Soczewki kontaktowe – krótki poradnik „co i jak”

Kategoria: soczewki kontaktowe

Gdy wokół jest ciemno, pozostaje tylko spokojne czekanie, aż oczy przywykną do mroku.” Aby jednak uniknąć dosłownej sytuacji przedstawionej przez Haruki Murakamiego, zadbaj o swój wzrok! Najgorszym, co możesz zrobić, jest niedbalstwo – niereagowanie na dolegliwości oczu, na pogarszający się wzrok. Dziś już nie jesteś skazana na dożywotnie noszenie okularów, stale rośnie popularność soczewek kontaktowych. Te zaś nadają się na biegi, skoki, deszcze, opalanie i ponadto nie ograniczają pola widzenia. Co jednak zrobić, żeby w ogóle dowiedzieć się, czy możemy je nosić, jak powinniśmy je nosić i jaki rodzaj wybrać?

kobieta rozmawiająca przez telefon

1. Wybierz się do okulisty lub optometrysty

jogging

Wyłączmy na chwilę internet w telefonie i udajmy się do specjalisty, gdyż soczewki nie nadają się dla wszystkich. Nie mogą ich używać np. zaawansowani cukrzycy, ludzie dotknięci zaburzeniami hormonalnymi czy zakażeniami grzybicznymi, a czasem także alergicy. Dla niektórych osób dotkniętych problemem z wydzielaniem łez i nadwrażliwością oczu soczewki również mogą okazać się problematyczne. A poza tym okuliści i optometryści to taki jakby tutorial z youtube na żywo - w dodatku nie trzeba czekać aż odpiszą na zapytanie z komentarza. Powiedzą, co i jak, doradzą, wytłumaczą, jak prawidłowo używać soczewek, dbać o ich pielęgnację – nic tylko chodzić. Pamiętajmy też, że jeśli chodzi o nasz wzrok, to słowa przyjaciółki: „miałam kiedyś dokładnie to samo!” możemy śmiało wsadzić do kosza. Problemy z oczami trochę różnią się od tych sercowych, a z dwojga złego lepiej kończyć ze złamanym sercem niż ślepotą.

2. Dowiedz się czegoś o soczewkach

kobieta czytająca coś na tablecie

Ok, po spełnieniu punktu pierwszego możesz znów włączyć internet. Specjalista pewnie przedstawił ci różne rodzaje soczewek, ich charakterystykę, a także dobrał któreś dla ciebie. Jeszcze chwila i sama staniesz się specjalistką od soczewek, zatem zapamiętaj parę szczegółów, którymi będziesz zasypywać niebawem swoich znajomych. Soczewek można używać niezależnie od wieku (i płci), ważne tylko, aby umieć je założyć i o nie dbać. Szkła korygujące wady wzroku dzielą się na sferyczne („plusy” i „minusy”), toryczne (dla astygmatyków) oraz progresywne (dla ludzi ze starczowzrocznością). Według trybu noszenia możemy je podzielić na jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne i całodobowe. Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy soczewki twarde i miękkie (hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe).

3. Kup soczewki ze sprawdzonego źródła

Kup soczewki z jakiegoś pewnego źródła. Dziś sklepy internetowe cieszą się równie dużą renomą co sklepy stacjonarne, nie musisz więc podchodzić do nich ze sceptycyzmem. Pamiętaj tylko, by raczej nie dać się skusić na odkupywanie od kogoś soczewek, a co gorsza – pożyczanie ich. Ostrożnie trzeba obchodzić się również ze szkłami kolorowymi – nawet jeśli wybierzemy „zerówki” na imprezę przebieraną, powinniśmy zapoznać się z instrukcją. Ludziom się wydaje, że soczewki kosmetyczne nie wymagają takiej dbałości, jednak jest zupełnie na odwrót. To, że założymy kontakty na jeden wieczór, nie oznacza, że nic nam nie grozi i możemy zaryzykować i kupić je na ulicznym straganie.

4. Załóż swoje pierwsze soczewki

  • uspokój się, weź dwa długie wdechy 

  • umyj dokładnie ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym. Osusz ręce.

  • zacznij od prawego oka. Sprawdź, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę. Po prostu umieść ją na palcu i skieruj do światła. Jeśli krawędzie nie wyginają się, przejdź do kolejnego kroku.

  • wolną ręką delikatnie przytrzymaj górną powiekę (żeby nie mrugać)

  • ręką trzymającą soczewkę wywiń lekko dolną część powieki

  • i teraz śmiało – powoli przybliż soczewkę do oka. Najlepiej miej wtedy wzrok skierowany ku górze.

  • powoli puść powiekę i zamknij na chwilę oczy, by soczewka dopasowała się do gałki ocznej

  • powtórz te wszystkie czynności dla lewego oka

  • i po krzyku – odetchnij i usiądź 

5. Zadbaj o higienę swoich soczewek

leniwa leżąca kobieta

Jeśli stosujesz soczewki jednodniowe, pamiętaj jedynie, by zawsze pod koniec dnia wyrzucić zużytą parę. Po odbytej drzemce podczas której zdjęłaś szkła, nie zakładaj tych samych, tylko wyciągnij nowe. Jeśli używasz innych soczewek, pamiętaj, aby nie przekroczyć czasu ich noszenia oraz odpowiednio często je wymieniać. Przed zakładaniem, zawsze myj ręce i dokładnie opłucz je z mydła – po zdjęciu oczyść je, zdezynfekuj i włóż do pojemnika. Dbaj o to, by płyn, w którym przechowujesz soczewki był regularnie wymieniany, a także by nie dotykać jego końcówki. Makijaż wykonuj zawsze po nałożeniu soczewki, a demakijaż po zdjęciu. Na koniec pamiętaj o tym, by nie wymieniać się soczewkami z innymi, a także by regularnie odwiedzać okulistę lub optometrystę.

6. Nawilżaj oczy

Podobno od 30-50% użytkowników soczewek cierpi na zespół suchego oka. Jeśli pracujesz przed komputerem lub w ogrzewanym/klimatyzowanym pomieszczeniu, objawy mogą się jeszcze nasilać. Taka przypadłość nie dyskwalifikuje używania soczewek kontaktowych, musisz tylko zacząć nawilżać oczy kroplami, tzw. sztucznymi łzami. Po ich użyciu wszystkie objawy powinny ustąpić.

Teraz, kiedy już posiadłaś niezbędną wiedzę, ciesz się swoimi soczewkami kontaktowymi i szukaj promocji w internecie!

button

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą