Soczewki a cukrzyca – czy diabetyk może nosić soczewki?

 

Cukrzycy towarzyszy wiele powikłań – w tym także ze strony narządu wzroku. Diabetycy muszą szczególnie starannie dbać o oczy i restrykcyjnie pilnować terminów wizyt kontrolnych u okulisty. Czy diabetyk może nosić soczewki kontaktowe? Na ten temat krąży wiele prawd i mitów, które postaramy się rozwiać.


Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie dolegliwości oczu najczęściej towarzyszą diabetykom?

• Czy diabetyk może nosić soczewki kontaktowe?

• Jak dbać o soczewki kontaktowe, gdy chorujemy na cukrzycę?

Soczewki a cukrzyca – czy diabetyk może nosić soczewki?
 

 

Jakie dolegliwości oczu towarzyszą diabetykom?

 

Cukrzyca niekorzystnie wpływa na oczy. Wielu diabetyków skarży się na pogorszenie ostrości i pola widzenia.

Najczęstszymi powikłaniami ocznymi u cukrzyków są:

• jaskra wtórna – pojawia się u diabetyków z zaawansowaną cukrzycą, jej podłożem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego i zmiany w przednim odcinku gałki,
• zaćma – dochodzi do zmętnienia soczewki oka,
• zespół suchego oka,
• retinopatia cukrzycowa.

Według statystyk u około 50% diabetyków pojawiają się symptomy zespołu suchego oka. Towarzyszy im podrażnienie i pieczenie oczu, nieprzyjemne uczucie „piasku pod powiekami”, łzawienie. Suche oko utrudnia noszenie soczewek kontaktowych i powoduje dyskomfort. Lekarze zalecają cukrzykom intensywne nawilżanie oczu sztucznymi łzami (najlepsze są preparaty na bazie kwasu hialuronowego, które nie zawierają środków konserwujących mogących podrażniać oko).

Retinopatia cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań towarzyszących cukrzycy. Jest to choroba wzroku, która pojawia się przy zaawansowanej cukrzycy. Jej podłożem jest zaburzenie mikrokrążenia na siatkówce oka, które powoduje zmiany. Retinopatia może doprowadzić do wtórnej ślepoty, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka i prawidłowa profilaktyka. Zmiany na siatkówce okulista może wykryć podczas badania dna oka.

Gdy lekarz zdiagnozuje u chorego cukrzycę typu B, niezbędne jest dokładne badanie okulistyczne (szczególnie badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy). Początkowo wystarczy przeprowadzać go raz na rok. Gdy wykryte zostaną zmiany oczne niezaawansowane, niezbędne są wizyty kontrolne co pół roku, a przy retinopatii co około 3-4 miesiące.

Należy również pamiętać o kontroli poziomu glikemii – zarówno na czczo, jak i po posiłkach (glikemia na czczo powinna nie przekraczać 100 mg/dl, a około 2 godz. po posiłku być niższa niż 160 mg/dl przy cukrzycy typu B lub 140 mg/dl przy cukrzycy typu A). Prawidłowo leczona i kontrolowana choroba opóźnia zmiany w narządzie wzroku towarzyszące cukrzycy.

 

Czy diabetyk może nosić soczewki kontaktowe?

 

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna. Wśród jej efektów ubocznych występuje podwyższone ryzyko zakażeń oraz bardzo wrażliwy nabłonek oka, co stanowi jedno z najważniejszych przeciwwskazań do noszenia soczewek. Osobom chorującym na cukrzycę najczęściej przepisywane są okulary, które pozwalają bezpiecznie korygować wadę wzroku i nie narażają na ryzyko infekcji oczu. Szkła kontaktowe mogą zostać przepisane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach – gdy po szczegółowych badaniu oczu i analizie ogólnego stanu chorego okulista oceni, że noszenie soczewek nie zagrozi zdrowiu diabetyka.

Diabetycy, którym specjalista przepisze soczewki, niezwłocznie powinni zgłosić się do lekarza, gdy przy ich noszeniu pojawią się u nich niepokojące objawy (m.in. ból, pieczenie oczu, zaczerwienienie, nadmierna suchość). Badanie dna oka pozwoli szybko wykryć ewentualne zmiany narządu wzroku, spowodowane zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

 

Jak dbać o soczewki kontaktowe, gdy chorujemy na cukrzycę?

 

Gdy specjalista zdecyduje, że mimo cukrzycy, możemy nosić soczewki kontaktowe, należy zachować najwyższe środki ostrożności i restrykcyjnie dbać o higienę. W aptekach dostępne są specjalne chusteczki do brzegów powiek oraz krople nawilżające na bazie kwasu hialuronowego. Oczy u cukrzyków bardzo wolno się goją, dlatego nie wolno dopuścić do infekcji. U diabetyków często pojawiają się gradówki oka, zapalenia brzegów powiek oraz inne powikłania (spowodowane spadkiem naturalnej odporności).

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą