Jak często powinno się zmieniać soczewki?

 

Każdy potencjalny użytkownik soczewek kontaktowych obawia się dość rygorystycznych procedur ich użytkowania. Najważniejsze, aby nie nabrać złych nawyków, lecz zawsze postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów oraz informacjami na ulotce. W przypadku użytkowania soczewek istotne jest nie tylko samo ich zakładanie, lecz również prawidłowa higiena oraz tryb zmieniania. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń oraz wystrzegać się popełniania najczęstszych błędów, korzystanie ze szkieł będzie równie proste co z okularów.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są podstawowe zasady użytkowania soczewek kontaktowych?

• Jak często należy zmieniać soczewki?

• Czym grozi przekraczanie terminu wymiany szkieł?

Jak często powinno się zmieniać soczewki?
 

 

Jakie są podstawowe zasady użytkowania soczewek kontaktowych?

 

Po pierwsze – przed każdym kontaktem z kontaktami trzeba dokładnie umyć ręce. Prawidłowa higiena naszych szkieł jest priorytetem, błędy w jej przestrzeganiu przyczyniają się do rozwoju bakterii. Te zaś następnie mogą spowodować trwałe uszkodzenie rogówki. Do higieny szkieł zalicza się także czyszczenie ich i dezynfekowanie, a także przechowywanie w pojemniku z płynem do soczewek. Najlepiej wymieniać pojemniczek co miesiąc, ale w przypadku braku takiej możliwości, przynajmniej raz na trzy miesiące. Ponadto nie wolno nam spać w soczewkach (chyba, że nosimy soczewki day&night), włączając w to nawet krótkie drzemki. I na koniec jedna z najważniejszych zasad: zawsze przestrzegamy terminu wymiany szkieł oraz pilnujemy dat ważności płynów pielęgnacyjnych.

 

Jak często należy zmieniać soczewki?

 

To jak często zmieniamy soczewki, zależy od ich rodzaju. Szkła kontaktowe możemy sklasyfikować ze względu na czas ich użytkowania:

• jednodniowe – wymieniane codziennie. Pod koniec dnia wyrzucamy zużyte soczewki i następnego zakładamy nowe. Ten rodzaj nie wymaga pielęgnacji, ale jest też najdroższy.
• dwutygodniowe – noszone przez 14 dni w trybie dziennym lub ciągłym (dzień i noc). Po tym czasie soczewki należy wyrzucić.
• miesięczne – noszone przez 30 dni w trybie dziennym lub ciągłym. Po zużyciu wyrzucamy soczewki.
• kwartalne – używane analogicznie do miesięcznych i dwutygodniowych, z tym, że przez trzy miesiące i jedynie w trybie dziennym. Dziś coraz rzadziej stosowane.
• roczne – używane przez cały rok w trybie dziennym. Są to soczewki ekonomiczne, starej generacji, lecz często używane w sytuacji, gdy nie można dobrać innych soczewek o określonych parametrach.

Możemy też podzielić soczewki ze względu na tryb noszenia:

• soczewki dzienne – noszone w trybie dziennym przez kilkanaście godzin na dobę, zdejmowane na noc;
• soczewki całodobowe – noszone w trybie ciągłym, bez przerwy – w noc i dzień. Mniej rekomendowane przez specjalistów, jednak jeśli ktoś często zapomina o ściąganiu soczewek na noc, są na pewno rozsądniejszym wyborem.

 

Czym grozi przekraczanie terminu wymiany szkieł?

 

Każda soczewka ma wyznaczony maksymalny okres, przez jaki można jej używać od chwili otwarcia. Jeśli zbyt długo używamy danej pary szkieł kontaktowych, narażamy się na podrażnienia oczu. W efekcie ryzykujemy wystąpienie zespołu suchego oka, a nawet zranienie i niedotlenienie rogówki, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Takie same skutki czekają nas w przypadku spania w soczewkach. Przed snem wolno nam nie zdejmować jedynie szkieł całodobowych – te możemy nosić bez przerwy nawet przez 30 dni. Pamiętajmy również o tym, że żywotność soczewki nie przedłuża się np. w przypadku, gdy nie nosimy ich codziennie. To tak jak z żywnością – to, że trzymaliśmy dany produkt w lodówce, nie oznacza, że możemy go spożywać po terminie.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą