Soczewki kontaktowe a sezonowe alergie

 

Coraz więcej osób cierpi na sezonowe alergie. Jednym z podstawowych objawów schorzenia jest nie tylko uporczywy katar i kichanie, ale także przekrwienie oczu, obrzmienie spojówek, łzawienie oraz świąd oczu. To sprawia, że noszenie szkieł kontaktowych staje się trudniejsze i może powodować duży dyskomfort. Co mają zrobić osoby z wadą wzroku wymagającą korekcji? Czy na czas nasilenia objawów sezonowej alergii trzeba zrezygnować z komfortowych soczewek na rzecz okularów?

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Kiedy występuje alergia sezonowa?

• Jakie są najczęstsze objawy alergii sezonowej?

• Czy w okresie nasilenia alergenów można nosić soczewki kontaktowe?

• Jakie środki ostrożności zachować w okresie pylenia roślin?

Soczewki kontaktowe a sezonowe alergie
 

 

Kiedy występuje alergia sezonowa?

 

Alergia sezonowa to specyficzna reakcja organizmu na określoną substancję (alergen), która występuje sezonowo (alergia całoroczna to uczulenia na kurz, roztocza i alergie pokarmowe). Największe nasilenie alergenów następuję od kwietnia do czerwca, kiedy to w powietrzu znajdują się liczne pyłki drzew i traw oraz późnym latem, gdy pylą chwasty.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre drzewa pylą już od lutego, w okresie od kwietnia do czerwca następuje kumulacja kwitnienia traw i zbóż, a do października narażeni jesteśmy na pyłki bylicy (bylica uznana została za najpopularniejszy alergen w Polsce). Od sierpnia do listopada następuje zaś kumulacja zarodników grzybów. W praktyce oznacza to, że okresem wolnym od sezonowych alergii właściwie jest jedynie zima (druga połowa listopada, grudzień, styczeń).

 

Najczęstsze objawy alergii sezonowej

 

Alergeny w dużym stopniu wnikają do organizmu człowieka za pomocą błon śluzowych, dlatego objawy pojawiają się w obrębie nosa i oczu.

Sezonowej alergii towarzyszy:

• wodnisty katar,
• obrzęk śluzówki (utrudnione oddychanie),
• napadowe kichanie,
• pieczenie oczu,
• opuchnięcie i zaczerwienienie powiek,
• przekrwienie spojówek,
• łzawienie oczu.

 

Soczewki kontaktowe a sezonowa alergia

 

Brwi i rzęsy niestety nie chronią właściwie oczu przed wnikaniem alergenów. Dochodzi wtedy do alergicznego zapalenia spojówek, a jego efektem jest obniżenie tolerancji na soczewkę kontaktową, która jest odczuwana przez oko jako ciało obce. W okresie, gdy nastąpi okres pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni, możemy odczuwać duży dyskomfort po założeniu szkieł kontaktowych.

Czy należy z nich całkowicie zrezygnować i na czas pylenia powrócić do okularów? Okuliści i optometryści radzą, aby w okresie wystąpienia alergii rozważyć zamianę szkieł wielorazowych (dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych) na soczewki jednodniowe. Na ich powierzchni zbiera się mniej zanieczyszczeń, dlatego kumulacja alergenów (przenikających do oka) jest niższa. Szła jednorazowe nie wymagają również przechowywania w płynie dezynfekującym, który podczas alergii mógłby dodatkowo podrażniać oko, ponieważ zawiera sztuczne składniki.

Najlepiej jest wybierać soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które są dobrze uwodnione, nie przesuszają oczu i pozwalają utrzymać film łzowy w dobrej kondycji. Zagwarantują one wyższy komfort niż soczewki silikonowe, które są słabiej uwodnione i szybciej wysychają (to spowoduje, że podrażnione oko szybko będzie odczuwać soczewkę jako ciało obce). Dla alergików dobrze sprawdzą się m.in. soczewki Evo2lution One Day.

 

Jakie środki ostrożności zachować w okresie pylenia roślin?

 

Jeszcze przed okresem pylenia roślin warto wykonać testy i ustalić alergeny, na które jesteśmy uczuleni. To pozwoli na ich unikanie (niestety często nie da się całkowicie wykluczyć pyłków roślinnych z naszego otoczenia). Alergolog pomoże nam walczyć ze skutkami sezonowej alergii wziewnej, za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych. Warto poinformować lekarza, że nosimy szkła kontaktowe, aby dobrał krople do oczu, które nie zawierają konserwantów mogących źle działać na materiał, z którego wykonane są soczewki.

Ważne jest także nawilżanie oczu. Regularne aplikowanie sztucznych łez pozwoli uniknąć tarcia swędzących oczu, co jeszcze bardziej pogłębiłoby objawy alergii. Gdy poczujemy, że oczy stają się czerwone, pieczenie jest coraz silniejsze, a ostrość widzenia zostanie zaburzona, należy zdjąć soczewki i udać się do okulisty, który oceni, czy możemy nadal je nosić.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą