Co robią oczy podczas snu?


Człowiek przeciętnie spędza nawet 1/3 swojego życia na śnie (około 2 920 godz. w roku). W tym czasie nie jesteśmy świadomi, co się dzieje wokół nas, organizm regeneruje się, a my wypoczywamy, aby zebrać siły potrzebne kolejnego dnia. We śnie ludzki mózg i oczy jednak aktywnie pracują. Co tak naprawdę nasze oczy robią podczas snu?



Z tego tekstu dowiesz się:

• Co oczy robią podczas snu?

• Jak brak snu wpływa na oczy?

• Jak podczas snu można poprawić jakość widzenia?



Co oczy robią podczas snu?


Sen to czas, kiedy organizm ludzki regeneruje się po kilkunastu godzinach aktywności. To wtedy odnawiane są komórki, uwalniany jest hormon wzrostu u dzieci, wzmacnia się układ immunologiczny, a napięte mięśnie rozluźniają się. Sen daje możliwość wypoczynku i regeneracji także oczom. Przez cały dzień muszą one sprostać wysiłkowi podczas czytania, pisania, pracy przy komputerze, oglądania telewizji. Często są także narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – przesuszone ogrzewaniem lub klimatyzacją powietrze, promienie słoneczne, wiatr. 

Czy nasze oczy są nieruchome w czasie? Otóż w fazie REM (rapid eye movement) gałki oczne wykonują bardzo szybkie ruchy w wielu kierunkach. Ich prędkość kątowa wynosi 900 stopni na sekundę – są to najszybsze ruchy, jakie w ogóle wykonuje ciało ludzkie. Dokładne przyczyny tak szybkich ruchów oczu nie są znane. Jedna z teorii głosi, że gałki oczne podążają za zmianami scen w snach, ponieważ to właśnie fazie REM towarzyszą marzenia senne.

Intensywne poruszanie gałkami ocznymi w fazie REM to nie jedyna aktywność, którą oczy wykonują podczas snu. Gałki oczne muszą być nawilżone przez całą dobę, dlatego produkcja łez w gruczołach łzowych nie ustaje także w nocy. W czasie snu jednak nie mrugamy, dlatego wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz. W efekcie zbiera się ona w kącikach oczu, co jest widoczne nad ranem jako tzw. śpiochy (tworzące się w okolicy kanalików łzowych).


Jak brak snu wpływa na oczy?


Dorosły człowiek przeciętnie powinien spać około 7-9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen niekorzystnie wpływa na koncentrację, powoduje rozdrażnienie i nerwowość. Nie jest także zdrowy dla naszego wzroku. Gdy oczy nie zregenerują się, możemy mieć problem z ich przesuszeniem, obrzękiem nerwu wzrokowego i skurczami powiek. Brak snu obniża również odporność organizmu, a spadek produkcji przeciwciał sprawia, że zaczynamy być bardziej podatni na infekcje (także te w obrębie oczu – np. jęczmień czy zapalenie spojówek).


Jak podczas snu można poprawić jakość widzenia?


Sen gwarantuje oczom nie tylko relaks i regenerację, ale może także stać się okazją, aby poprawić jakość widzenia (przy niewielkim astygmatyzmie lub krótkowzroczności). We współczesnej okulistyce stosuje się ortoreksję (u dzieci). Na noc zakłada się specjalne twarde soczewki ortokeratologiczne. Ich zadaniem jest nadanie rogówce prawidłowego kształtu, dzięki czemu w dzień układ optyczny prawidłowo skupia światło w jednym punkcie na siatkówce. Osoby z niewielką oraz średnią wadą wzroku mogą wtedy w dzień zrezygnować z konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą