Dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych

 

Prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe są niewyczuwalne podczas noszenia. Drobny dyskomfort można poczuć przy zakładaniu szkieł, ale uczucie ciała obcego w oku powinno szybko minąć. Co zrobić, gdy dyskomfort nie ustępuje?

W tym artykule przedstawiamy:

• Objawy dyskomfortu podczas noszenia soczewek
• Dyskomfort spowodowany złym doborem soczewek
• Dyskomfort spowodowany zanieczyszczeniami na soczewkach
• Dyskomfort spowodowany przedłużaniem czasu noszenia i spaniem w soczewkach
• Dyskomfort spowodowany uszkodzeniem soczewki
• Dyskomfort towarzyszący suchości oka
• Dyskomfort spowodowany przez alergeny
• Dyskomfort spowodowany chorobami oczu

Dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych
 

 

Objawy dyskomfortu podczas noszenia soczewek

 

Drobny dyskomfort podczas zakładania szkieł kontaktowych jest czymś normalnym i nie należy się nim przejmować. Po chwili powinien on jednak minąć. Zły dobór szkieł, infekcje, suchość oka czy nieprawidłowa higiena mogą jednak powodować nieprzyjemne objawy, które pogarszają komfort noszenia soczewek lub całkowicie uniemożliwiają ich użytkowanie. Niepokojącym objawem jest uczucie ciała obcego w oku, poczucie, że coś nas drapie i drażni oko.

Noszeniu soczewek kontaktowych mogą towarzyszyć również:

• swędzenie, kłucie, pieczenie lub ból oczu,
• łzawienie oczu,
• zaczerwienienie oczu,
• suchość oczu,
• nadwrażliwość na światło (tzw. światłowstręt),
• pogorszenie ostrości i pola widzenia.

 

Zły dobór soczewek

 

Soczewki kontaktowe powinien dobrać specjalista – lekarz okulista o odpowiedniej specjalizacji lub optometrysta. Ekspert bada wadę refrakcji, która pozwala dopasować odpowiednią moc szkieł. Ważne jest również badanie lampą szczelinową, które pozwoli ocenić przedni odcinek oka. Kolejnym krokiem jest dobór soczewek próbnych. Na ich podstawie, pacjent wspólnie ze specjalistą może ocenić dopasowanie materiału. Specjalista określa również średnicę soczewek i promień ich krzywizny. Gdy soczewki próbne będą powodować dyskomfort, podczas kontrolnej wizyty zostanie dobrana nowa para.

Warto pamiętać, że kształt i wielkości oczu u każdego człowieka są cechą indywidualną. Dobór soczewek, które nie będą idealnie dopasowane do średnicy i krzywizny oka, sprawi, że podczas noszenia będą one powodować dyskomfort.

Źle dobranym soczewkom najczęściej towarzyszy:

• uczucie ciała obcego w oku,
• zaczerwienienie,
• zaburzenie ostrości widzenia,
• podrażnienie lub nawet lekki ból.

Gdy poczujemy podobne objawy, należy wyjąć soczewki i poinformować o niedogodności specjalistę. Wykona on kolejne badanie i jeśli nie będzie przeciwwskazań dobierze soczewki o innych parametrach (np. z innego materiału). Nie należy bagatelizować dolegliwości, ponieważ noszenie nieprawidłowych szkieł kontaktowych może doprowadzić nawet do uszkodzenia powierzchni rogówki.

 

Zanieczyszczenia

 

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga zachowania restrykcyjnych zasad higieny. Codzienne czyszczenie szkieł płynem dezynfekcyjnym i przechowywanie ich w specjalnym pojemniczku jest niezbędne. Gdy poczujemy dyskomfort, warto zrobić „rachunek sumienia” i przypomnieć sobie, czy nie zaniedbaliśmy codziennych zabiegów higienicznych, co sprawiło, że nasze soczewki stały się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów.

Może się zdarzyć, że na powierzchni szkła osadzi się rzęsa, drobny pyłek lub inne zanieczyszczenie, które spowoduje uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, nadmierne łzawienie. W takim wypadku, należy wyjąć soczewkę, wypłukać ją w płynie pielęgnacyjnym i zaaplikować ponownie (jeśli nie było przeciwwskazań na ulotce płynu).

 

Zbyt długie noszenie i spanie w soczewkach

 

Dbałość o soczewki wymaga pilnowania ich terminów przydatności. Nieważne, czy nosisz soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy kwartalne – ich przenaszanie szybko może spowodować dyskomfort i doprowadzić do poważnych powikłań (m.in. infekcji oczu). Podobna zasada dotyczy płynów do soczewek. Niebezpieczne są sytuacje, gdy śpimy w soczewkach (należy uważać także na drzemki). Gdy poczujemy dyskomfort, należy natychmiast wymienić przeterminowane szkła na nowe.

 

Uszkodzenie soczewki

 

Soczewka może ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Drobne rysy, wyszczerbienia czy pęknięcia sprawią, że takie szkło będzie podrażniać oko, a my poczujemy uczucie drapania. W tym przypadku, należy wyrzucić soczewki i założyć nową parę.

 

Suchość oka

 

Jedną z podstawowych przyczyn dyskomfortu, odczuwanego podczas noszenia soczewek kontaktowych, jest zespół suchego oka. Organizm osób cierpiących na tę dolegliwość nie wytwarza odpowiedniej ilości łez. To sprawia, że oczy nie są prawidłowo nawilżone. Pojawia się wtedy uczucie ciała obcego, przemęczenie wzroku i ogólny dyskomfort. Pomocne jest stosowanie kropli nawilżających (sztucznych łez), które przyniosą ulgę oczom. Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny nosić wyłącznie soczewki miękkie.

 

Alergeny

 

Powodem okresowego dyskomfortu są alergeny. Do powierzchni soczewek mogą przykleić się pyłki kurzu domowego, sierści zwierząt czy pyłki roślinne. To powoduje zaczerwienienie oczu, podrażnienie, przesuszenie lub nadmierne łzawienie. Dla osób cierpiących na alergie sezonowe, najlepsze będą soczewki jednodniowe, na których zbiera się mniej zanieczyszczeń lub rezygnacja z noszenia szkieł kontaktowych na czas reakcji alergicznych. Gdy lekarz zaleci nam krople do oczu łagodzące alergię, należy aplikować je po zdjęciu soczewek (szkła można ponownie założyć po około 15-20 minutach).

 

Choroby oczu

 

Uczucie podrażnienia oczu może mieć inną przyczynę niż noszenie soczewek kontaktowych. Zaczerwienienia, opuchlizna i wydzielina z oczu mogą być sygnałem choroby, dlatego powinniśmy natychmiast zdjąć soczewki i zgłosić się do okulisty. Gdy lekarz zdiagnozuje zakażenie oczu, należy zrezygnować z noszenia soczewek do momentu wyleczenia.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą