Soczewki kontaktowe dla dzieci

 

Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów. Szczególnie ostrożnie do kwestii ich noszenia podchodzą rodzice, którzy zastanawiają się, czy ich pociecha nie mogłaby zamienić okularów na dużo wygodniejsze szkła kontaktowe. Podpowiadamy, jak dobrać idealne soczewki dla dzieci i od którego roku życia można je nosić.


Z tego poradnika dowiesz się:

• Jakie są zalety noszenia soczewek przez dziecko?

• Od którego roku życia można nosić soczewki?

• Czy soczewki są bezpieczne dla dziecka?

• Czy Twoje dziecko poradzi sobie z pielęgnacją szkieł kontaktowych?

• Jakie soczewki wybrać dla dziecka?

Soczewki kontaktowe dla dzieci
 

 

Soczewki kontaktowe dla dzieci – zalety rozwiązania

 

Spór o soczewki kontaktowe toczony jest nie tylko wśród rodziców, ale także niektórych lekarzy okulistów, którzy na co dzień nie specjalizują się w optometrii. Warto jednak pamiętać, że dobór właściwych szkieł i nauczenie dziecka ich noszenia oraz zasad dbania o nie pozwoli skutecznie skorygować wadę wzroku, a zarazem zapewni mu o wiele wyższy komfort na co dzień niż okulary.

Soczewki idealnie sprawdzą się podczas gry w piłkę, biegania, tańca lub uprawiania innych ulubionych sportów. Gwarantują szerokie pole widzenia, obraz nierzadko wyraźniejszy i bardziej naturalny niż okulary, a zarazem mogą pozytywnie wpłynąć na pewność siebie. Nastolatki dopiero budują poczucie własnej wartości, a soczewki, w miejsce okularów, często pozytywnie wpływają na ich samoocenę.

 

Od którego roku życia można nosić soczewki?

 

Europejska Rada Optometrii i Optyki przeprowadziła badania, które potwierdziły, że już kilkunastomiesięczne dzieci z powodzeniem mogą nosić szkła kontaktowe, które pozwolą im skorygować duże wady wzroku.

W okulistyce nie jest wyznaczona konkretna granica wieku, od którego dzieci mogą nosić soczewki. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że u maluchów to rodzic zakłada soczewki, nieco starsze dzieci powinny umieć przynajmniej zdejmować szkła, aplikować je mogą także rodzice. Warto jednak ocenić stopień samodzielności pociechy i zakupić soczewki, gdy dziecko będzie w stanie o nie właściwie dbać.

 

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dziecka?

 

Obecnie producenci stosują nowoczesne materiały, które gwarantują dobrą przepuszczalność tlenu i odpowiednie uwodnienie. W dobrej jakości szkłach kontaktowych rogówka nie powinna podsychać czy być narażona na niedotlenienie. Nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe są bezpieczne dla rozwijającego się oka, a ich odpowiednia elastyczność eliminuje dyskomfort podczas noszenia.

 

Czy dziecko poradzi sobie z pielęgnacją soczewek?

 

Pielęgnacja soczewek jest bardzo ważna, ponieważ zbierają się na nich osady białkowo-lipidowe, które są doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć problem z nowymi obowiązkami? Utrzymanie w czystości wielorazowych soczewek (np. miesięcznych) nie jest trudne. Służy do tego wielofunkcyjny płyn, który spełnia takie zadania, jak płukanie, dezynfekcja, czyszczenie i przechowywanie soczewek.

W przypadku młodszych dzieci, można rozważyć dobór szkieł jednodniowych, które nie wymagają dezynfekcji i odpowiedniego przechowywania. Wtedy wystarczy nauczyć malucha prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek oraz popracować nad rutyną – dziecko nie może w nich usnąć, ponieważ grozi to podrażnieniami rogówki i infekcjami oczu.

 

Jakie soczewki wybrać dla dziecka?

 

Dobór soczewek wymaga wykonania specjalistycznego badania wzroku. Najczęściej okulista diagnozuje wadę wzroku, a optometrysta dobiera na tej podstawie szkła kontaktowe. Maluchom najczęściej przepisywane są soczewki sferyczne, ponieważ u dzieci bardzo często występuje krótkowzroczność. Zwykle zalecane są szkła miesięczne lub dwutygodniowe, ponieważ twarde soczewki roczne mogą spowodować dyskomfort.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem soczewek dla dziecka?

 

Niektórzy rodzice obawiają się, że narząd wzroku ich pociechy jeszcze się rozwija. Krąży mit, który mówi, że szkła kontaktowe powinno się zakładać dopiero, gdy wzrok się ustabilizuje. Warto jednak wiedzieć, że oko przestaje rosnąć dopiero około 20. roku życia. W przypadku krótkowzroczności, zmiany następują nawet u osób powyżej 20 lat, dlatego nie trzeba czekać z zakupem wygodnych soczewek do momentu ustabilizowania się widzenia. Ponadto w przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe bardzo łatwo dostosować do zmieniającej się wady wzroku. Powinniśmy zatem regularnie kontrolować wadę wzroku u dziecka podczas wizyt w gabinecie okulistycznym (co najmniej raz na 3 miesiące).

Wielu rodziców przerażają wysokie ceny soczewek. Regularne noszenie szkieł kontaktowych rzeczywiście jest droższe niż korzystanie z okularów. Warto jednak pamiętać, że wiele dzieci często łamie oprawki, niszczy szkła (np. podczas lekcji w-fu czy zabawy na placu zabaw), a nawet gubi okulary. W praktyce aplikowanie soczewek czasami okazuje się więc nawet tańsze niż noszenie okularów.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą