Czym zajmuje się okulista, optyk i optometrysta?


Okulista, optyk i optometrysta to specjaliści, którzy zajmują się wzrokiem. Każdy z tych ekspertów posiada jednak inną specjalność i uprawnienia zawodowe. Podpowiadamy, czym dokładnie się zajmują i kiedy warto udać się do gabinetu okulistycznego, a kiedy wystarczy np. wizyta u optometrysty.


Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym zajmuje się okulista?

• Czym zajmuje się optometrysta?

• Czym zajmuje się optyk?

• Którego specjalistę wybrać?


Czym zajmuje się okulista?


Okulista jest lekarzem, który przyjmuje pacjentów w przychodniach zdrowia, szpitalach, gabinetach prywatnych i innych placówkach medycznych. Musi on posiadać ukończone studia medyczne z odpowiednią specjalizacją oraz dyplom potwierdzający tytuł lekarza medycyny. Zadaniem okulisty jest diagnozowanie i leczenie chorób oczu. Przeprowadza wstępny wywiad lekarski z pacjentem (na temat dolegliwości ze strony oczu oraz chorób i schorzeń ogólnych) oraz wykonuje badania okulistyczne.

Podstawowym badaniem jest sprawdzenie ostrości wzroku do bliży i dali (obecnie najczęściej wykonywane jest za pomocą foroptera oraz specjalnych tablic z różnej wielkości literami i cyframi (dla dzieci przeznaczone są tablice z obrazkami). Podczas wizyty okulistycznej bardzo często wykonywany jest także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz szczegółowe badanie oka (za pomocą lampy szczelinowej).

Badania pozwalają okuliście zdiagnozować choroby lub wady wzroku. Następnie dobierane są sposoby korekty wady lub terapia schorzenia (lekarz może przepisać środki farmakologiczne lub zlecić zabieg). Okuliści przeprowadzają także zabiegi chirurgiczne przy chorobach oczu.


Czym zajmuje się optometrysta?


Optometrysta to specjalista zajmujący się badaniami refrakcji oraz doborem sposobu korekty wad wzroku. Zawód ten można zdobyć kończąc studia podyplomowe na kierunku optometria lub studia wyższe na kierunku fizyka o specjalności optometria. Optometrystę najczęściej można spotkać w salonach optycznych. Pomaga pacjentom dobrać okulary lub soczewki kontaktowe o parametrach dopasowanych do wykrytej wady. Pomoc mogą tutaj uzyskać osoby borykające się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy zmianami starczymi oka (prezbiopią). Optometrysta pomaga również dobrać gadżety potrzebne przy noszeniu soczewek (prawidłowe płyny do ich przechowywania i płukania, pojemniki itp.) czy filtry barwne lub uszlachetnienia szkieł okularowych, które poprawią jakość widzenia. Warto wiedzieć, że optometrysta zna się na chorobach oczu, dlatego, gdy wykryje nieprawidłowości podczas badania refrakcji, może doradzić wizytę w gabinecie okulistycznym.


Czym zajmuje się optyk?


Optyk to specjalista wykonujący okulary na podstawie recepty okularowej wydanej przez okulistę lub w oparciu o wyniki badania wykonanego przez optometrystę. Optyk może pomóc również dobrać najlepsze oprawki okularów, doradzić okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV czy zająć się konserwacją lub naprawą okularów (np. dokręceniem śrubek). Niektórzy optycy posiadają ukończone studia podyplomowe, które uprawniają ich do wykonywania badań w celu doboru odpowiedniej korekcji okularowej (wtedy ich uprawnienia są podobne do uprawnień optometrysty).


Którego specjalistę wybrać?


Do okulisty należy udać się, gdy zauważymy jakiekolwiek dolegliwości ze strony oczu (np. ból, pieczenie, zaczerwienienie, problemy z prawidłowym widzeniem) lub w bezpośrednim sąsiedztwie oczu. Lekarz wykona potrzebne badania, zdiagnozuje podłoże problemu i rozpocznie leczenie. Okulista może wypisać również receptę na okulary lub szkła kontaktowe.

Osoby, które mają zdiagnozowaną wadę wzroku i na co dzień noszą okulary lub soczewki, powinny co jakiś czas wykonać badanie refrakcji u optometrysty. Oceni on, czy wada nie pogłębiła się, a wybrane szkła nie wymagają wymiany (np. na model o wyższej mocy).

Do optyka można udać się, gdy chcemy wyczyścić lub naprawić okulary, wymienić soczewki okularowe czy całe okulary na nowe.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą