Soczewki najlepsze dla sportowców

 

Korekcyjne soczewki kontaktowe doskonale poprawiają pole widzenia i gwarantują pełną swobodę ruchów. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zarówno dla regularnie trenujących sportowców, jak i osób kochających aktywność fizyczną i traktujących sport jako hobby. Jakie soczewki są najlepsze dla sportowców?

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są zalety noszenia soczewek podczas uprawiania sportów

• Jakie soczewki w sportach piłkarskich?

• Jakie soczewki w sportach ekstremalnych?

• Jakie soczewki podczas jazdy na rowerze?

• Jakie soczewki do pływania?

Soczewki najlepsze dla sportowców
 

 

Zalety soczewek kontaktowych w sporcie

 

Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe gwarantują dużo szersze pole widzenia niż okulary przeznaczone dla osób o takiej samej wadzie wzroku. Wpływ na to ma krzywizna soczewki – szkło nie jest płaskie i oddalone od oka tak, jak w okularach, ale dopasowane do jego naturalnych kształtów i położone tuż na nim. Warto docenić także, że soczewki nie powodują odblasków, które mogłyby utrudniać widzenie na boisku czy korcie, gdzie szybkie reakcje na ruchy przeciwnika mają bardzo duże znaczenie.

Soczewki nie zaparowują i nie brudzą się w czasie deszczu, są o wiele wygodniejsze niż okulary i nie są narażone na zniszczenie. Dzięki temu w pełni możemy skupić się na konkretnej aktywności sportowej – bez uważania, aby nie stłuc okularów lub nie zniszczyć ich oprawek. W soczewkach bez problemu można zakładać kask, maskę, gogle lub inny sprzęt ochronny na głowę (osoby chodzące w okularach niestety mają z tym problem).

 

Jakie soczewki w sportach piłkarskich?

 

Gra w piłkę wymaga wysokiej zwinności i błyskawicznego podejmowania reakcji na poczynania innych zawodników na boisku. Zawodnicy drużyny przeciwnej nie będą czekać aż poprawimy spadające okulary, dlatego w tym sporcie bardzo ważna jest wygoda. Soczewki kontaktowe pozwolą zniwelować problem z okularami – nie musimy obawiać się, że nadlatująca piłka przypadkiem je rozbije. Szkła zapewnią doskonałe pole widzenia, dzięki czemu będziemy mogli wnikliwie obserwować całe boisko.

Do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę doskonale sprawdzą się soczewki oddychające i wyposażone w filtr UV. Sporty te bardzo często uprawia się na boiskach zewnętrznych, dlatego ważna jest ochrona oczu przed promieniami słonecznymi. Zawodnicy mogą wybierać zarówno szkła jednodniowe, jak i soczewki wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowe czy miesięczne). Ważne jest, aby były one maksymalnie wygodne, dopasowane do wady wzroku i indywidualnych preferencji (soczewki wielokrotnego użytku wymagają restrykcyjnej pielęgnacji).

 

Jakie soczewki w sportach ekstremalnych?

 

Wspinaczka, kolarstwo górskie, trekking na wysokościach, skoki na bungee, wyczynowa jazda na nartach i inne sporty ekstremalne wymagają zachowania najwyższej ostrożności. Są one bardzo trudne, wymagają dobrej kondycji oraz maksymalnego skupienia. Podczas wspinaczki na naturalne skały czy zwisania z klifu nie ma przecież możliwości poprawiania okularów, które właśnie zaczęły zsuwać się z nosa.

Dla miłośników takich aktywności idealnie sprawdzą się więc soczewki. Z jednej strony, zapewnią one maksymalny komfort, a z drugiej bardzo dobrze poprawią pole widzenia. Szkła kontaktowe gwarantują szersze pole widzenia niż okulary, wyższą ostrość i kontrast obrazu. To pozwoli wnikliwie obserwować otoczenie – w sytuacji, gdy każdy ruch stopą ma znaczenie, takie rozwiązanie jest nieocenione. Soczewki pozwalają także wygodnie zakładać kaski, gogle i inny sprzęt ochronny na głowę.

Osoby, które uprawiają sporty ekstremalne, mogą wybierać miękkie soczewki z filtrami UV (ochronią one ich oczy przed mocnymi promieniami słonecznymi). Warto podkreślić, że w soczewkach nie powstają błyski, które stanowią prawdziwą zmorę wielu okularników.

W górach czy podczas pustynnych rajdów oraz w innych ekstremalnych warunkach idealne będą soczewki jednodniowe. Nie wymagają one pielęgnacji specjalnym płynem – wystarczy je wyjąć i wyrzucić, a kolejnego dnia założyć nową parę. W miejscach pełnych piasku i kurzu takie rozwiązanie jest nieocenione, aby uniknąć zanieczyszczenia soczewek wielokrotnego użytku. Jako że kurz, pył oraz wiatr niekorzystanie wpływają na materiał soczewki kontaktowej i mogą powodować objawy suchego oka, zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony oczu. Ponadto jeśli coś wpadnie pacjentowi do oka, przy założonych soczewkach może to być nie lada problem. Soczewki jednodniowe na wyprawy mogą wybrać wszyscy, którzy na co dzień noszą okulary (wcześniej należy jednak dobrać soczewki wraz z optometrystą lub okulistą i ocenić, czy nasze oko będzie na nie dobrze reagować).

 

Jakie soczewki podczas jazdy na rowerze?

 

Soczewki kontaktowe idealnie sprawdzą się również do jazdy na rowerze. Zagwarantują one pełną swobodę ruchów, co pozwoli Ci całkowicie skupić się na pokonywanych kilometrach. Bez problemu założysz w nich rowerowy kask ochronny, a oprawki okularów nie będą wtedy uwierać. Można je zakładać zarówno podczas jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych, jak i w czasie rowerowych wycieczek turystycznych czy rozmaitych wypraw w teren.

Do jazdy na rowerze dobre będą soczewki dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne, które nosimy na co dzień. Gdy na co dzień chodzimy w okularach, specjalnie na rower możemy kupić soczewki jednodniowe (należy je wybrać wspólnie ze specjalistą, który wykona specjalne badania – zakup soczewki na podstawie mocy okularów nie jest zalecany). Najlepiej, gdy będzie to model z filtrem UV, który jest polecany do każdej aktywności na świeżym powietrzu.

 

Jakie soczewki do pływania?

 

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych zastanawia się, czy można je zakładać na basen. Pływanie w szkłach budzi duże emocje. Czy jest zalecane? Specjaliści przekonują, że pływanie w soczewkach wielokrotnego użytku nie jest przyjazne dla oczu. Zarówno woda w basenach, jak i w rzekach, jeziorach czy morzu zawiera zanieczyszczenia. W naturalnych zbiornikach mogą pojawić się mikroorganizmy, które podnoszą ryzyko infekcji oczu. Udowodniono, że pływanie w soczewkach sprzyja zakażeniu akantoamebą, co może wywołać groźne zapalenie rogówki, prowadzące nawet do ślepoty.

Do pływania i nurkowania nie zaleca się używania soczewek. Jeśli jednak pacjent decyduje się na to, robi to na własne ryzyko, a to jest najmniejsze w przypadku szkieł jednodniowych, które wyjmiemy i wyrzucimy tuż po wyjściu z wody.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą