Soczewki podczas kąpieli

 

Relaksująca kąpiel w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem ulubionego płynu lub olejku, chłodny i orzeźwiający prysznic, wizyta na miejskim basenie, wyjazd nad jezioro… Osoby z wadą wzroku, które zdecydowały się na noszenie soczewek kontaktowych, mają w tych sytuacjach dylemat. Co zrobić ze szkłami podczas kąpieli? Czy woda im nie zaszkodzi?

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Czy zdejmować soczewki przed prysznicem lub kąpielą w wannie?

• Czy w soczewkach można kąpać się w basenie?

• Czy w soczewkach można kąpać się w jeziorach i innych naturalnych zbiornikach wodnych?

Soczewki podczas kąpieli
 

 

Czy zdejmować soczewki na czas kąpieli?

 

Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z materiałów, które przepuszczają tlen do rogówki, są wygodne i dobrze dopasowują się do oka. Niestety, jednocześnie są one wrażliwe na środowisko wodne. Do ich czyszczenia i przechowywania wykorzystuje się specjalne płyny wielofunkcyjne, które usuwają bakterie i inne zanieczyszczenia oraz chronią je przed wysychaniem. Nie wolno ich jednak zanurzać w wodzie z kranu, ponieważ na powierzchni szkieł błyskawicznie osadza się chlor i drobnoustroje. Po założeniu, ściśle przylegają do gałki ocznej, dlatego muszą być sterylnie czyste.

Zasadę tę warto odnieść do kąpieli. Eksperci radzą, aby osoby noszące szkła wielorazowe (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne) zdejmowały szkła przed pójściem pod prysznic lub wejściem do wanny. To uchroni soczewki przed przypadkowym kontaktem z wodą. Woda z kranu może zawierać amebę, która jest bezpośrednią przyczyną niebezpiecznej infekcji oczu acanthamoeba keratitis. Zdejmowanie szkieł wskazane jest również dla użytkowników soczewek jednodniowych, pomimo że bezpośrednio po kąpieli można je wyrzucić.

 

Czy w soczewkach można brać kąpiel w basenie?

 

Dyskusje budzi również możliwość kąpieli w basenie przez osoby noszące „kontakty”. Warto pamiętać, że woda w basenach miejskich nie jest idealnie czysta – znajduje się w niej nie tylko chlor, ale także bakterie i wiele drobnoustrojów. Oczy człowieka są chronione przed nimi, ponieważ podczas mrugania rozprowadzane są po gałkach łzy, które stanowią naturalną barierę i działają dezynfekująco. Gdy pływamy w soczewkach kontaktowych, zanieczyszczenia z wody osiadają na szkłach (łzy nie chronią ich powierzchni). Istnieje wtedy ryzyko, że podczas dezynfekcji płynem wielofunkcyjnym nie oczyścimy dobrze soczewek, a bakterie lub zarodniki grzybów zaczną się rozwijać. Noszenie takich szkieł kontaktowych może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych oczu, bakteryjnego zapalenia oczu lub owrzodzeń rogówki.

Lekarze i optometryści odradzają kąpanie się w basenie w jakichkolwiek soczewkach. Dopuszczalne jest to wyłącznie w przypadku soczewek jednodniowych, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i na własne ryzyko. Należy jednak pamiętać o założeniu szczelnych okularów ochronnych lub gogli pływackich, które będą stanowić dodatkową barierę chroniącą oczy przed wodą. Po wyjściu z basenu soczewki należy od razu zdjąć i wyrzucić.

 

Czy w soczewkach można kąpać się w jeziorze?

 

Woda w naturalnych zbiornikach (jeziora, stawy, rzeki) jest środowiskiem życia wielu mikroorganizmów. Jednym z najniebezpieczniejszych są organizmy eukariotyczne nazywane Acanthamoeba, które mogą osadzić się na powierzchni soczewki i doprowadzić do rozwoju groźnych infekcji oczu (następstwem bywa nawet przeszczep rogówki lub utrata wzroku). Z tego powodu kąpiel w jeziorach jest zdecydowanie odradzana. Podobnie jest w przypadku kąpieli w morzu, ponieważ sól niekorzystnie wpływa na powierzchnię soczewek. Ponadto warto wiedzieć, że sztywne soczewki mogą wydostać się z oka podczas pływania.

Gdy po kąpieli nasze oczy będą wyraźnie zaczerwienione, a my odczujemy swędzenie, pieczenie lub inne nieprzyjemne objawy, należy natychmiast zgłosić się do okulisty, który wykonana badania i wyeliminuje ryzyko infekcji (lub przepisze farmaceutyki, które zahamują jej rozwój).

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą