Soczewki kontaktowe a jęczmień

 

Jęczmień jest grudkowatym ropieniem, który może pojawić się na zewnętrznej lub wewnętrznej części powieki. Nie jest on niebezpieczny dla oczu, ale bardzo nieestetycznie się prezentuje i towarzyszą mu nieprzyjemne objawy. Czy podczas leczenia można nosić soczewki kontaktowe?

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Czym jest jęczmień na oku?

• Jak leczyć jęczmień?

• Czy osoby mające jęczmień na oku mogą nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe a jęczmień
 

 

Czym jest jęczmień?

 

Jęczmieniem na oku określa się grudkowy ropień na jednym lub kilku gruczołach mających ujście przy brzegach powieki. Przypomina on wyglądem ziarnko jęczmienia – stąd jego nazwa. Grudka na powiece źle się prezentuje i jest bolesna.

Jęczmień może pojawić się na zewnątrz lub wewnątrz powieki. W pierwszym przypadku chodzi o zapalenie gruczołów przyrzęsowych (gruczoły Molla lub Zeissa). Wydzielina ropna najczęściej spływa wtedy po rzęsach. Jęczmień wewnętrzny jest wywołany przez zapalenie gruczołów tarczkowych Maiboma. W tym przypadku, może być potrzebna interwencja chirurgiczna, ponieważ ropa może sama nie spływać.

Jęczmień wywołują bakterie gronkowca. Do infekcji bakteryjnej może dojść wskutek dotykania oczu brudnymi rękami. Ryzyko rośnie, gdy stosujemy nieodpowiednie lub przeterminowane kosmetyki do oczu, niedokładnie zmywamy makijaż przed snem, nie dbamy prawidłowo o noszone soczewki kontaktowe, mamy kontakt z oparami emitowanymi przez substancje chemiczne lub przebywamy w towarzystwie palaczy (intensywnie zadymione pomieszczenia).

Częste pojawianie się jęczmienia bywa jednym z sygnałów nieleczonej cukrzycy typu B.

Infekcji towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy. Pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie brzegów powiek. Oczy mogą łzawić, może pojawić się światłowstręt. W przypadku jęczmienia zewnętrznego, widoczna jest także wydzielina ropna spływająca po rzęsach (przy jęczmieniu wewnętrznym spływa ona do wnętrza powieki).

 

Jak leczyć jęczmień?

 

Jęczmienia nie wolno wyciskać, ponieważ w ten sposób bakterie gronkowca mogłyby rozprzestrzenić się na całą powiekę. Dojrzały jęczmień ma żółty czubek, który po jakimś czasie samoistnie pęka, ropa się uwalnia, a ranka zasycha (w około tydzień). Aby zniwelować nieprzyjemne objawy towarzyszące infekcji, możemy przemywać oko ciepłą wodą, robić okłady na powieki lub smarować jęczmień specjalną maścią antybakteryjną. Gdy odwiedzimy okulistę, lekarz przepisze nam maść i krople z antybiotykiem do stosowania miejscowego. W przypadku jęczmienia wewnętrznego, niezbędne może być nacięcie powieki.

 

Czy przy jęczmieniu można nosić soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe są ciałem obcym, a ich noszenie zalecane jest wyłącznie przy zdrowych oczach. Czynne infekcje bakteryjne stanowią jedno z najważniejszych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Jęczmień jest wywoływany przez bakterie gronkowca, dlatego podczas leczenia infekcji należy zrezygnować z soczewek na rzecz okularów oraz nie malować oczu. Noszenie soczewek groziłoby rozprzestrzenianiem się bakterii i mogłoby prowadzić do poważniejszych powikłań oka.

Dopiero po całkowitym wyleczeniu jęczmienia (co najmniej tydzień od momentu jego pęknięcia) możemy powrócić do noszenia soczewek. Warto pamiętać, że na powierzchni szkieł gromadzą się różnego typu zanieczyszczenia. Osad lipidowy (białkowy) jest doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja. Płukanie w płynie pielęgnacyjnym i przechowywanie w pojemniku na soczewki (wypełnionym płynem) zagwarantuje dezynfekcję powierzchni i uchroni oko przed infekcjami. Zachowanie restrykcyjnych zasad higieny (m.in. dokładne mycie rąk płynem antybakteryjnym), przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, zmniejszy ryzyko kolejnych infekcji bakteryjnych.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą