Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze

 

Długotrwała praca przed ekranem komputera bywa szkodliwa dla oczu. Niestety nie zawsze da się skrócić czas spędzany przy monitorze. Użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy pracują w biurach, niestety nie mają zapewnionego przyjaznego otoczenia dla wzroku. Ogrzewanie, klimatyzacja i sztuczne nawiewy wysuszają oczy, a to niekorzystnie wpływa na szkła (zwłaszcza miękkie soczewki hydrożelowe). Podpowiadamy co zrobić, aby poprawić komfort pracy przy komputerze w soczewkach.

 

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Jak wypracować prawidłowe nawyki pracy przy komputerze (przyjazne dla oczu)

• Jak dobrać soczewki do pracy przy komputerze?

• Co robić, aby noszenie soczewek w biurze nie wiązało się z dyskomfortem?

Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze
 

 

Jak wypracować prawidłowe nawyki pracy przy komputerze?

 

Długotrwałe patrzenie w ekran monitora to ogromne obciążenie dla oczu, ponieważ spada wtedy częstotliwość mrugania powiekami. To wiąże się ze spadkiem wydzielania substancji nawilżających przez gruczoły łzowe, a oko staje się przesuszone. Przesuszenie oka wiąże się nie tylko z zaczerwieniem i bolesnym pieczeniem, ale i ułatwia wnikanie do niego mikroorganizmów, co grozi rozwojem infekcji. Stąd już krótka droga do zespołu suchego oka. Warto wiedzieć, że wielu pracowników spędzających długie godziny przed komputerem dotyka tzw. syndrom widzenia komputerowego. Osoby noszące soczewki są jeszcze bardziej narażone na nieprzyjemne objawy.

Aby uniknąć problemu, można ograniczyć korzystanie z komputera. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Można jednak wdrożyć odpowiednie zasady pielęgnacji oka, dzięki którym nasz wzrok nie będzie codziennie przemęczony. Ważne jest ustawienie monitora we właściwej pozycji – pod kątem 15-20 stopni poniżej poziomu oczu. W ten sposób głowa i szyja przybiorą odpowiednią pozycję, a my mniej się zmęczymy. Należy również pamiętać, aby pracować w odległości 60-80 cm od ekranu (stosuje się tutaj „zasadę długości ramienia). Gdy monitor ustawiony jest bliżej, warto zrobić małe przemeblowanie na biurku.

Najbardziej przyjazne dla wzroku są większe monitory – niewielki ekran o przekątnej 14,1 cala lub klasyczny 15,6 cali lepiej zamienić na 17,3 cala (dotyczy to zwłaszcza użytkowników pracujących z zaawansowanymi układami graficznymi). Dobrą praktyką jest ustawianie właściwej jasności i kontrastu obrazu. Warto również sprawdzić, czy na ekranie nie odbija się żadne światło zewnętrzne – gdy zajdzie taka potrzeba możemy zasłonić rolety, aby promienie słoneczne nie zakłócały obrazu.

Kolejną zasadą, o której koniecznie powinniśmy pamiętać, jest robienie regularnych przerw, które pozwolą oczom na odpoczynek. Wystarczy co kilkanaście minut na chwilę odwrócić wzrok od monitora w inną stronę. Co 2 godziny należy zaś zaplanować dłuższą przerwę trwającą około 10-15 minut (można wtedy np. wykonywać inne zawodowe obowiązki niezwiązane z pracą przy komputerze).

Zasad tych powinny przestrzegać wszystkie osoby, które dużą pracują przy komputerze. Użytkownicy soczewek znajdują się jednak w grupie, która musi restrykcyjnie dbać o oczy, aby nie pogłębiać zdiagnozowanej już wady wzroku.

 

Jak dobrać soczewki do pracy przy komputerze?

 

Ludzkie oko jest dostosowane do skupienia się na wyraźnych materiałach drukowanych, które posiadają czarne i dobrze zarysowane kontury. Czcionki wyświetlane na ekranie komputera składają się z pikseli, są jaśniejsze w centrum, a na krawędziach mniej wyraźne. Przy długim wpatrywaniu się w taki tekst, wzrok przestaje skupiać się na obrazie, co prowadzi do większego zmęczenia oczu. Powierzchnia szkieł szybko wysycha (z powodu rzadszego mrugania), a użytkownik zaczyna odczuwać dyskomfort.

Osoby dużo pracujące przy komputerze, powinny wybierać soczewki wykonane z materiału, który długo utrzyma nawilżenie. Wielu okulistów i optometrystów zaleca soczewki z hydrożelu. Cechą charakterystyczną tego materiału jest wysoki parametr uwodnienia oraz doskonała przepuszczalność tlenu. W ten sposób rogówka jest odpowiednio dotleniona, a powierzchnia szkła wysycha wolniej nawet w klimatyzowanym biurze i podczas wielu godzin spędzonych przez komputerowym monitorem.

Warto wiedzieć, że pracę przy komputerze bardzo utrudniają soczewki, które są dobrane niewłaściwie do wady wzroku. Noszenie złych szkieł kontaktowych przy nadwzroczności, krótkowzroczności czy astygmatyzmie powoduje bóle głowy, pieczenie oczu, uczucie suchości i podrażnienia oraz zakłóca ostrość widzenia. Użytkownicy szkieł sferycznych i torycznych powinni pamiętać, że wada wzroku z czasem może się pogłębiać. Niezbędne są regularne badania w gabinecie okulistycznym – pojawienie się nieprzyjemnych objawów może świadczyć, że dobrane wcześniej soczewki już są dla nas nieodpowiednie.

 

Co robić, aby noszenie soczewek w biurze nie wiązało się z dyskomfortem?

 

Gdy wykorzystujemy soczewki kontaktowe do pracy przed komputerem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nasze oczy wymagają wtedy intensywnego nawilżania. Warto regularnie używać kropli do oczu (idealne będą sztuczne łzy – dedykowane specjalnie dla użytkowników szkieł kontaktowych). Możemy również zmieniać soczewki na okulary (np. na 1 dzień w tygodniu) z powłoką antyrefleksyjną chroniącą przed następstwami długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera.

Warto również pamiętać, że do przesuszenia oczu często prowadzi klimatyzacja i sztuczne nawiewy – gdy jest to możliwe, możemy ograniczyć korzystanie z nich w biurze.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą