Jak odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

 

Soczewki kontaktowe mają zapewniać komfort noszenia i poprawiać jakość widzenia. Aby obraz był wyraźny, a nasz wzrok nie pogarszał się, należy dobrać rozwiązanie dopasowane do wady wzroku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Kto przepisuje soczewki kontaktowe?

• Dla kogo są przeznaczone soczewki sferyczne?

• Dla kogo są przeznaczone soczewki toryczne?

• Kiedy należy nosić soczewki multifocalne?

• Kto przepisuje soczewki kontaktowe?

Jak odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

 

Przed zakupem soczewek kontaktowych, należy odwiedzić specjalistę – lekarza okulistę lub optometrystę.

Lekarz okulista zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oczu. Refrakcja, czyli badanie wad wzroku to dodatkowe zajęcie lekarza okulisty, dlatego warto sprawdzić, czy dany gabinet posiada w ofercie dobór soczewek kontaktowych (czy lekarz zapewni nam soczewki próbne i późniejsze badanie kontrolne). Warto wiedzieć, że okuliści, którzy chcą aplikować soczewki, muszą ukończyć dodatkowe kursy specjalistyczne z zakresu optometrii, ponieważ na samych studiach medycznych niewiele zajęć jest poświęconych tej tematyce.

Optometrysta posiada wykształcenie z zakresu wykrywania wad wzroku, a jego specjalnością jest dobór soczewek kontaktowych. Optometrystów można znaleźć przede wszystkim przy w dużych salonach optycznych. Są oni zatrudniani również w niektórych klinikach i gabinetach okulistycznych. Taki specjalista dokona potrzebnych badań i pomiarów, ale także doradzi, jak prawidłowo nosić i pielęgnować soczewki kontaktowe, objaśni różnice pomiędzy różnymi rodzajami soczewek oraz pomoże dobrać rozwiązanie szyte na miarę potrzeb.

Warto pamiętać, że badanie wzroku jest niezbędne także dla osób, które na co dzień noszą okulary dobrane przez specjalistę, ponieważ parametry soczewek kontaktowych różnią się od szkieł stosowanych w okularach. W przypadku szkieł kontaktowych, znaczenie ma nie tylko ich moc (określana skrótem PWR lub SPH), ale także krzywizna bazowa oka (BC), średnica soczewki (D lub DIA) oraz materiał, z jakiego soczewka została wykonana.

Badanie przeprowadzone przez lekarza okulistę lub optometrystę w celu doboru soczewek, obejmuje:

• pomiar ostrości wzroku,
• ustalenie wady refrakcji oka,
• pomiary parametrów rogówki,
• weryfikację stanu przedniego odcinka oka,
• ocenę wydzielania łez (zespół suchego oka jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek).

 

Soczewki sferyczne

 

Soczewki sferyczne pozwalają skorygować krótkowzroczność i dalekowzroczność . Ich cechą charakterystyczną jest taka sama moc na całej powierzchni (stanowią wycinek kuli). Na opakowaniach takich soczewek moc sferyczna określona jest parametrem PWR. Soczewki sferyczne często określane są także terminem soczewek jednoogniskowych. Krótkowidz musi zastosować soczewkę, która rozproszy obraz. Okulista lub optometrysta dobierze moc dostosowaną do wady – od – 0,25 dioptrii do – 25 dioptrii. U dalekowidzów stosuje się soczewki sferyczne, które skupią obraz. Mają one moc od + 0,25 dioptrii do + 25 dioptrii. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla krótkowidzów i dalekowidzów, którzy chcą zamienić okulary na wygodniejsze rozwiązanie. Soczewki jednoogniskowe pozwolą swobodnie uprawiać sport, podróżować czy spacerować podczas deszczu (unikniemy parowania okularów). Takie soczewki są bardzo popularne, co pozwala wybierać rozwiązania od wielu różnych marek.

Soczewki sferyczne dostępne są w wersji:

• jednodniowej – idealne dla osób cierpiących na alergie lub zakładających szkła kontaktowe okazjonalnie (np. na wakacje, ważne imprezy, mecz piłki nożnej),
• dwutygodniowej,
• miesięcznej,
• kwartalnej,
• rocznej.

Możemy wybrać sferyczne soczewki dzienne lub całodobowe (nie zdejmuje się ich na noc – oczywiście po konsultacji ze specjalistą) Zwykle jednak stosuje się soczewki sferyczne w trybie dziennym. Szkła jednoogniskowe dostępne są również w wersjach zmieniających kolor oczu.

 

Soczewki toryczne

 

Soczewki toryczne są przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Jest to jedna z trzech głównych wad wzroku (obok krótkowzroczności i dalekowzroczności). Niesymetryczna rogówka oka powoduje zniekształcenie i zamazanie obrazu (nieostre kształty, mniejszy kontrast i kolory).

Soczewki toryczne pozwalają właściwie załamać obraz, dzięki czemu staje się on wyraźniejszy. Posiadają one różne moce refrakcyjne w różnych przekrojach, dzięki czemu niwelują nieprawidłowe widzenie obrazu wynikające z astygmatyzmu. Dodatkowo, w zależności od zdiagnozowanej wady, korygują one także widoczność do bliży lub dali. Podczas ich doboru należy zwrócić uwagę nie tylko na parametr PWR, ale także CYL (moc cylindryczna) oraz AXE (oś cylindra).

Astygmatyzm często występuje w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Toryczne soczewki kontaktowe doskonale poradzą sobie z jednoczesną korekcją obu tych wad wzroku. Doskonale zastępują okulary korekcyjne (przed wynalezieniem tego typu soczewek astygmatycy byli zmuszeni nosić okulary), są wygodne do codziennego noszenia i bezpieczne.

Na rynku dostępne są soczewki toryczne wykonane z materiałów miękkich oraz tworzyw RGP (tworzywa sztywne gazoprzepuszczalne). Użytkownicy miękkich soczewek kontaktowych mogą wybierać je w wersjach jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych, kwartalnych, rocznych.

 

Soczewki multifokalne

 

Soczewki multifokalne są przeznaczone do korygowania starczowzroczności (prezbiopii). Pojawia się ona wraz z przekroczeniem pewnego wieku (ryzyko wzrasta po ukończeniu 40. roku życia) i jest spowodowana naturalnymi zmianami zachodzącymi w soczewce i układzie wzrokowym każdego człowieka. Efektem presbiopii jest inna moc potrzebna do bliży i inna do dali. Soczewki multifokalne pozwalają skorygować wzrok do bliży i dali jednocześnie.

Soczewki multifokalne eliminują problem konieczności kupowania i noszenia przy sobie dwóch par okularów. Warto wiedzieć, że oczy nawet przez kilka dni mogą przyzwyczajać się do soczewek progresywnych. W tym czasie obraz może być nieostry lub podwójny. Gdy objawy nie ustąpią po 2 tygodniach, należy udać się do optometrysty w celu weryfikacji dobranych szkieł.

Soczewki progresywne mogą korygować nie tylko prezbiopię, ale i astygmatyzm. To jednak produkty trudno dostępne i zwykle robione na specjalne zamówienie. Soczewki multifokalne dostępne są w wersji jednodniowej, całodobowej (bez zdejmowania na noc) oraz okresowej (np. miesięczne).

Po 40. roku życia pogarsza się jakość filtru łzowego, dlatego warto wybierać soczewki dobrze uwodnione i tlenoprzepuszczalne. Przydatne będą również krople nawilżające do oczu, które można aplikować w zależności od potrzeb - przed założeniem soczewek, w trakcie ich noszenia, a także po zdjęciu szkieł - na noc.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą