Soczewki kontaktowe a suche oko

 

Jedną z najczęstszych przyczyn rezygnowania z soczewek na rzecz okularów jest suche oko. Według statystyk, dolegliwość ta dotyka nawet około połowę użytkowników szkieł kontaktowych. U jednych jest to zespół suchego oka. Inni nie cierpią na tę chorobę, a suche oko jest u nich wynikiem nieprawidłowego użytkowania soczewek, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub spędzania długich godzin przed komputerem.

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Co jest główną przyczyną suchego oka?

• Jak zmniejszyć problem z przesuszonymi oczami?

• Czy osoby cierpiące na suche oko mogą nosić soczewki?

• Jakie soczewki wybierać, gdy cierpimy na suche oko?

• Co wspólnego ma suche oko z ciążą?

Soczewki kontaktowe a suche oko
 

 

Co jest główną przyczyną suchego oka?

 

Zespół suchego oka to zaburzenie w obrębie narządu wzroku, które zakłóca prawidłowe widzenie i powoduje uczucie dyskomfortu. Podłożem zaburzenia są procesy zapalne na powierzchni gałki ocznej oraz zaburzenia filmu łzowego. Najbardziej na dolegliwość tę narażone są osoby starsze (przede wszystkim kobiety, które przeszły menopauzę).

Do najczęstszych objawów zespołu suchego oka należą:

• uczucie suchości oka i piasku pod powiekami,
• częstsze mruganie,
• swędzenie,
• pieczenie,
• łzawienie,
• zaburzenia widzenia.

Jest to choroba przewlekła, którą powinniśmy skonsultować z lekarzem okulistą, aby specjalista wskazał dalsze kroki leczenia. Nieleczenie zespołu suchego oka wiąże się nie tylko z dyskomfortem, lecz może stać się także przyczyną trwałego upośledzenia widzenia.

Problem z suchym okiem często mają jednak także osoby, które nie chorują na zespół suchego oka. Podłożem dyskomfortu bardzo często jest styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, sposoby spędzania czasu wolnego oraz inne czynniki zewnętrzne.

 

Jak zmniejszyć problem z przesuszonymi oczami?

 

Przy noszeniu soczewek kontaktowych ryzyko suchego oka wzrasta, dlatego warto (w miarę możliwości) wyeliminować lub ograniczyć czynniki, które zwiększałyby problem. Jest to m.in.:

• korzystanie z monitorów – wielogodzinna praca przy komputerze, oglądanie telewizji, używanie smartfonów,
• przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
• przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i silnie ogrzewanych (z przesuszonym powietrzem),
• stosowanie leków, które nasilają suchość oczu (m.in. leki antyhistaminowe, betablokery i niektóre środki antykoncepcyjne),
• częste korzystanie z sauny lub solarium,
• częste podróże samolotem.

Dyskomfort zmniejszy stosowanie kropli nawilżających, przeznaczonych do oczu wrażliwych (tzw. sztucznych łez). Gdy czujemy „piasek pod powiekami” możemy zdjąć soczewki, ale takie rozwiązanie jest nieco problematyczne, ponieważ będąc poza domem nie zawsze możemy zachować idealną higienę soczewek. Komfort noszenia szkieł zwiększymy nawilżając ogrzewane pomieszczenia oraz dostosowując odpowiednio odległość monitora od oczu i dbając o przerwy podczas pracy przy komputerze.

Należy dbać o prawidłowe nawilżenie szkieł kontaktowych podczas ich zakładania oraz zachować restrykcyjne środki ostrożności, ponieważ ewentualne infekcje nasilają problem suchego oka.

 

Czy osoby cierpiące na suche oko mogą nosić soczewki?

 

Osoby cierpiące na zespół suchego oka muszą podjąć leczenie farmakologiczne i w niektórych przypadkach zrezygnować z noszenia soczewek (zespół suchego oka jest przeciwwskazaniem względnym). W przypadku dyskomfortu spowodowanego trybem życia, można nosić szkła kontaktowe.

Wielu użytkowników decyduje się zakładać szkła jedynie okazjonalnie – np. podczas uprawiania sportu czy wyjść na ważne spotkania biznesowe lub towarzyskie, kiedy chcą bardzo dobrze się prezentować. Z powodzeniem mogą one jednak nosić soczewki stale, ale ważne jest, aby dobrał je specjalista (doradzi on optymalny czas noszenia i sposoby zapobiegania nieprzyjemnym objawom).

 

Jakie soczewki wybierać, gdy cierpimy na suche oko?

 

Osoby mające problem z suchym okiem (wynikający ze stylu życia) powinny zrezygnować z soczewek całodobowych. Dobrym rozwiązaniem będą dla nich silikonowo-hydrożelowe soczewki jednodniowe nowej generacji.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału, który nie będzie sprzyjał przesuszeniu oczu i zmniejszy związany z tym dyskomfort.

Podczas doboru soczewek, pod uwagę należy wziąć:

• tlenoprzepuszczalność,
• zwilżalność,
• smarowność,
• moduł sztywności,
• filtry UV.

Obecnie bardzo popularne są soczewki silikonowo-hydrożelowe. Gdy cierpimy z powodu suchego oka, powinniśmy pamiętać, aby sprawdzić zawartość silikonu i wskaźnik Dk/t, który oznacza tlenoprzepuszczalność. Wartość 147 jednostek powinna nam zapewnić wysoki komfort użytkowania i uchronić przed obrzękiem rogówki z powodu niedotlenienia. Producenci coraz częściej stosują również dodatkowy wskaźnik (tzw. oxygen flux), który określa objętość tlenu docierającego do powierzchni gałki ocznej w ściśle określonym czasie. Najczęściej parametr ten jest podawany jako procentowa wartość dostępu do tlenu w porównaniu do sytuacji, gdy nie nosimy soczewki.

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest zwilżalność powierzchni soczewki. Producenci poddają materiał prawidłowej obróbce, by zlikwidować hydrofobowy charakter komponentu silikonowego. Najnowsze technologie (np. Hydraclear Plus opatentowana przez firmę Johnson & Johnson Vision Care) polegają na dodaniu do materiału specjalnego środka nawilżającego. To pozwala uzyskać gładkie i doskonale zwilżone soczewki. Do pomiarów nawilżenia szkieł kontaktowych stosuje się m.in. pomiar dynamiki kąta zwilżenia. Jest to badanie automatyczne, które polega na zmierzeniu kąta soczewki powstałego po zastosowaniu soli fizjologicznej.

Smarowność to parametr określający siłę tarcia, która powstaje w wyniki poruszania się powieki oka po powierzchni soczewki kontaktowej. Niższe współczynniki tarcia to gwarancja komfortu noszenia – powierzchnia szkła kontaktowego jest wtedy gładka i niewyczuwalna (powieka górna ślizga się po soczewce podczas mrugania).

Zbyt wysoki moduł sztywności soczewki zmniejsza jej elastyczność i zwiększa ryzyko powikłań (m.in. górnego, rąbkowego, łukowatego uszkodzenia nabłonka czy brodawkowego zapalenia spojówki). Dodatkowo, warto sprawdzić filtry UV w soczewce, które zwiększą ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

 

Suche oko a ciąża

 

Problem z suchym okiem bardzo często pojawia się w ciąży (u około 80% przyszłych mam). Spada wtedy produkcja łez i zmienia się skład filmu łzowego (obniżenie warstwy wodnej łez). To może prowadzić do objawów zespołu suchego oka i zmniejszenia komfortu noszenia soczewek kontaktowych. W takim przypadku, warto skontaktować się z okulistą, który dobierze odpowiedni sposób korekcji wady wzroku (czasami w trzecim trymestrze ciąży niezbędne jest zastąpienie soczewek okularami).

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą