Makijaż, a soczewki kontaktowe

 

Chcesz zamienić okulary na soczewki, ale obawiasz się, że ich noszenie zmusi Cię do rezygnacji z ulubionych kosmetyków? Osoby noszące szkła kontaktowe z powodzeniem mogą robić makijaż. Należy jedynie dobrać odpowiednie kosmetyki i zachować kilka podstawowych zasad.

Z tego poradnika dowiesz się:

• Jak zachować higienę podczas wykonywania makijażu?

• Jakie kosmetyki wybierać?

• Jakich zasad wykonywania makijażu przestrzegać?

• Których kosmetyków unikać?

• Co zrobić, gdy kosmetyki wywołają podrażnienia?

Makijaż, a soczewki kontaktowe
 

 

Zachowaj idealną higienę

 

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny, aby żadne zanieczyszczenia z ich powierzchni nie przedostały się do oka i nie wywołały infekcji bakteryjnej. Dotyczy to nie tylko zakładania i zdejmowania szkieł oraz ich właściwego przechowywania, ale także wykonywania makijażu. Najważniejszą zasadą jest:

Najpierw załóż soczewki kontaktowe, a dopiero potem nakładaj makijaż!

Najpierw zdejmij soczewki kontaktowe, a dopiero potem wykonaj demakijaż!

Dlaczego należy przestrzegać tej kolejności? Drobinki kosmetyków mogłyby przypadkiem osiąść na powierzchni szkła i w ten sposób przedostać się do oka, co byłoby bardzo niebezpieczne.

 

Jakie kosmetyki wybierać?

 

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny szczególnie starannie dobierać kosmetyki do makijażu i demakijażu.

• Warto sięgać po preparaty:
• hipoalergiczne – przeznaczone dla alergików (są delikatne i nie podrażnią oczu),
• beztłuszczowe – należy zrezygnować z tłustych kremów i mleczek do demakijażu oczu, ponieważ tłuste preparaty niestety podrażniają oczy. Warto sięgać po lekkie podkłady na bazie wody, prasowane pudry w miejsce fluidów,
• wodoodporne – tusze do rzęs i eyelinery wodoodporne nie rozmazują się i nie kruszą (ich drobinki mogłyby przedostać się do oczu i podrażnić spojówki).

Dostępne są również specjalne kosmetyki zaprojektowane z myślą o osobach noszących soczewki kontaktowe. Ich wybór zapewni najwyższe bezpieczeństwo podczas wykonywania makijażu.

 

Jakich zasad robienia makijażu przestrzegać?

 

Właściwa higiena i zachowanie kolejności nakładania kosmetyków (najpierw soczewki, potem makijaż) to tylko jedna z zasad, których warto przestrzegać, aby uniknąć podrażnienia. Ostrożnie należy wykonywać makijaż oczu. Kontur powiek kredką lub eyelinerem należy podkreślać w taki sposób, aby zachować większy dystans od wewnętrznych krawędzi powiek (niestety nie można robić cieniutkich kreseczek po wewnętrznej stronie powieki). Kredki nie powinny być zbyt miękkie, ponieważ mogą się rozmazać – drobinki kosmetyku mogłyby wtedy przedostać się do oka. Podobną zasadę trzeba zachować podczas tuszowania rzęs – kosmetyk należy nakładać tuż powyżej ich nasady.

Szczególną wagę musimy przyłożyć również do stanu wszelkich pędzli służących do nakładania kosmetyków. Ważne jest, aby nie gubiły one włosia, które mogłoby przedostać się do oczu.

Kosmetyki w aerozolu (np. lakiery do włosów) trzeba nakładać z zamkniętymi oczami (powieki powinny być zamknięte jeszcze przez kilkanaście sekund od zakończenia aplikacji, aby osiadające drobinki nie trafiły przypadkiem do oczu).

Należy restrykcyjnie przestrzegać terminów ważności zawartych na opakowaniach kosmetyków. Podczas noszenia soczewek, tusz do rzęs najlepiej wymieniać minimum raz w miesiącu, kredkę co 3 miesiące, a cienie do powiek co najmniej co 6 miesięcy (niezależnie od daty przydatności podanej przez producenta).

 

Których kosmetyków unikać?

 

Gdy nosimy soczewki kontaktowe, lepiej zrezygnować z niektórych kosmetyków.

• Należą do nich m.in.:
• sypkie pudry i cienie do powiek – ich drobinki często się obsypują, dlatego mogłyby trafić do oka. Lepiej zastąpić je cieniami oraz pudrami prasowanymi,
• kosmetyki z drobinkami brokatu (cienie, róże, błyszczyki),
• tusze wydłużające rzęsy – niestety takie preparaty podrażniają oczy,
• kosmetyki nieodporne na wodę – rozmazują się i tworzą grudki, które szybko mogą przedostać się do oczu,
• tłuste preparaty do demakijażu – pozostawiają tłustą powłokę, która prowadzi do podrażnień.

Warto pamiętać, aby nie pożyczać kosmetyków od innych, ponieważ bakterie bardzo szybko się roznoszą, a stąd już tylko krok do bakteryjnego zapalenia oczu.

Osoby noszące soczewki kontaktowe, powinny unikać sztucznych rzęs, ze względu na niebezpieczny klej stosowany do ich produkcji. Gdy planujemy wielkie wyjście (np. Sylwestra lub inną imprezę) i marzy się nam mała metamorfoza, możemy wybrać kolorowe soczewki, które pozwolą zmienić odcień tęczówek.

 

Co zrobić, gdy kosmetyki wywołają podrażnienia?

 

Gdy po wykonaniu makijażu pojawiają się zaczerwienienia oczu, obrzęki i podrażnienia, należy wyjąć soczewki i zmyć kosmetyki. Szkła można założyć ponownie dopiero wtedy, gdy nieprzyjemne objawy ustąpią, aby nie doprowadzić do zapalenia rogówki. Po wyleczeniu symptomów należy pamiętać o bardziej restrykcyjnej higienie makijażu oraz wymienić kosmetyki na przeznaczone specjalnie dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Zasad tych powinny przestrzegać zarówno osoby noszące soczewki wielokrotnego użytku (miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne), jak i szkła jednodniowe.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą