Soczewki kontaktowe a okulary przeciwsłoneczne

 

Osoby noszące soczewki kontaktowe nie mogą zapominać o ochronie oczu przed słońcem. Promieniowanie UV jest szkodliwe zarówno latem, jak i zimą (np. na ośnieżonym stoku, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu). Wystawianie oczu na silne promienie UV może grozić uszkodzeniami wzroku, dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę.


Z tego tekstu dowiesz się:

• Jak promienie UV działają na oczy?

• Dlaczego warto wybierać soczewki z filtrem UV?

• Dlaczego należy łączyć soczewki z okularami przeciwsłonecznymi?

Soczewki kontaktowe a okulary przeciwsłoneczne
 

 

Jak promienie UV działają na wzrok?

 

Codziennie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Zgubny wpływ promieni UV na skórę coraz częściej jest komentowany, dlatego zwiększa się świadomość społeczeństwa w tym względzie. Niestety wiele osób zapomina o ochronie oczu. Warto jednak pamiętać, że zaniedbania w tym względzie mogą doprowadzić do chorób, których efektem jest nawet utrata wzroku.

Promieniowanie ultrafioletowe to promienie o trzech różnych długościach fali:

• UVA – od 315 do 380 nm,
• UVB – od 280 do 315 nm,
• UVC – od 200 do 280 nm.

Do powierzchni ziemi docierają promienie UVA i UVB, które są niebezpieczne dla człowieka. Na szkodliwe promienie UV najbardziej jesteśmy narażeni latem – o godz. 9:00 oraz 14:00-15:00 (w południe słońce znajduje się wysoko nad naszą głową, dlatego oczy są wtedy chronione przed promieniami przez brwi). Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne odbijają się od śniegu, dlatego stanowią zagrożenie również zimą.

Soczewka absorbuje promienie UVA, a rogówka UVB. Podczas absorpcji energia jest przekazywana tkance, dlatego może spowodować jej uszkodzenie. Oczywiście ludzkie oczy posiadają naturalne mechanizmy ochronne (m. in. zwężanie powieki, mrużenie oczu), ale nie zawsze są one wystarczające.

Nadmierna ekspozycja oczu na słońce może stać się przyczyną chorób:

• skrzydlika,
• posłonecznych uszkodzeń rogówki,
• uszkodzeń plamki żółtej,
• AMD (zwyrodnienia plamki związane z wiekiem) – choroba ta może doprowadzić nawet do utraty wzroku,
• zaćmy,
• czerniaka naczyniówki (nowotwory oczu).

Stosujesz soczewki kontaktowe do korekcji wady wzroku? Powinieneś wiedzieć, że promienie UV mogą prowadzić do suchości oczu, zaczerwienienia, uczucia piasku pod powiekami i innych podrażnień. Najbardziej na działanie promieniowania ultrafioletowego narażone są osoby z jasnymi tęczówkami oraz dzieci.

 

Soczewki z filtrem UV

 

Warto sięgać po soczewki kontaktowe z filtrem UV. Taki filtr można znaleźć m.in. w soczewkach:

• Clariti®Elite,
• Acuvue®2 (blokują aż do 98% promieni UVB i 85% UVA),
• evO2fit,
• MyDay.

Najlepsze są szkła kontaktowe, które wyróżniają się zwiększoną ochroną przed promieniami UVA i UVB. Zastosowanie filtrów UV klasy I zapewnia ochronę przed promieniami UVA sięgającą nawet do 90%, a przed UVB nawet do 99%. Obecnie producenci coraz częściej stosują filtry UV w wygodnych soczewkach jednodniowych (początkowo jednorazowe szkła nie posiadały filtra).

Soczewki z filtrem UV stosuje się tak samo, jak szkła bez takiego filtra (nie należy przekraczać terminu noszenia, musimy czyścić je specjalnym płynem do soczewek).

 

Połącz soczewki z okularami przeciwsłonecznymi

 

Soczewki kontaktowe z filtrem UV nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy się w wakacyjną podróż, planujemy dzień na plaży, spacer po mieście czy szusowanie po stoku narciarskim. Duet soczewki + dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne gwarantuje 100% ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym (takie połączenie nie jest możliwe, gdy do korekcji wady wzroku używamy okularów).

Najlepiej zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych z bazarku czy modnego butiku na rzecz modelu dobranego przez optyka. Przechodzą one specjalne testy, które potwierdzają, że zapewnią wysoką ochronę przed promieniami słonecznymi, a dodatkowo są trwalsze od tańszych modeli. Idealne będą okulary polaryzacyjne, które wyeliminują odbicia światła i zapewnią nam doskonałe widzenie. Polaryzacja to gwarancja wysokiego kontrastu, dobrej przejrzystości obrazu i braku uciążliwych odblasków. Takie okulary idealnie sprawdzą się np. podczas jazdy samochodem czy spacerów po ośnieżonych górach.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą