Soczewki a kąpiel w morzu – czy woda morska niszczy soczewki?

 

Planujesz wakacje nad morzem i zastanawiasz się, czy soczewki kontaktowe nie wykluczają możliwości pływania, nurkowania lub uprawiania ulubionych sportów wodnych? Czy woda morska niszczy soczewki? Rozwiewamy wątpliwości.

Z tego poradnika dowiesz się:

• Jak woda morska wpływa na soczewki kontaktowe?

• Dlaczego do pływania w morzu sprawdzą się soczewki jednodniowe?

• Jakie środki ostrożności zachować na plaży i podczas pływania w soczewkach?

• Kiedy dokupić specjalne okulary ochronne do pływania?

Soczewki a kąpiel w morzu – czy woda morska niszczy soczewki?
 

 

Jak woda morska wpływa na soczewki kontaktowe?

 

Woda morska niestety zawiera wiele zanieczyszczeń (mikroorganizmy, wirusy, bakterie). Zanieczyszczenia mogą gromadzić się na powierzchni soczewek, co może doprowadzić do zaczerwieniania i infekcji oczu. Ponowne założenie zanieczyszczonej soczewki, w której pływaliśmy w morzu, często prowadzi do problemów z rogówką oka. Bardzo niebezpieczne jest zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoebę, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Niestety nigdy nie ma gwarancji, że dezynfekcja soczewki dwutygodniowej czy miesięcznej usunie 100% zanieczyszczeń, które osadziły się na powierzchni szkła podczas kąpieli morskich.

Warto również pamiętać, że woda morska zawiera dużo soli, co sprawia, że błyskawicznie wysusza ona oko. Słona woda wysusza także powierzchnię samych soczewek, co sprawi, że podczas pływania błyskawicznie poczujemy drapanie i dyskomfort – będziemy mieć wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce. Wysuszoną soczewkę oczywiście można nawilżyć w specjalnym płynie, ale ryzyko infekcji nadal pozostaje, a plaża nie jest miejscem, które sprzyja restrykcyjnej dezynfekcji soczewek.

 

Dlaczego do pływania w morzu sprawdzą się soczewki jednodniowe?

 

Osoby z dużą wadą wzroku nie muszą całkowicie rezygnować z kąpieli morskich oraz uprawiania ulubionych sportów wodnych. Okuliści zalecają, aby do pływania zakładać soczewki jednodniowe. Warto wybierać szkła wykonane z materiału o wysokim stopniu uwodnienia. Słona woda morska wysuszy ich powierzchnię, ale nieco wolniej niż inne soczewki. To sprawi, że pływający nie poczuje od razu dyskomfortu i może cieszyć się kąpielą bez problemu z zaczerwienieniem, pieczeniem czy bólem oczu.

Podczas kąpieli w morzu na soczewkach jednodniowych również osadzają się zanieczyszczenia, a sól niszczy ich powierzchnię. Jednak są to szkła jednorazowe – po wyjściu z wody wystarczy je zdjąć i wyrzucić, a następnie założyć nową parę. Wprawdzie podobnie można byłoby postąpić z soczewkami wielokrotnego użytku, ale ich ceny są o wiele wyższe (w przeliczeniu na parę), dlatego byłoby to nieekonomiczne.

 

Jakie środki ostrożności zachować?

 

Podczas wyjazdu nad morze, bardzo ważna jest ochrona oczu przed słońcem. Dobrym pomysłem jest zakup jednodniowych soczewek z filtrami UV (UVA i UVB). Zapewnią one korekcję wady wzroku i doskonałą ochronę na słonecznej plaży, pozwolą cieszyć się grą w piłkę plażową czy siatkówkę (bez obaw o zniszczenie okularów). Osoby, które nie planują uprawiania sportu na plaży, z powodzeniem mogą połączyć klasyczne soczewki z okularami przeciwsłonecznymi.

Gdy zakładamy soczewki kontaktowe do pływania w morzu, warto pamiętać, aby zachować środki ostrożności. Zaraz po wyjściu z wody należy zdjąć soczewki, na których osadziły się zabrudzenia i założyć nową parę. Musimy pamiętać o restrykcyjnej higienie – zakładanie szkieł wymaga dezynfekcji rąk (przydatny będzie płyn antyseptyczny lub specjalne chusteczki dezynfekujące) i nawilżeniu powierzchni soczewki. Nie można zapominać o wieczornym nawilżeniu oczu sztucznymi łzami, ponieważ słona woda sprzyja ich przesuszeniu.

 

Kiedy okulary ochronne do pływania?

 

Osoby noszące soczewki, które podczas wakacji chcą swobodnie pływać i uprawiać sporty wodne, mogą rozważyć dokupienie specjalnych okularów ochronnych do pływania. Sprawdzą się one także do nurkowania. Okulary staną się barierą dla zanieczyszczonej wody (warto jednak pamiętać, że nie korygują one wady wzroku, dlatego należy je łączyć z odpowiednimi szkłami kontaktowymi).

Na rynku dostępne są okulary:

• miękkie – są bardzo wygodne, łatwo dopasowują się do oczu,
• półtwarde – nieco sztywniejsze, dlatego trudniej je dopasować do oczu, ale zapewniają wyższą szczelność,
• twarde (tzw. szwedki) – gwarantują dobry kąt widzenia, dlatego często są wybierane przez zawodowych pływaków,
• półmaski i maski – dobrze sprawdzą się do nurkowania.

Okulary ochronne do pływania mogą zapewnić wyższy komfort i ochronić przed zaczerwienieniem oczu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze są one w 100% szczelne, dlatego właściciele soczewek, którzy je zakładają i tak muszą zachować szczególne środki ostrożności i zdjąć szkła po wyjściu z morza.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą