielu chorób okulistycznych – a znaczna część z nich wymaga podjęcia szybkich działań.

Jak wygląda leczenie migreny ocznej?


Migrenę oczną leczy się w podobny sposób jak typowe migrenowe bóle głowy. Pacjenci otrzymują niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz preparaty, które mają zapobiegać kolejnym napadom migreny (np. leki z grupy beta-blokerów, leki przeciwdepresyjne czy przeciwdrgawkowe).

Przy migrenie z aurą stosuje się tryptany, które obkurczają naczynka krwionośne. Przy migrenie siatkówkowej nie są one zalecane, ponieważ mogłyby obkurczyć naczynka krwionośne doprowadzające krew do struktur oka.

Ponadto przy migrenie zaleca się unikania czynników środowiskowych, które mogą wywoływać napady bólu głowy. Należą do nich m.in.:

• stres,
• odwodnienie organizmu,
• czerwone wino,
• palenie papierosów,
• niedobór kwasu foliowego,
• niedobór snu,
• niektóre pokarmy (m.in. kofeina, alkohol, czekolada, owoce cytrusowe, sery, rodzynki, orzechy, awokado),
• silne zapachy (np. perfum).


Ataki migrenowego bólu głowy mogą nastąpić w związku z gwałtowną zmianą ciśnienia atmosferycznego.

Podczas ataku migreny lekarze zalecają przebywanie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu, delikatny ucisk skroni, czoła i potylicy oraz zastosowanie okładów.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych