Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Soczewki kontaktowe - co trzeba wiedzieć?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Przed pierwszym zakupem soczewek kontaktowych pacjenci mają często wiele pytań i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, które powinien wiedzieć każdy początkujący użytkownik soczewek. 


Jakie rodzaj soczewek wybrać?

Rodzaj soczewek powinien określić przede wszystkim okulista lub optometrysta podczas badania wzroku. W zależności od wady zaleci nam soczewki sferyczne (na krótkowzroczność lub nadwzroczność), toryczne (na astygmatyzm) lub multifokalne (na prezbiopię, czyli tzw. starczowzroczność). Specjalista poda również parametry soczewek, takie jak np. moc, średnica i promień krzywizny, bądź wskaże konkretny produkt. 

Oprócz przeznaczenia (wady wzroku, do której są przystosowane), soczewki mogą się różnić także materiałem. Do wyboru są hydrożelowe (miękkie, bardziej uwodnione, dobre dla osób o wrażliwych oczach) i silikonowo-hydrożelowe (nieco sztywniejsze, ale przepuszczające więcej tlenu). Pacjent razem z optometrystą powinien również zdecydować, jaka częstotliwość wymiany mu bardziej odpowiada (soczewki mogą być jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne). Być może wybór ułatwią rankingi popularności soczewek opublikowane na naszej stronie.


Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Przed decyzją o zakupie soczewek warto rozeznać się, z jakimi kosztami się wiążą. Najtańsze będą miesięczne soczewki sferyczne, których ceny zaczynają się już od ok. 35 zł za 6 szt. (zapas na 3 miesiące). Należy jednak doliczyć do nich cenę płynu pielęgnacyjnego - koszt użytkowania takich soczewek wynosi wtedy od 70 groszy do 1,40 zł dziennie. Trochę drożej wychodzą soczewki jednodniowe, jednak nie wymagają one pielęgnacji i nabywania dodatkowych akcesoriów. Soczewki toryczne i multifokalne to już nieco wyższy koszt - podobnie jak w przypadku sferycznych, bardziej opłacalne będą te wielorazowego użytku (od 2 zł za dzień użytkowania). Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.


Gdzie kupować soczewki kontaktowe?

Soczewka kontaktowa to produkt zastosowania medycznego, który ma bezpośredni kontakt z naszym okiem. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupować je w sprawdzonych miejscach, oferujących tylko oryginalne produkty. Najlepiej korzystać ze stacjonarnych salonów optycznych lub wyspecjalizowanych w dziedzinie kontaktologii sklepów internetowych. Te ostatnie oferują niższe ceny, większy wybór, a także fachową pomoc online lub pod telefonem. Natomiast zdecydowanie odradzamy kupowanie soczewek na aukcjach internetowych, szczególnie gdy nie możemy zweryfikować sprzedawcy. 


Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe należy zakładać czystymi i suchymi rękami. Po wyjęciu z blistra lub z pudełka sprawdzamy, czy soczewka nie jest uszkodzona i upewniamy się, czy znajduje się na właściwej stronie. Soczewkę umieszczamy na opuszku palca wskazującego, a palcami drugiej dłoni przytrzymujemy powieki. Następnie układamy ją na oku i spoglądamy we wszystkie kierunki. Na końcu puszczamy powieki i mrugamy, aby soczewka prawidłowo się ułożyła.

Zdejmowanie soczewek także należy zacząć od umycia rąk. Środkowym palcem prawej dłoni odciągamy dolną powiekę w dół i patrzymy w górę (bez podnoszenia głowy). Przykładamy opuszek palca wskazującego do dolnej krawędzi soczewki, lekko zsuwamy ją w dół, chwytamy palcem wskazującym i kciukiem, a następnie wyciągamy. Bardziej szczegółowe informacje na temat zakładania i zdejmowania soczewek znajdziecie w naszym poradniku.


Jak pielęgnować i przechowywać soczewki kontaktowe?

W przypadku soczewek wielorazowego użytku należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i przechowywaniu, co pozwoli zapewnić odpowiednią higienę i bezpieczeństwo użytkowania. Po zdjęciu szkieł należy wyczyścić je specjalnym płynem do soczewek (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i umieścić na noc w pojemniczku wypełnionym tym płynem (tak, aby były całkowicie zanurzone). Pojemniczki dostępne są najczęściej w komplecie w płynem, można je również nabyć osobno. Soczewki jednodniowe nie wymagają tego typu zabiegów - po zdjęciu wystarczy wyrzucić je do kosza, a następnego dnia założyć świeżą parę. Więcej na temat czyszczenia i przechowywania soczewek dowiecie się z naszego artykułu.

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych