Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij


Wirusowe zapalenie rogówki oka


Wirusowe zapalenie rogówki jest groźną chorobą zakaźną, która może prowadzić do poważnych powikłań. Późno rozpoznane i nieleczone schorzenie może stać się bezpośrednią przyczyną zapalenia wnętrza gałki ocznej, dlatego nie wolno bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o chorobie.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są przyczyny wirusowego zapalenia rogówki?

• Jakie objawy towarzyszą wirusowemu zapaleniu rogówki?

• Jak wygląda diagnostyka wirusowego zapalenia rogówki?

• Do jakich powikłań może doprowadzić wirusowe zapalenie rogówki?


Jakie są przyczyny wirusowego zapalenia rogówki?


Wirusowe zapalenie rogówki to zakaźna choroba, która ma skłonność do nawrotów.  Najczęściej do zapalenia dochodzi wskutek zakażeń adenowirusami, które towarzyszą przeziębieniom.

Jakie objawy towarzyszą wirusowemu zapaleniu rogówki?


Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie charakterystycznych symptomów i udanie się po pomoc do specjalisty, ponieważ wirusowe zapalenie rogówki jest chorobą zakaźną, która może doprowadzić do poważnych powikłań w obrębie narządów wzroku.

Do najważniejszych objawów schorzenia należą:

• zaczerwienie oczu,
• obrzęk spojówek,
• nadmierne łzawienie,
• ból oka, pieczenie i kłucie,
• nadwrażliwość oczu na światło,
• uczucie, że w oku znalazło się ciało obce,
• spadek ostrości widzenia (obraz „za mgłą”).


Przy wirusowym zapaleniu w worku spojówkowym może pojawić się wodnista wydzielina. Zapalenie może wystąpić na jednym lub obojgu oczach. Należy pamiętać o higienie rąk i nie pocieraniu oczu, aby nie przenosić wirusów z jednego oka na drugie.

Jak wygląda diagnostyka wirusowego zapalenia rogówki?


Lekarz okulista przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje szereg badań, które mają na celu wykrycie stanu zapalnego. Spojówki i rogówka są oceniane pod lampą szczelinową, pacjenci przechodzą wziernikowanie dna oka. Badania mają na celu diagnostykę wirusowego zapalenia rogówki oraz ustalenie wirusa, który doprowadził do choroby.

Wirusowe zapalenie rogówki jest zakaźne, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie restrykcyjnych zasad higieny. Osoby noszące soczewki kontaktowe, powinny zrezygnować z nich na rzecz okularów aż do momentu wyleczenia infekcji.

Do jakich powikłań może doprowadzić wirusowe zapalenie rogówki?


Wirusowe zapalenie rogówki może prowadzić do powikłań. Gdy choroba zostanie zbyt późno zdiagnozowana i leczona, często powstają blizny lub owrzodzenia na rogówce, dochodzi do jej zmętnienia. Kolejnym niebezpiecznym powikłaniem jest przedostanie się stanu zapalnego do gałki ocznej.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych