Soczewki a drzemka

 

Konwencjonalne soczewki są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, dlatego zawsze należy zdjąć je przed snem i schować do pojemnika wypełnionego płynem do szkieł kontaktowych. Spanie w soczewkach przesusza oczy, może prowadzić do niedotlenienia rogówki, sprzyja podrażnieniom i infekcjom oczu. A co z dziennymi drzemkami? Czy taki krótki sen w soczewkach jest szkodliwy?


Z tego artykułu dowiesz się:

• Czy można zdrzemnąć się w soczewkach?

• Co zrobić, gdy uśniemy w soczewkach?

• Dlaczego warto wybrać soczewki całodobowe?

Soczewki a drzemka
 

 

Czy można zdrzemnąć się w soczewkach?

 

Krótkie drzemki w ciągu dnia czasami zdarzają się każdemu z nas. Zmęczenie, gorsza kondycja czy niekorzystne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że będziemy senni, a krótki sen to doskonały sposób na regenerację organizmu. Co w takim przypadku mają zrobić osoby noszące soczewki kontaktowe? Najbezpieczniej jest zdjąć szkła i zanurzyć je w płynie. W ten sposób nasze oczy odpoczną, nie będą narażone na przesuszenie, a płyn odświeży powierzchnię soczewek.

Gdy z jakiegoś powodu nie możemy zdjąć szkieł do snu w ciągu dnia, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Najbezpieczniejsze będą soczewki wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego. Silikon o wiele lepiej przepuszcza tlen niż hydrożel. To sprawi, że podczas krótkiej drzemki, tlen będzie docierał do rogówki.

Drzemka w soczewkach hydrożelowych spowoduje niedotlenienie rogówki. Pojawi się przekrwienie błony naczyniowej, pieczenie oczu i uczucie „piasku pod powiekami”. Na powierzchni soczewki może również zebrać się osad białkowy, który nie tylko sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, ale i wiąże się z niewyraźnym widzeniem (pojawi się charakterystyczna mgiełka).

 

Co zrobić, gdy uśniemy w soczewkach?

 

Co zrobić, gdy drzemka w soczewkach nie będzie zaplanowana? Krótki sen w ciągu dnia nie powinien spowodować dużych problemów. Po przebudzeniu nasze oczy mogą nieco łzawić, możemy poczuć ich suchość i pieczenie. Dyskomfort powinien minąć, gdy kilka razy mrugniemy. Warto również zastosować nawilżające krople do oczu.

 

A może tak soczewki całodobowe?

 

Dobrym rozwiązaniem dla osób obawiających się, że zasną w szkłach kontaktowych, są nowoczesne soczewki całodobowe. Na rynku funkcjonują one także jako soczewki „night&day”. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość noszenia w trybie ciągłym. Miesięczne soczewki całodobowe można nosić przez 30 dni i 29 nocy (specjaliści zalecają, aby co jakiś czas je jednak zdjąć i przepłukać płynem wielofunkcyjnym). Nie wymagają one codziennej pielęgnacji, która wielu osobom wydaje się bardzo czasochłonna. Takie szkła kontaktowe wyróżniają się wysoką przepuszczalnością tlenu oraz doskonałym parametrem uwodnienia. Są wygodne, praktycznie niewyczuwalne w oku, a drzemki w ciągu dnia nie sprawiają wtedy żadnego problemu. Chętnie sięgają po nie osoby, które obawiają się zaśnięcia w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą