Soczewki kontaktowe a rezonans magnetyczny

 

Rezonans magnetyczny jest szeroko wykorzystywany we współczesnej medycynie. Badanie to pozwala zdiagnozować m.in. wiele chorób kręgosłupa, choroby mózgu czy choroby ośrodkowego układu nerwowego (m.in. Alzheimera, stwardnienie rozsiane). Czy u osób noszących soczewki kontaktowe można wykonać rezonans magnetyczny?

Z naszego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega rezonans magnetyczny?

• Jakie zastosowanie ma rezonans magnetyczny?

• Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

• Czy rezonans magnetyczny można wykonać u osób noszących soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe a rezonans magnetyczny
 

 

Na czym polega rezonans magnetyczny?

 

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, które wykorzystuje obecność wody w organizmie ludzkim (obecność protonów w jądrach wodoru). Gdy zostaną one umieszczone w polu magnetycznym, ulegają uporządkowaniu. Fale radiowe i pole magnetyczne są nieszkodliwe dla człowieka, a odbierane przez czujniki tomografu, pozwalają stworzyć przekrojowy obraz medyczny i zdiagnozować wiele zmian w ciele człowieka.

Badanie to jest bezbolesne i trwa około 15-45 minut. Podczas badania Pacjent przebywa w aparacie skanującym i musi być nieruchomy, co może być uciążliwe dla osób cierpiących na klaustrofobię. Przeprowadza się go na czczo, w ubraniu, które nie zawiera elementów metalowych (np. suwaków). Badany na zewnątrz musi pozostawić także telefon komórkowy i metaliczną kartę kredytową. MRI nie wpływa na działanie leków czy insuliny, dlatego można je normalnie przyjmować przed badaniem.

 

Jakie zastosowanie ma rezonans magnetyczny?

 

Rezonans magnetyczny pozwala lekarzowi dokładnie określić stan narządów wewnętrznych człowieka, stan tkanek oraz pełnione przez nie funkcje (dzięki zastosowaniu kontrastu). Badanie pozwala wykryć zmiany w układzie szkieletowym i kostnym, w szpiku kostnym, naczyniach krwionośnych, jamie serca czy mięśniu sercowym.

Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce:

• chorób układu nerwowego (m.in. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zaburzenia neurologiczne, guzy na kanale kręgowym),
• guzów serca lub płuc,
• nowotworów narządów rodnych,
• rozszczepu kręgosłupa lub rozdwojenia rdzenia kręgowego,
• choroby niedokrwiennej mózgu,
• rozszczepu czaszkowo-mózgowego,
• chorób genetycznych (m.in. choroba Wilsona).

 

Jakie są przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego?

 

Podczas badania Pacjent znajduje się w silnym polu magnetycznym, dlatego głównym przeciwwskazaniem jest rozrusznik serca. MRI nie wykonuje się u kobiet w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze).

Przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego jest również noszenie:

• implantów ortopedycznych z metalu,
• implantów ślimakowych,
• metalowych klipsów założonych na tętniaka mózgu,
• niektórych sztucznych zastawek serca,
• odłamków metalu w ciele (np. opiłka metalu w gałce ocznej).

Względnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest klaustrofobia. Osoby cierpiące na paniczny lęk przed zamkniętymi, małymi pomieszczeniami, najczęściej przed badaniem mają podawane leki uspokajające.

 

Czy rezonans magnetyczny można wykonać u osób noszących soczewki kontaktowe?

 

Noszenie soczewek nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. Przed samym badaniem zaleca się jednak wyjęcie szkieł kontaktowych, aby podczas działania pola magnetycznego w gałce ocznej nie pozostawały żadne ciała obce. Rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla Pacjenta, dlatego osoby mające wady wzroku nie powinny obawiać się jakichkolwiek powikłań.

Co ważne, rezonans magnetyczny może zostać zalecony osobom noszącym soczewki, które uskarżają się na silne bóle głowy. Najczęściej jego przyczyną są nieprawidłowo dobrane szkła kontaktowe. Na bóle uskarżają się Pacjenci, którzy noszą soczewki o za wysokiej lub za niskiej mocy optycznej (w stosunku do wady wzroku). Lekarz okulista wykonuje badanie i ocenia, czy soczewki, które nosimy są dla nas prawidłowe (wady mogą się pogłębiać, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne). Czasami ból głowy pojawia się, gdy u Pacjenta wstępnie nie zostanie stwierdzony astygmatyzm i nosi on soczewki sferyczne w miejsce torycznych.

U Pacjentów, którzy skarżą się na silne bóle głowy związane z noszeniem soczewek kontaktowych, wykonywane jest badanie dna oka oraz badanie ciśnienia śródgałkowego. Gdy zostanie wykluczona jaskra, specjalista poszukuje innej przyczyny przewlekłego bólu. Wykonuje się wtedy podstawowe badanie krwi, a czasami zalecany jest rezonans magnetyczny. Ma on na celu wykluczenie chorób niedokrwiennych mózgu, guza mózgu, rozszczepu czaszkowo-mózgowego i innych poważnych powikłań ze strony układu neurologicznego.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą