Soczewki kontaktowe a prowadzenie samochodu

 

Soczewki budzą duże wątpliwości wśród wielu osób, które chcą dopiero zacząć je nosić. Krąży o nich wiele prawd i mitów, które mogą wywoływać konsternację podczas rozważania wymiany okularów na szkła kontaktowe. Jedną z nich jest możliwość noszenia soczewek podczas kierowania samochodem. Czy kierowcy mogą zamienić okulary na szkła?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak wada wzroku wpływa na możliwość uzyskania prawa jazdy?

• Kiedy można prowadzić auto w soczewkach kontaktowych?

• Jakie soczewki dla kierowcy wybrać?

Soczewki kontaktowe a prowadzenie samochodu
 

 

Jak wada wzroku wpływa na możliwość uzyskania prawa jazdy?

 

Wady wzroku (np. krótkowzroczność lub dalekowzroczność) nie dyskwalifikują podczas egzaminów na prawo jazdy. Osoby takie mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii, ale podczas jazdy autem muszą nosić szkła korekcyjne zalecone przez okulistę, które poprawią pole widzenia i zapewnią bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przed podejściem do egzaminu, każdy przyszły kierowca wykonuje szereg badań, których celem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Lekarz, wyspecjalizowany w badaniu kierowców, wskazuje ewentualne wymogi lub ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy. W przypadku wykrycia wady wzroku, stosowna adnotacja trafi do karty badań przyszłego kierowcy. Taki kandydat będzie zdawał egzamin w zaleconych soczewkach kontaktowych lub okularach (w przypadku ich braku, zdający nie zostanie dopuszczony do egzaminu).

Po zdaniu egzaminu, kierowca otrzyma dokument ze stosowną adnotacją, dotyczącą wymogu noszenia okularów lub soczewek podczas kierowania samochodem. Zapis ten można znaleźć w polu nr 12 prawa jazdy.

Stosuje się następujące oznaczenia:

• 01.01 – dla okularów,
• 01.02 – dla soczewek kontaktowych,
• 01.03 – dla szkieł ochronnych,
• 01.04 – dla szkieł matowych,
• 01.05 – dla przepaski na oko,
• 01.06 – dla okularów lub szkieł kontaktowych.

Rozdzielenie soczewek i okularów zastosowano, ponieważ przy niektórych wadach wzroku nie zaleca się noszenia szkieł kontaktowych.

Osoby mające wadę wzroku, otrzymują prawo jazdy o ograniczonym czasie ważności – w Polsce stosuje się okres od 1 do 10 lat (w zależności od rodzaju wady). Przed upływem terminu podanego w dokumencie, należy wykonać badanie u lekarza specjalizującego się w badaniu kierowców i dostarczyć jego wyniki do Wydziału Komunikacji (w miejscu naszego zamieszkania). Następnie, trzeba złożyć w tym wydziale wniosek o wydanie nowego prawa jazdy.

 

Kiedy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?

 

Do prowadzenia samochodu w soczewkach kontaktowych uprawnia odpowiedni zapis w prawie jazdy. W polu nr 12 dokumentu musi znaleźć się kod 01.02 lub 01.06. Niestety osoby, które mają adnotację z kodem 01.01 są zobligowane kierować pojazdem wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach policja nałoży na nich mandat. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz nie jest bowiem w stanie określić, czy noszone szkła kontaktowe rzeczywiście korygują wadę w tym samym (lub lepszym) stopniu, co przepisane okulary.

W praktyce najwygodniej jest poprosić lekarza (wykonującego badanie kierowców), aby odnotował w naszej karcie symbol 01.06 nawet wtedy, gdy na razie nosimy okulary. Dzięki temu unikniemy problemów z koniecznością ponownego badania i wymiany prawa jazdy, gdy zdecydujemy się zamienić okulary na soczewki. Symbol 01.02 nie jest wygodny, ponieważ może zdarzyć się, że z jakiegoś powodu (np. podrażnienie oka, jego przesuszenie lub infekcja) będziemy chcieli na jakiś czas zamienić szkła kontaktowe na okulary. Gdy w naszym prawie jazdy figuruje oznaczenie 01.02 na czas noszenia okularów, będziemy musieli zrezygnować z prowadzenia auta.

 

Jakie soczewki dla kierowcy wybrać?

 

Soczewki kontaktowe gwarantują szerokie pole widzenia, skutecznie poprawiają ostrość wzroku i zapewniają lepsze widzenie obwodowe niż okulary, dlatego doskonale sprawdzają się dla kierowców. Zapewniają one bezpieczeństwo w ruchu drogowym, który często wymaga błyskawicznych reakcji na znaki i ruchy otoczenia.

Do jazdy samochodem należy nosić soczewki dobrane stosownie do wady wzroku, którą posiadamy. Lekarz okulista lub specjalista zajmujący się optometrią, dobiera dla pacjenta szkła, które korygują konkretną wadę. Kierowcy mogą więc nosić soczewki konwencjonalne, sferyczne, toryczne lub progresywne

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą