Soczewki kontaktowe podczas mrozów

 

Nowoczesne soczewki kontaktowe wyróżniają się wysokim stopniem uwodnienia, co gwarantuje wyższy komfort noszenia i zapobiega podrażnieniu oraz przesuszeniu gałek ocznych. Co jednak w zimie? Krążą opinie, że szkła mogą zamarznąć podczas silnych mrozów. Zastanawiasz się, czy to prawda? Rozwiewamy wątpliwości!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czy soczewki zamarzają podczas mrozów?

• Dlaczego soczewki zimą są wygodniejsze od okularów?

• Czy soczewki można założyć na stok narciarski?

• Jak dbać o soczewki podczas mrozów?

Soczewki kontaktowe podczas mrozów
 

 

Czy soczewki zamarzają podczas mrozów?

 

Osoby, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z soczewkami, natrafiają na liczne prawdy i mity na temat ich noszenia. Jedną z nich jest to, że szkła kontaktowe zamarzają w ujemnej temperaturze, dlatego należy z nich zrezygnować podczas mrozów. Przekonanie to wzięło się z faktu, że miękkie soczewki wyróżniają się wysokim stopniem uwodnienia, które sięga nawet 30-75%.

Soczewki nie zamarzają podczas trzaskających mrozów, sięgających nawet minus kilkudziesięciu stopni C (jest to produkt medyczny stosowany przez osoby pracujące w okolicach podbiegunowych). Dzieje się tak dlatego, że są one umieszczone bezpośrednio na rogówce, a ruchy gałki ocznej cały czas ogrzewają ich powierzchnię. Współczesna okulistyka nie określiła minimalnej temperatury, w której można nosić soczewki. Dyskomfort może pojawić się jedynie u osób, które mają problem z przesuszeniem oczu.

Należy jednak pamiętać, aby nie przechowywać i nie przenosić soczewek w ujemnej temperaturze, ponieważ wtedy nie są one ogrzewane przez naturalne ciepło oka, dlatego mogą ulec zniszczeniu. Na czas zimowej podróży warto więc zabezpieczyć pudełeczko z soczewkami.

 

Soczewki zimą – dlaczego są wygodniejsze niż okulary?

 

Szkła kontaktowe doskonale sprawdzają się zimą, ponieważ zapewniają wyższy komfort podczas mrozu i śniegu niż okulary korekcyjne.

Soczewki:

• nie zaparowują przy ujemnej temperaturze,
• nie osadza się na nich śnieg,
• gwarantują wysoką swobodę ruchów,
• zapewniają szersze pole widzenia,
• umożliwiają ochronę przed promieniami UV, które odbijają się od śniegu (gdy wybierzemy szkła z filtrem UV),
• pozwalają wygodnie zakładać okulary przeciwsłoneczne.

 

Czy soczewki można założyć na stok?

 

Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzą się na stok narciarski. Miłośnicy białego szaleństwa mogą swobodnie pokonywać ulubione trasy. Szkła kontaktowe nie utrudniają zakładania ochronnych gogli tak jak okulary. To pozwala cieszyć się jazdą na nartach czy desce snowboardowej. Gdy planujemy pobyt w górach, warto pamiętać, aby pudełko z zapasowymi soczewkami pozostawić w hotelu (lub innym miejscu, gdzie się zatrzymamy), ponieważ szkieł nie można przechowywać w ujemnej temperaturze.

 

Jak dbać o soczewki podczas mrozów?

 

W czasie mrozów wilgotność powietrza spada, co powoduje szybsze przesuszenie oczu. Dodatkowo, efekt ten pogłębiamy, ponieważ zmieniamy warunki – na zewnątrz panuje ujemna temperatura, a w ogrzewanych pomieszczeniach jest suche powietrze. Bardzo ważne jest wtedy odpowiednie nawilżanie oczu. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wybierać tzw. sztuczne łzy (krople do oczu oparte na naturalnych składnikach – np. kwas hialuronowy) i aplikować je co najmniej 2 razy dziennie.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą