Soczewki kontaktowe a krople do oczu

 

Krople do oczu to szeroki wachlarz preparatów, które łagodzą stany zapalne, nawilżają przesuszone oczy oraz leczą rozmaite choroby wzroku. Czy osoby, które noszą soczewki kontaktowe mogą bezpiecznie aplikować każde krople do oczu? Podpowiadamy, które preparaty wybierać i jak je właściwie aplikować.

Z naszego tekstu dowiesz się:

• Czy osoby noszące soczewki mogą aplikować dowolne krople do oczu?

• Czym są tzw. sztuczne łzy?

• Kiedy należy zastosować krople do oczu?

• Jak prawidłowo zakrapiać oczy, gdy nosimy soczewki?

Soczewki kontaktowe a krople do oczu
 

 

Czy osoby noszące soczewki kontaktowe mogą aplikować dowolne krople do oczu?

 

Wiele osób, noszących soczewki kontaktowe, ma problem z suchością oczu. Niewłaściwa pielęgnacja może wywołać tzw. zespół suchego oka. Ważne jest więc odpowiednie nawilżenie, które poprawi komfort noszenia szkieł kontaktowych – zlikwiduje uczucie pieczenia, swędzenia, „piasku pod powiekami”, uwieranie.

Warto jednak pamiętać, że użytkownicy soczewek nie mogą sięgać po dowolne krople nawilżające do oczu. Preparaty przeznaczone dla osób, które nie noszą szkieł kontaktowych, mogą bowiem zawierać środki konserwujące.

Konserwanty nie tylko przedłużają termin ważności kropli, ale także chronią preparaty przez infekcją szkodliwymi mikroorganizmami (np. grzybami, wirusami czy bakteriami). Jednak niektóre z nich wykazują działanie alergizujące i drażniące, dlatego nie sprawdzą się dla osób noszących soczewki kontaktowe. Warto pamiętać, że kropli używa się nie tylko do nawilżenia samego oka, ale także zwilżenia powierzchni szkła, aby soczewkę było łatwiej założyć. Niektóre konserwanty uszkadzają materiał, z którego wykonuje się soczewki (np. chlorek benzalkoniowy prowadzi do odbarwień), dlatego osoby noszące szkła muszą wybierać specjalne krople – tzw. sztuczne łzy, które nie zawierają konserwantów.

 

Czym są sztuczne łzy?

 

Gruczoły łzowe produkują łzy, które w naturalny sposób nawilżają oko. Klimatyzacja, długotrwała praca przy komputerze oraz noszenie soczewek kontaktowych może zaburzać ten proces, co prowadzi do suchości oka. Wtedy pomocne są sztuczne łzy. Takie krople nawilżające opracowano przede wszystkim z myślą o osobach noszących szkła kontaktowe oraz alergikach.

W składzie sztucznych łez znalazła się woda i delikatne substancje, których zadaniem jest jej zatrzymanie na powierzchni oczu. Wielu producentów stosuje kwas hialuronowy lub poliakrylowy. Są to składniki przyjazne dla oka (kwas hialuronowy zawierają naturalne łzy ludzkie), dlatego dobrze nawilżają, a zarazem nie prowadzą do podrażnień. Osoby z mocno przesuszonymi oczami, powinny wybierać środki w postaci lepkich żeli, które bardzo dobrze utrzymają się na powierzchni oka. Warto jednak pamiętać, że tuż po zaaplikowania żelu, pole widzenia przez chwilę może zostać zaburzone (będziemy widzieć nieostry obraz).

Sztuczne łzy nie zawierają konserwantów. W praktyce takie preparaty mogłyby być podatne na rozwój grzybów lub bakterii. Producenci zadbali jednak o nowoczesne typu opakowań, które chronią przed skażeniem kropli lub żelu podczas użytkowania.

Na rynku dostępne są preparaty w opakowaniach typu:

I. Minimsy

Jednorazowe pojemniczki służące do bezpiecznego zakrapiania oczu. Każdy pojemniczek zawiera dawkę do jednej aplikacji. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie dla osób, które potrzebują kropli raz na jakiś czas (np. podczas wizyty w solarium czy saunie). Po otworzeniu pojemniczka, należy całość kropli zużyć lub wyrzucić pozostałą dawkę (opakowania nie są zabezpieczone przed zainfekowaniem).

II. System „ABAK”

System „ABAK” to buteleczki, które posiadają kilkaset mikrofiltrów. Każdy filtr ma wielkość dopasowaną do wielkości bakterii. Konstrukcja ta gwarantuje, że bakterie nie przedostaną się do wnętrza opakowania i nie zainfekują kropli do oczu. Dodatkowo opakowania produkowane w tym systemie uwalniają tylko jedną kroplę preparatu – w ten sposób unikniemy jego strat, ponieważ większa ilość środka i tak nie utrzyma się na oku (przeleje się przez brzeg powieki).

III. System „COMOD”

Krople do oczu w opakowaniach typu „COMOD” działają jak pompa, która nie zaciąga powietrza z zewnątrz podczas aplikacji preparatu. To chroni przed zainfekowaniem kropli. Dodatkowo producenci stosują posrebrzane elementy we wnętrzu opakowania (srebro działa bakteriobójczo).

 

Kiedy należy zastosować krople do oczu?

 

Noszenie soczewek kontaktowych najczęściej zaburza wydzielanie łez, dlatego warto stosować nawilżające krople do oczu. Sztuczne łzy ułatwią nam zakładanie szkieł (nawilżą powierzchnię soczewki, co sprawi, że aplikacja będzie o wiele szybsza i nie spowoduje dyskomfortu). Osoby cierpiące na zespół suchego oka, powinny wybrać krople wspólnie z okulistą i stosować je regularnie. Pozostali użytkownicy soczewek często stosują krople jedynie, gdy poczują, że oko ulega przesuszeniu. Doskonale sprawdzą się one, gdy długo pracujemy przy komputerze, przebywamy w klimatyzowanych wnętrzach, przez kilka godzin oglądamy telewizję lub czytamy. Krople są zalecane również podczas wizyt na saunie oraz w solarium, w czasie opalania na plaży lub długotrwałego przebywania na wietrze (w podróży, na wycieczce, spacerze, rowerze itp.).

Prawidłowe nawilżenie oka pozwala zniwelować nieprzyjemne objawy wywołane przez ogrzewanie, dlatego wielu użytkowników częściej sięga po krople zimą. Okuliści zalecają je osobom cierpiącym na cukrzycę lub reumatyzm. Do zaburzeń produkcji łez może prowadzić także długotrwałe przyjmowanie leków (np. przeciwbólowych oraz na alergię).

 

Jak prawidłowo zakrapiać oczy, gdy nosimy soczewki?

 

Podczas aplikacji kropli do oczu, warto pamiętać, aby końcówka kroplomierza nie dotykała brzegów powieki oraz powierzchni soczewek. To pozwoli nam uniknąć ewentualnego zainfekowania preparatu. Leku nie wolno pożyczać, należy restrykcyjnie pilnować jego terminu ważności, a po użyciu buteleczkę zawsze szczelnie zamykać (chyba, że używamy opakowań jednorazowych). Preparat należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Szkodliwe są np. promienie UV – zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę, gdzie znajdują się porady dotyczące sposobu przechowywania.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą