Czy soczewka może pęknąć?

 

Obawiasz się, że soczewka pęknie podczas zakładania, wyjmowania lub noszenia? Istnieje taka możliwość, ale są to marginalne przypadki, których możesz uniknąć. Wystarczy, że kupisz dobrej jakości szkła kontaktowe, ich parametry zostaną dobrane przez specjalistę, a Ty będziesz używał ich zgodnie z przeznaczeniem oraz w oparciu o załączoną instrukcję.

Z naszego poradnika poznasz najczęstsze przyczyny pękania soczewek:

• Noszenie niedopasowanych soczewek

• Używanie tipsów przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek

• Założenie soczewki na lewą stronę

• Nieprawidłowe przechowywanie

• Zmiana rodzaju noszonych soczewek

• Pocieranie oczu podczas noszenia soczewek

• Uszkodzenia fabryczne

Czy soczewka może pęknąć?
 

 

Noszenie niedopasowanych soczewek

 

Soczewka kontaktowa musi być idealnie dopasowana do oka. Szła są obecnie szeroko dostępne, dlatego niektórzy próbują dobrać je na podstawie mocy okularów przepisanych przez okulistę. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo dobrana soczewka ma nie tylko odpowiednią moc, która koryguje krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię, ale także parametry, który pozwolą dopasować ją do naturalnych kształtów oka.

Bardzo ważny jest parametr BC (krzywizna bazowa) i DIA (średnica soczewki). Dobrze dobrana soczewka całkowicie pokryje rogówkę (także podczas patrzenia w boki czy w górę), co uchroni rogówkę przed wysychaniem oraz zagwarantuje ruchomość szkła i komfort noszenia. Używanie oryginalnych soczewek, dobranych przez specjalistę, zmniejszy ryzyko ich pęknięcia i innych uszkodzeń mechanicznych.

 

Używanie tipsów

 

Soczewki są delikatne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich zakładania i zdejmowania. Wystarczy delikatnie zarysować powierzchnię paznokciem, aby zwiększyć prawdopodobieństwo rozerwania szkła. O szczególnej ostrożności powinny pamiętać panie, które noszą długie tipsy. W ich przypadku najbezpieczniejsze będzie wyciąganie soczewek z pojemniczka za pomocą specjalnej pęsety.

 

Założenie soczewki na lewą stronę

 

Kolejną przyczyną pęknięcia soczewki bywa założenie jej na lewą stronę. Takie noszenie szkieł sprawi, że poczujemy dyskomfort, ponieważ powierzchnia nie przylegnie prawidłowo do gałki ocznej. Gdy będziemy próbować wyjąć soczewkę z oka, możemy ją uszkodzić, ponieważ wyprofilowane krawędzie nienaturalnie się wygną i naprężą. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy ułożyć soczewkę na opuszku palca i ocenić jej kształt (prawidłowo ułożona soczewka powinna przybrać kształt miseczki).

 

Nieprawidłowe przechowywanie

 

Soczewki należy odpowiednio przechowywać w pojemniczku wypełnionym specjalnym płynem. To zapewnia nie tylko higienę (dezynfekcję powierzchni z pozostałości białkowych i mikroorganizmów), ale także nawilżenie ich powierzchni. Należy pamiętać, aby na noc nalać odpowiednią ilość płynu do pojemniczka (po brzegi). W ten sposób unikniemy wysuszenia soczewek i ich podatności na uszkodzenia mechaniczne. Niewystarczająca ilość roztworu może spowodować, że niezanurzona soczewka przyklei się do krawędzi pojemnika i pęknie, gdy będziemy go zakręcać.

 

Zmiana rodzaju noszonych soczewek

 

Zmieniasz soczewki silikonowo-hydrożelowe na hydrożelowe, które są lepiej nawodnione i delikatniejsze (idealne dla osób mających problem z suchym okiem)? Pamiętaj, że hydrożel jest cieńszy i delikatniejszy od mieszanki silikonowo-hydrożelowej, dlatego należy się z nimi obchodzić dużo delikatniej, aby nie zarysować powierzchni.

 

Pocieranie oczu podczas noszenia soczewek

 

Mocniejsze pocieranie oczu, gdy nosimy soczewki, może spowodować ich pęknięcie w oku. Należy zachować szczególną ostrożność, aby soczewka nie obtarła rogówki i nie podrażniła oka. W przypadku gdy pęknie w oku, należy ją delikatnie wyjąć (nie ma możliwości, aby jej kawałki „zgubiły się z tyłu oka”, ponieważ gałka oczna posiada naturalną barierę).

Ostrożność trzeba zachować także w czasie pielęgnacji. Nie można zbyt mocno pocierać soczewek. Gdy krawędzie dwóch soczewek skleją się po wyjęciu z pojemniczka lub oka, należy spryskać je płynem i poczekać aż same się odkleją (nie wolno rozdzielać szkieł palcami).

 

Uszkodzenia fabryczne

 

Przed założeniem soczewek do oka, zawsze należy dokładnie obejrzeć ich powierzchnię i ocenić, czy nie są zarysowane. Gdy wyjmiemy uszkodzone szkła z nowego opakowania, zgłoś ten fakt do sprzedawcy.

Oryginalne soczewki znanych marek są bezpieczniejsze niż produkty pochodzące z niewiadomych źródeł. Zakupy najlepiej jest robić w stacjonarnych lub internetowych salonach optycznych, a nie na aukcjach internetowych czy w butikach. To zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzeń fabrycznych lub spowodowanych nieprawidłowym przechowywaniem.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą