Ochrona oczu zimą


Wiele osób pamięta o ochronie oczu latem. Jednak zima również nie jest przyjazna dla naszego wzroku. Mroźne powietrze, ostre promienie słoneczne odbijające się od śniegu, długie wieczory, które spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach z przesuszonym powietrzem i przy sztucznym świetle nie są idealnymi warunkami dla naszych oczu. Podpowiadamy, jak chronić oczy zimą, aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i zadbać o ich zdrowie oraz dobrą kondycję.



Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego należy chronić oczy zimą?

• Jak zwalczyć pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu?

• Jaki wpływ na zdrowie oczu ma smog?






Dlaczego należy chronić oczy zimą?


Latem większości z nas przeszkadzają silne promienie słoneczne, dlatego staramy się chronić oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV. W zimowe dni problem ten często jest bagatelizowany, a promienie UV-A obecne są przez cały rok (nawet w pochmurne dni). Warto pamiętać, że wystarczy krótki spacer w słoneczny zimowy dzień, aby światło słoneczne zaczęło być uciążliwe dla oczu. Śnieg odbija aż 85% promieni UV (to 2 razy tyle niż nadmorski piasek na plaży), dlatego warto zadbać o ochronę oczu przed słońcem także w zimie. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, zimą nie powinny rezygnować z modeli wyposażonych w filtr UV.

Osoby planujące długie spacery czy wypady za miasto oraz kierowcy mogą sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Podczas wędrówek po górach idealne będą okulary z brązowymi szkłami, które poprawiają postrzeganie głębi i zwiększają ostrość widzenia przy silnym słońcu. Podczas opadów śniegu i w bardziej pochmurne dni możemy sięgnąć po okulary z jaśniejszymi szkłami (żółte, pomarańczowe, różowe). Będą one doskonałym ekwipunkiem np. dla kierowcy.

O szczególną ochronę warto zadbać w czasie uprawiania sportów zimowych (narty, snowboard). Na stoku niezbędne są gogle narciarskie z filtrem UV. Brązowe i pomarańczowe szkła będą idealne przy silnym słońcu, a żółte dobrze sprawdzą się, gdy planujemy szusowanie po zmroku (poprawiają widoczność oddalonych obiektów).

W ekstremalnych sytuacjach brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV może doprowadzić nawet do tzw. ślepoty śnieżnej. Jest to ostre zapalenie spojówki i nabłonka rogówki, spowodowane poparzeniami tych części oka promieniami ultrafioletowymi. Co około 1000 m wysokości promieniowanie ultrafioletowe wzrasta o 6-8%, dlatego szczególną ostrożność należy zachować na większych wysokościach. Ślepota śnieżna objawia się silnym bólem oczu (może on powodować skurcze powiek), łzawieniem, światłowstrętem, opuchnięciem powiek i zaczerwienieniem oczu. Towarzyszy jej również silny ból głowy.

Pieczenie, swędzenie, łzawienie – jak zwalczyć?


Zimą nasze oczy są narażone na bardzo duże wahania temperatury. Na zewnątrz często panuje mróz, opadom śniegu może towarzyszyć silny wiatr. W ogrzewanych pomieszczeniach jest ciepłe, suche powietrze. To prowadzi do wahań w jakości filmu łzowego, który odpowiada za naturalne nawilżenie oczu. Gdy wyjdziemy na zewnątrz, nasze oczy mogą łzawić, być przesuszone i nadwrażliwe na ostre światło (promienie słoneczne odbijające się od śniegu). Często zimową przypadłością jest zapalenie spojówek. W ogrzewanym domu czy biurze, oczy szybko się przesuszają, co powoduje ich pieczenie i uczucie piasku pod powiekami. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Najlepszym rozwiązaniem są tzw. sztuczne łzy. Preparaty stanowią substytut prawdziwych łez, których produkcja w zmiennych temperaturach otoczenia może być zaburzona. Ich podstawowym składnikiem jest woda z dodatkiem polimerów (środków, które zatrzymują cząsteczki wody na powierzchni oka). Gdy chcemy, aby krople działały możliwie jak najdłużej, warto wybierać preparaty zawierające kwas poliakrylowy lub kwas hialuronowy (jest on fizjologicznym składnikiem struktury oka, dlatego jest w 100% bezpieczny). Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, powinny stosować krople bez dodatku sztucznych konserwantów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię szkieł (zakazany jest m.in. chlorek benzalkoniowy, który odbarwia powierzchnię soczewek).

Osoby cierpiące na suche oko, mogą sięgnąć po sztuczne łzy w formie żelu. Takie krople dopiero po zakropleniu do worka spojówki stworzą żel, który (dzięki swojej wysokiej lepkości) dłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Dzięki temu będą je stopniowo nawilżać, a my unikniemy pieczenia, łzawienia i swędzenia.

Gdy chcemy zmniejszyć ryzyko pieczenia, swędzenia i łzawienia oczu, powinniśmy pić dużo płynów (minimum 1,5 l dziennie) i zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Sprawdzą się specjalne nawilżacze powietrza, które warto stosować przy odkręconych kaloryferach w domu czy biurze. Naturalnym nawilżaczem powietrza są również kwiaty doniczkowe (np. paproć, szeflera).

Przemęczenie oczu zimą może wynikać także z diety ubogiej w witaminy i minerały. Często sięgamy wtedy po mniej warzyw i owoców, dlatego w naszym organizmie może brakować witaminy A, E i C, luteiny oraz cynku, miedzi, manganu. W trosce o dobrą kondycję oczu zimą, możemy sięgnąć po suplementy diety zawierające składniki wspierające wzrok.

Jaki wpływ na zdrowie oczu ma smog?


Na przestrzeni ostatnich lat jednym z poważnych zimowych zagrożeń stał się smog. Są to duże ilości szkodliwych pyłów, które tworzą nisko zawieszoną mgłę.

W skład cząsteczek smogu wchodzą m.in.:

• siarka,
• metale ciężkie,
• alergeny,
• dioksyny.

Dużo mówi się o smogu w kontekście jego szkodliwości dla układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, że szkodzi on także oczom, a duże stężenie szkodliwych pyłów (zwłaszcza cząsteczek PM10) może doprowadzić do zapalenia spojówek oraz zespołu suchego oka. Smog zaburza produkcję łez, dlatego długi spacer po zanieczyszczonym mieście może powodować uczucie piasku pod powiekami, kłucie i pieczeniu oczu, uczucie ciała obcego w oku czy nadwrażliwość na światło. U osób nadwrażliwych na pyły znajdujące się w cząsteczkach smogu, może dojść do ropienia brzegów powiek.

Aby uchronić oczy przed smogiem:

• gdy poziom smogu drastycznie wzrasta, unikaj aktywności na zewnątrz (biegania, jazdy na rowerze itp.),
• zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które zmniejszą ilość szkodliwych pyłów przedostających się do oka,
• nawadniaj organizm (pij minimum 1,5 l wody dziennie),
• myj dłonie i twarz tuż po powrocie do domu,
• przecieraj skórę wokół oczu chusteczkami pielęgnacyjnymi (w ten sposób ograniczysz wnikanie do nich pyłów),
• stosuj sztuczne łzy, które nawilżą przesuszone oczy.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą