Sposoby na zmęczone oczy


Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Według niektórych badań to właśnie za jego pośrednictwem dociera do nas nawet do 80% wszystkich bodźców. Spędzanie długich godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach, praca przy monitorze komputera, sztuczne oświetlenie – to tylko niektóre z przyczyn, które mogą doprowadzić do przeciążenia oczu. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na zmęczone oczy.

Z naszego artykułu dowiesz się:

• Jak objawia się zmęczenie oczu?

• Jakie są najczęstsze przyczyny zmęczenia oczu?

• Czy warto stosować okulary żelowe?

• Jakie ćwiczenia wykonywać na zmęczone oczy?

• Po jakie krople sięgnąć?




Jak objawia się zmęczenie oczu?


Zmęczenie oczu najczęściej objawia się zaczerwienieniem spojówek, pieczeniem i uczuciem piasku pod powiekami. U niektórych pojawia się nadwrażliwość na światło oraz pogarsza się ostrość widzenia (obraz staje się niewyraźny, zamglony). Zmęczenie zewnętrznych mięśni oczu może prowadzić do chwilowego podwojenia obrazu (oko nie śledzi prawidłowo obiektów). Może pojawić się również wrażenie, że podczas mrugania po powierzchni oka spływają drobinki zanieczyszczeń.

Jakie są najczęstsze przyczyny zmęczenia oczu?


Przewlekłe uczucie zmęczenia oczu, bóle głowy i oczu, drżenie powiek i pogorszenie ostrości widzenia może świadczyć o wadzie wzroku (np. krótkowzroczności). W takim przypadku, należy zgłosić się do okulisty lub optometrysty, który wykona podstawowe badania i oceni, czy nie jest potrzebna korekcja wzroku (noszenie okularów lub soczewek kontaktowych).

Ból i dyskomfort mogą być także objawami chorób oczu lub narządów pomocniczych. Często towarzyszą one:

• zapaleniu spojówki,
• zapaleniu rogówki,
• zapaleniu tęczówki,
• zaburzeniom ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zmęczenie oczu bardzo często jest jednak przyczyną nieprawidłowej higieny wzroku i wynika ze specyficznych warunków środowiskowych czy pracy. Dyskomfort pojawia się u osób, które długo przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych i długo niewietrzonych. W takich miejscach wilgotność powietrza jest obniżona, co prowadzi do suchego oka. Problem z przesuszeniem oczu często mają także osoby pracujące w środowiskach zapylonych (np. pracownicy drogowi, pracownicy kopalni, hut, tartaków czy stolarni).

Kolejną przyczyną zmęczenia oczu jest praca przy komputerze bez zachowania prawidłowych zasad (odpowiednie oddalenie monitora od oczu, nieustawianie monitora naprzeciwko okna, praca w słabym oświetleniu, brak regularnych przerw). Dużym obciążeniem dla oczu są także telewizory i smartfony oraz czytanie z bliskiej odległości.

Okulary żelowe


Domowym sposobem na zaczerwienione i zmęczone oczy są okulary żelowe, które dostępne są w drogeriach i aptekach. Są to wielorazowe maseczki, które w plastikowej powłoce zawierają wodę destylowaną i glikolem propylenowy. Okulary chłodzi się w lodówce i zakłada na oczy (na około 15 minut). Chłodne okulary żelowe łagodzą opuchnięcia i obrzmienia powiek, poprawiają krążenie krwi, zmniejszają zaczerwienienie i sińce pod oczami. Dodatkowo uśmierzają ból głowy, który często towarzyszy zmęczonym oczom.

Podobny efekt można uzyskać, gdy owiniemy chusteczką kostki lodu i przyłożymy je do oczu.

Ćwiczenia na zmęczone oczy


Ulgę zmęczonym oczom przyniosą proste ćwiczenia, które pomagają zrelaksować mięśnie. Najprostszym ćwiczeniem jest szybkie mruganie, które dobrze sprawdza się u osób dużo pracujących przy komputerze. Gdy czytamy czcionki z monitora, mrugamy mniej razy niż podczas innych aktywności. To powoduje przesuszenie oczu i dyskomfort. Możemy zamknąć oczy i poruszać nimi przez kilka minut w różne strony. Dobrym sposobem jest także odrywanie oczu od komputera co około 20 minut i spoglądanie w zieleń za oknem.

Krople na zmęczone oczy


W sprzedaży dostępne są krople i żele, które pomagają koić objawy zmęczonych oczu. Warto sięgnąć po krople nawilżające – tzw. sztuczne łzy, które zawierają hialuronian sodu, obecny także w naturalnych ludzkich łzach. Warto zwrócić uwagę na to, aby były to preparaty bez konserwantów.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą