Soczewki kontaktowe a infekcje oczu

 

Często można spotkać się z przekonaniem, że szkła kontaktowe bywają przyczyną infekcji oczu – bakteryjnego zapalenia spojówek czy zapalenia rogówki. Jak to wygląda w praktyce?

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie problemy mogą pojawić się u osób noszących soczewki?

• Czym jest wirusowe zapalenie spojówek?

• Czym jest bakteryjne zapalenie spojówek?

• Czym jest infekcyjne zapalenie rogówki?

• Co ma wspólnego zespół suchego oka z infekcjami oczu?

• Jak uniknąć infekcji oczu, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe a infekcje oczu
 

 

Jakie problemy mogą pojawić się u osób noszących soczewki?

 

U osób noszących soczewki kontaktowe mogą pojawić się niepożądane infekcje wszystkich elementów budujących oko. Znajdują się one w grupie ryzyka, ale warto wiedzieć, że infekcje najczęściej wiążą się z niezachowaniem zasad higieny podczas zakładania i noszenia szkieł lub przesuszeniem oczu.

Przy nieprawidłowym noszeniu soczewek może pojawić się m.in.:

• zapalenie spojówek,
• ostre czerwone oko,
• zespół zbyt długiego noszenia soczewek.

Ostre czerwone oko to choroba, która może rozwinąć się, gdy zbyt długo będziemy nosić soczewki lub pozostawimy je na noc. Schorzenie spowodowane jest niedotlenieniem rogówki i zgromadzeniem się na powierzchni szkła drobnoustrojów, które podrażniają oko.

Zespół zbyt długiego noszenia soczewek pojawia się, gdy użytkownik przekracza czas noszenia soczewki (zalecany przed producenta).

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęściej występujących schorzeń oczu. Może mieć podłoże infekcyjne, alergiczne lub mechaniczne. Jest to zapalenie błony śluzowej oczu (błona śluzowa pokrywa gałkę oczną na zewnątrz i powieki od wewnątrz), którego charakterystycznym objawem jest przekrwienie oka.

Infekcyjnemu zapaleniu spojówek może towarzyszyć:

• silne zaczerwienienie oka,
• swędzenie,
• opuchlizna powiek,
• łzawienie,
• światłowstręt,
• wysięk wydzieliny (sklejenie rzęs).

Należy uważać, aby przekrwienia spojówkowego nie pomylić z przekrwieniem rogówkowym. Przy zapaleniu spojówkowym, zaczerwienienie zanika przy rogówce, rozszerzone naczynka krwionośne przemieszczają się wraz z poruszającą się spojówką (wystarczy pociągnąć za dolną powiekę, aby to sprawdzić), a po uciśnięciu na spojówkę naczynka bledną. Infekcyjne zapalenie oczu wymaga zachowania bardzo restrykcyjnych zasad higieny.

 

Czym jest wirusowe zapalenie spojówek?

 

Wirusowe zapalenie spojówek może towarzyszyć innej infekcji wirusowej lub pojawić się samodzielnie. Bardzo często zapalenie to wywołuje wirus grypy. Wirusowe zapalenie spojówek nie zawsze wymaga wizyty u lekarza, ale należy pamiętać o zachowaniu restrykcyjnych zasad higieny. Zakazane jest pocieranie oczu, ponieważ możemy wtedy przenieść na dłoniach bakterie. Gdy zrezygnowanie z soczewek nie przyniesie skutku, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

 

Czym jest bakteryjne zapalenie spojówek?

 

Bakteryjne zapalenie spojówek ma cięższy przebieg niż wirusowe. Jego podłożem są bakterie, które przedostają się do oczu z rąk. Do infekcji bakteryjnej może dojść, gdy mamy obrzęk błony śluzowej nosa. W ten sposób łzy nie mogą przedostać się przez kanaliki łzowe do nosa (jest to ich naturalna droga) i gromadzą się w worku spojówkowym. Przy pocieraniu policzków z płynącymi po nich łzami, błyskawicznie wprowadzimy do oka patogeny, które wywołają zapalenie spojówek.

W szczególnej grupie ryzyka znajdują się osoby noszące soczewki kontaktowe, ponieważ nieprawidłowo pielęgnowana powierzchnia szkła staje się prawdziwym siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Do bakteryjnego zapalenia spojówek może dojść również, gdy będziemy pływać w szkłach kontaktowych na basenie czy w morzu lub odwiedzimy saunę.

Choroba najczęściej trwa około 2 tygodnie, a przewlekłe zapalenie nawet ponad 4 tygodnie. Zapalenie o podłożu bakteryjnym wymaga kuracji antybiotykowej pod kontrolą lekarza.

 

Infekcyjne zapalenie rogówki

 

Zapalenie rogówki mogą wywołać bakterie, wirusy, grzyby lub pierwotniaki, które wnikną do oka. U podłoża infekcyjnego zapalenia rogówki najczęściej stoi przerwanie jej nabłonka. Może ono być spowodowane mechanicznymi urazami oka. Czasami do obtarcia rogówki może dojść w wyniku noszenia zarysowanej lub pękniętej soczewki kontaktowej, dlatego przy tym sposobie korekcji należy zachować ostrożność. Powodem infekcji może być także niezachowanie zasad higieny przy użytkowaniu soczewek – spanie w soczewkach, niemycie rąk przed ich zakładaniem lub zdejmowaniem.

Wyróżnia się postać niewrzodziejącą i wrzodziejącą. Zapalenie niewrzodziejące można całkowicie wyleczyć, a przy zapaleniu wrzodziejącym pozostają blizny w centrum rogówki (mogą one upośledzić ostrość wzroku).

 

Zespół suchego oka, a infekcje oczu

 

Łzy w naturalny sposób nawilżają gałkę oczną, oczyszczają ją z bakterii. Gdy jest ich zbyt mało, w oku może rozwinąć się zespół suchego oka. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny zachować szczególne środki ostrożności podczas noszenia soczewek kontaktowych. Brak naturalnej bariery ochronnej może doprowadzić do gromadzenia się bakterii i wirusów oraz rozwoju infekcji (np. infekcyjnego zapalenia spojówek). Bardzo ważny jest wtedy dobór szkieł o wysokim stopniu uwodnienia oraz nawilżanie oczu specjalnymi kroplami na bazie kwasu hialuronowego (sztuczne łzy). Szczególną ostrożność należy również zachować podczas długiej pracy przy komputerze (należy robić regularne przerwy) oraz przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdy nasze oczy ulegają dodatkowemu przesuszeniu.

 

Jak uniknąć infekcji oczu, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

 

Aby uniknąć wirusowego lub bakteryjnego zapalenia spojówki bądź rogówki, należy odpowiednio dbać o szkła kontaktowe. Bardzo ważne jest dezynfekowanie rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek oraz stosowanie płynu do soczewek, który pozwoli usunąć z ich powierzchni pozostałości białkowe, nagromadzone bakterie i inne zanieczyszczenia (dobrej jakości preparaty usuwają nawet do 90% bakterii). Płyn wielofunkcyjny (jednostopniowy) pozwala zdezynfekować bakterie i oczyścić soczewki z cząstek białkowych.

Aby uniknąć infekcji, należy:

• nie myć soczewek wodą,
• nie nosić zbyt długo soczewek,
• nie spać w soczewkach (dotyczy to również drzemek),
• zawsze myć ręce przed dotknięciem soczewek,
• na basen lub do sauny zakładać soczewki jednodniowe (zdjąć i wyrzucić je po wyjściu),
• przechowywać soczewki w specjalnym pojemniku i płynie,
• codziennie wymieniać płyn w pojemniku (dokładnie płukać pojemniczek),
• najpierw założyć soczewki, a dopiero potem wykonywać makijaż,
• zdjąć soczewki i dopiero wtedy wykonać demakijaż,
• stosować się do zaleceń specjalisty.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą