Termin przydatności soczewek

 

Użytkownicy soczewek kontaktowych często popełniają poważny błąd – nie pilnują ich terminu ważności. Noszenie przeterminowanych szkieł wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami. Może ono prowadzić do podrażnień, zaczerwienia, pieczenia oczu, rozwoju wirusowego zapalenia rogówki. Podpowiadamy, jakich terminów należy pilnować, aby uchronić wzrok przed pogłębianiem się zdiagnozowanej wady oraz przed uszkodzeniem.

 

Z naszego artykułu dowiesz się:

• Czym jest data ważności soczewek?

• Czym jest termin używalności soczewek?

• Dlaczego nie wolno przedłużać noszenia soczewek?

• Co zrobić, gdy przypadkiem wydłużymy termin używania soczewek?

Termin przydatności soczewek
 

 

Czym jest data ważności soczewek?

 

Data ważności soczewki jest ustalona przez producenta. Szkła kontaktowe to wyrób medyczny, który musi przejść szereg specjalistycznych testów i badań oraz spełnić restrykcyjne normy. Podobnie, jak farmaceutyki (leki, zastrzyki itp.), muszą posiadać datę ważności określoną przez producenta. Producent ma obowiązek umieścić termin ten na opakowaniu. Gdy podana data upłynie, soczewki nie nadają się już do użycia (nawet wtedy, gdy jeszcze nie otworzyliśmy opakowania).

Terminy ważności soczewek kontaktowych są jednak bardzo długie, dlatego najczęściej upływają tylko wtedy, gdy pacjent zrobi duży zapas szkieł. Stacjonarne i internetowe salony dbają, aby oferować produkty, których termin przydatności jeszcze długo nie upłynie. Podczas otwierania opakowania, zawsze należy jednak sprawdzić datę ważności. Gdzie jej szukać? Daty najczęściej trafiają na spód lub górę opakowania. Producenci soczewek umieszczają terminy na boku lub tyle kartonika. Najczęściej obok daty ważności figuruje symbol klepsydry lub skrót EXP (od ang. expiration).

 

Czym jest termin używalności soczewek?

 

W przypadku soczewek kontaktowych, bardzo ważna jest nie tylko data ważności podana przez producenta, ale także termin używalności (konkretny zakres czasowy). Termin ten jest uzależniony od tego, jakie szkła wybierzemy.

Na rynku dostępne są soczewki:

• jednodniowe,
• dwutygodniowe,
• miesięczne,
• kwartalne,
• roczne (coraz rzadziej używane).

Użytkownicy soczewek jednodniowych raczej nie mają problemu z ustaleniem ich terminu przydatności – takie szkła są codziennie wieczorem wyrzucane, a rano zakłada się nową parę. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, pojawia się większy problem, ponieważ należy dokładnie pilnować ich terminu przydatności. Warto zapisać na opakowaniu datę, kiedy go otworzyliśmy. W ten sposób możemy obliczyć np. 14 (soczewki dwutygodniowe) lub 30 dni (soczewki miesięczne). Możemy również od razu zaznaczyć na opakowaniu wyliczoną datę, kiedy należy wyrzucić soczewki. Po tym czasie, musimy otworzyć nowe opakowanie.

Niestety wielu użytkowników soczewek nie pilnuje restrykcyjnie daty ich używalności. Najczęściej wynika to z roztargnienia, dlatego warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie z datą, kiedy będziemy musieli wymienić soczewki na nowe (datę tę możemy zaznaczyć również w naszym terminarzu). Soczewki najlepiej zamawiać na zapas, aby nie okazało się, że zapomnimy kupić nową parę, podczas gdy termin przydatności poprzedniej właśnie upłynął.

Ważne jest, że termin przydatności soczewek należy zawsze liczyć od momentu odtworzenia opakowania. Nie ma znaczenia, czy nosimy je codziennie, czy robimy przerwy (np. co kilka dni zakładamy okulary, a soczewki pozostają odłożone w pojemniku).

 

Dlaczego nie wolno przedłużać noszenia soczewek?

 

Warto pamiętać, że przedłużanie noszenia szkieł kontaktowych i zaniedbania w ich pielęgnacji prowadzą do:

• podrażnień (zaczerwienienia, pieczenie, łzawienie)
• przesuszenia oczu,
• zaburzeń widzenia,
• wirusowego zapalenia rogówki.

Zużyte soczewki mogą prawidłowo nie korygować wady wzroku, szybciej rozwijają się na nich bakterie, grzyby i inne mikroorganizmu niebezpieczne dla wzroku.

 

Co zrobić, gdy przypadkiem wydłużymy termin używania soczewek?

 

W statystykach pojawiają się informacje, że nawet co czwarty użytkownik przedłuża noszenie soczewek ponad zalecany termin. Dotyczy to głównie popularnych szkieł miesięcznych. Co zrobić, gdy nie zadbamy o przypomnienie (np. w telefonie lub kalendarzu) i zapomnimy wymienić soczewki na nowe? W takim przypadku, należy możliwie, jak najszybciej, usunąć zużyte szkła i zaaplikować krople nawilżające do oczu. Można przez dzień odpocząć od noszenia soczewek. Warto również dokładnie obejrzeć oko w lustrze i ocenić, czy nie pojawiły się żadne zmiany.

Gdy po założeniu nowej soczewki, poczujemy wyraźny dyskomfort lub pojawią się niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do okulisty. Lekarz wykona badanie wzroku i oceni, czy towarzyszące nam symptomy nie są początkiem:

• infekcji,
• owrzodzenia rogówki,
• neowaskularyzacji,
• zapalenia tęczówki.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą