Soczewki podczas porodu

 

Przyszłe mamy, u których zdiagnozowano wadę wzroku, często zastanawiają się, czy mogą nosić soczewki kontaktowe podczas porodu. Okres ciąży to szczególny czas, a zmiany hormonalne, które zachodzą wówczas w ciele przygotowują kobietę do wydania na świat maleństwa. Sam poród stanowi ogromny wysiłek, który nie pozostaje bez wpływu również na wzrok. Czy noszenie szkieł kontaktowych jest wtedy bezpieczne?


Z tego tekstu dowiesz się:

• Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie – jak to wygląda u kobiet z wadą wzroku?

• Czy można nosić soczewki w czasie porodu?

Soczewki podczas porodu
 

 

Poród u kobiet z wadą wzroku

 

Wady wzroku nie są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę (z wyjątkiem bardzo dużych wad – powyżej 20 dioptrii – oraz nieodwracalnych zmian na siatkówce). Warto jednak pamiętać, że w czasie ciąży wzrok się może nieco pogorszyć (może pojawić się zespół suchego oka, zmiany na rogówce, obrzęk powiek), dlatego o problemach z oczami należy powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę oraz personelowi medycznemu, który będzie obecny podczas porodu.

Badania naukowe nie udowodniły, że poród siłami natury niekorzystnie wpływa na wcześniej zdiagnozowaną wadę wzroku. Podczas naturalnego porodu dochodzi jednak do wzrostu ciśnienia w żyłach zlokalizowanych w górnych partiach ciała. Ciśnienie wzrasta również w mózgu i gałkach ocznych. Krew tętnicza cały czas jest wtedy pompowana, a wskutek parcia i dużego wysiłku, żyły nie są w stanie jej odprowadzać w naturalnym tempie. To może doprowadzić do popękania naczynek na spojówce oka (widoczne jako czerwona siateczka na białej spojówce). Zjawisko to jest niegroźne, a czerwone naczynka po jakimś czasie same znikają. Położne doradzają, aby w trakcie porodu przymykać oczy, co nieco pomoże.

Poród przez cesarskie cięcie wskazany jest m.in. u pań, które mają bardzo cienką siatkówkę lub jej poważne dysfunkcje. W wyniku naturalnego porodu, mogłoby wtedy dojść do rozwarstwienia siatkówki i pogorszenia wzroku. Często lekarze okuliści zalecają przyszłym mamom specjalne badanie i zabieg fotokoagulacji. Jest to laserowanie siatkówki, które niszczy uszkodzone naczynka krwionośne w oku (zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwała około 30 minut – na oba oczy).

Problem z ewentualnym odklejeniem siatkówki częściej dotyczy pań, u których zdiagnozowano krótkowzroczność, ponieważ to przy tej wadzie siatkówka jest cieńsza i bardziej delikatna. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze badanie i poproszenie okulisty o zaświadczenie, czy możemy rodzić siłami natury.

 

Czy można nosić soczewki w trakcie porodu?

 

Nosisz soczewki kontaktowe i zastanawiasz się, czy możesz je pozostawić na czas porodu? Masz prawo widzieć, co się wokół Ciebie dzieje, dlatego przy dużej wadzie wzrok będzie wymagał wtedy normalnej korekcji (tak, jak na co dzień). Zdania lekarzy okulistów są podzielone – jedni przekonują, że na czas porodu najbezpieczniejsze będą okulary, inni dopuszczają soczewki. Oficjalnie szkła kontaktowe nie są zabronione na sali porodowej. Warto jednak pamiętać, że ciśnienie w gałkach ocznych wtedy wzrośnie, produkcja łez będzie niższa, dlatego soczewki mogą uwierać, powodować pieczenie oczu i ogólny dyskomfort, który byłby kolejnym obciążeniem dla rodzącej. Gdy w czasie ciąży dobrze się czułaś, nosząc soczewki, możesz je pozostawić na czas porodu. Idealne będą wtedy szkła jednodniowe wykonane z materiału o wysokim stopniu uwodnienia i dobrze przepuszczające powietrze (aby nie doszło do niedotlenienia rogówki).

Poród przez cesarskie cięcie jest kwalifikowany jako zabieg operacyjny, dlatego wymaga wyjęcia wszystkich ciał obcych – w tym soczewek kontaktowych. Gdy obawiasz się, że możesz zapomnieć o tym w stresie lub nie masz dużego doświadczeniami ze szkłami, bezpieczniej będzie założyć na czas porodu okulary.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą