Soczewki kontaktowe toryczne a sferyczne

 

Na rynku obecnie można znaleźć szeroki wybór soczewek kontaktowych, które różnią się budową, przeznaczeniem, parametrami oraz czasem noszenia. Najpopularniejsze pozostają soczewki sferyczne. Producenci polecają również szkła toryczne. Czym charakteryzują się te 2 rodzaje soczewek, jakie różnice pomiędzy nimi występują i dla kogo są przeznaczone?

Z tego artykułu dowiesz się:

• Co to są soczewki sferyczne?

• Dla kogo przeznaczone są soczewki sferyczne?

• Czym są soczewki toryczne?

• Kto powinien nosić soczewki toryczne?

• Jak dobrać soczewki toryczne?

Soczewki kontaktowe toryczne a sferyczne
 

 

Co to są soczewki sferyczne?

 

Soczewki sferyczne to popularne szkła kontaktowe, które zostały zaprojektowane, aby skorygować krótkowzroczność oraz dalekowzroczność (nadwzroczność). Te wady wzroku popularnie bywają określane jako „plusy” i „minusy”. Budowa szkieł przypomina wycinek kuli. Takie soczewki mają taką samą moc (liczbę dioptrii) na całej swojej powierzchni.

Za ich pomocą można skorygować wady od -25 D do +25 D. Moc sferyczną producenci wyrażają parametrem PWR umieszczonym na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że samodzielny dobór szkieł kontaktowych na podstawie mocy okularów nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej, aby soczewki dobrał specjalista (okulista lub optometrysta) po specjalistycznym badaniu. W przypadku soczewek, znaczenie ma bowiem nie tylko moc, ale także krzywizna oka oraz inne indywidualne parametry.

 

Dla kogo soczewki sferyczne?

 

Soczewki sferyczne to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Zapewniają one wyższy komfort niż okulary, nie ograniczają ruchów, pozwalają swobodnie uprawiać sport i nie wpływają na wizerunek (dostępne są również kolorowe soczewki sferyczne, które pozwalają zmienić barwę oczu). Soczewki gwarantują nie tylko wygodę noszenia, ale i lepsze pole widzenia niż okulary.

Soczewki sferyczne dostępne są w wersji jednodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej, kwartalnej, rocznej. Obecnie produkowane są także soczewki całodobowe, które nosi się w trybie ciągłym (bez zdejmowania na noc). To pozwala dobrać idealną korekcję wady wzroku, dopasowaną do stylu życia. Krótkowidz lub dalekowidz taką korekcję może wykorzystywać również okazjonalnie (np. na ślub, wesele, firmowy bankiet czy podczas uprawiania sportu).

 

Czym są soczewki toryczne?

 

Soczewki toryczne zostały zaprojektowane do korekcji astygmatyzmu, któremu może towarzyszyć krótkowzroczność bądź dalekowzroczność. Wyglądem taka soczewka niewiele różni się od sferycznej (po dokładnym przyjrzeniu można ujrzeć drobną różnicę w średnicy). Szkła toryczne mają jednak różną moc w poszczególnych punktach swojej powierzchni. To sprawia, że taka soczewka musi zostać odpowiednio ułożona na oku.

 

Dla kogo soczewki toryczne?

 

Soczewki toryczne są przeznaczone dla astygmatyków. Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku, której głównym objawem jest nieostre widzenie w wybranych kierunkach. Niewyraźne widzenie nie zależy tutaj jednak od odległości, ale kąta patrzenia. Podłożem wady są zaburzenia symetrii obrotowej w oku. Soczewka wewnątrzgałkowa lub rogówka nie jest symetryczna względem osi, po której się obraca. Promienie słoneczne załamują się i nie łączą w jednym punkcie na siatkówce, co powoduje zaburzenia w widzeniu obrazu.

Toryczne soczewki kontaktowe zastępują okulary ze szkłami cylindrycznymi. Najnowsze szkła toryczne pozwalają korygować astygmatyzm u 99,9% osób, które dotychczas nosiły okulary cylindryczne, dlatego warto zapytać okulistę lub optometrystę o taką możliwość.

Soczewki toryczne należy nosić, gdy krótkowzroczności lub dalekowzroczności towarzyszy astygmatyzm powyżej 0,5 D. Gdy będziemy wtedy nosić soczewki sferyczne o mocy dopasowanej do wady wzroku, a zaniechamy korekcji astygmatyzmu, pole widzenia nie będzie odpowiednie. Objawem ubocznym często jest wtedy ból głowy i zmęczenie oczu (symptomy te najczęściej nasilają się podczas pracy przy komputerze oraz przy prowadzeniu samochodu). Tylko soczewki toryczne zapewnią wtedy komfort i skutecznie poprawią jakość widzenia.

 

Jak dobrać szkła toryczne?

 

Soczewki toryczne powinien dobrać optometrysta lub lekarz okulista. Specjalista wykona badanie wzroku i dobierze odpowiednie szkła. Czasami zdarza się, że przy astygmatyzmie niezbędne jest zakładanie soczewek o różnych parametrach dla oka prawego i lewego. Zawsze należy sprawdzić, czy rotacja soczewki na oku jest prawidłowa, ponieważ ostre pole widzenia zostanie zagwarantowane wyłącznie wtedy, gdy soczewka odpowiednio się ułoży (soczewka toryczna ma różną moc w poszczególnych punktach powierzchni). Specjalne strefy stabilizujące pozwalają utrzymywać szkła w prawidłowym położeniu na gałce ocznej.

W sprzedaży dostępne są jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne soczewki toryczne. Okres noszenia należy dobrać stosownie do indywidualnych preferencji, wymogów i stylu życia. Najwyższy komfort uzyskamy, gdy sięgniemy po soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają wysoką przepuszczalność tlenu, a zarazem odpowiedni poziom nawilżenia.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą