Prawdy i mity o soczewkach

 

Wiele osób ma poważne wątpliwości na temat prawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych. Spowodowane jest to licznymi mitami, które powodują obawy dotyczące bezpieczeństwa ich noszenia. Przedstawiamy fakty i rozwiewamy krążące mity, aby każdy mógł cieszyć się swobodą oraz doskonałej jakości korekcją, gwarantowaną przez soczewki.

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Czy soczewki powodują podrażnienia i infekcje oczu?

• Czy soczewki kontaktowe uwierają oko?

• Czy nie można nosić soczewek, jeśli ma się astygmatyzm?

• Czy soczewka może wypaść z oka?

• Czy soczewka może zgubić się z tyłu gałki ocznej?

• Czy soczewka może przykleić się do oka?

• Czy soczewki nie mogą być stosowane u dzieci?

• Czy nie można zakładać soczewek, jeśli kieruje się samochodem?

Prawdy i mity o soczewkach
 

 

Soczewki powodują podrażnienia i infekcje oczu

 

Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z wysokiej jakości materiałów, które są sterylne, odpowiednio giętkie i uwodnione oraz pozwalają oku oddychać. Oznacza to, że same z siebie nie powinny one powodować podrażnień czy infekcji oczu. Warto jednak pamiętać, że ich zakładanie, zdejmowanie i przechowywanie wymaga zachowania restrykcyjnych zasad. Infekcje wywołują bowiem drobnoustroje chorobotwórcze, które wraz z soczewką możemy wprowadzić do oka. Bakterie, zarodniki grzybów czy wirusów znajdują się wyłącznie na źle pielęgnowanych soczewkach. Systematyczne wymienianie soczewek (pilnowanie terminów przydatności do użycia) oraz codzienna dezynfekcja szkieł zagwarantuje bezpieczeństwo noszenia, ponieważ na ich powierzchni nie będą zbierać się osady lipidowe, które mogłyby stanowić pożywkę dla bakterii.

Podrażnienia może powodować również przesuszenie oka. Gdy mamy z tym problem, warto regularnie stosować specjalne krople do oczu (tzw. sztuczne łzy).

 

Soczewki kontaktowe uwierają oko

 

Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z miękkich materiałów, są cieniutkie i wygodne. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są odpowiednio nawilżone i przepuszczają tlen, a zarazem doskonale dopasowują się do naturalnej krzywizny gałki ocznej. Gdy wybierzemy szkła kontaktowe wspólnie ze specjalistą (optometrystą lub lekarzem okulistą), nie powinny one uwierać oka. Dyskomfort może być spowodowany przesuszeniem oka lub złym założeniem. W takim przypadku, należy po prostu zdjąć soczewkę, zaaplikować krople do oczu, poczekać kilka minut i założyć ją ponownie.

 

Nie można nosić soczewek, jeśli ma się astygmatyzm

 

Osoby, u których zdiagnozowano astygmatyzm, mogą nosić soczewki kontaktowe. Ten popularny mit spowodowany jest tym, że w przeszłości rzeczywiście nie było soczewek korygujących tę wadę wzroku. Specjalnie dla astygmatyków zaprojektowano wygodne soczewki toryczne. Dostępne są one w wersjach o szerokim zakresie mocy korekcyjnej. W salonach optycznych można kupić je w wersji jednodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej, rocznej.

 

Soczewka może wypaść z oka

 

Obawiasz się, że przy nagłych ruchach gałki, soczewka może wypaść z oka? Jest to mit często rozpowszechniany w filmach. Tradycyjne soczewki twarde, produkowane przed laty, rzeczywiście mogły wypaść z oka podczas bardziej gwałtownych ruchów. Nowoczesne soczewki posiadają krzywiznę idealnie dopasowaną do anatomicznych kształtów ludzkiego oka. Specjalista wykonuje badania i pomiary i na tej podstawie przepisuje soczewki. Właściwie dobrane soczewki miękkie praktycznie nigdy nie wypadną z oka (nawet podczas uprawiania sportów ekstremalnych). Gdy szkło się przesunie, należy kilka razy zamrugać lub delikatnie pomasować powiekę i przesunąć je na właściwe miejsce.

 

Soczewka może zgubić się z tyłu gałki ocznej

 

Ten popularny mit budzi chyba największe przerażenie u osób obawiających się noszenia soczewek kontaktowych. Warto jednak wiedzieć, że naturalna budowa gałki ocznej uniemożliwia przesunięcie soczewki i jej zagubienie z tyłu oka. Gdy soczewka się przemieści, będzie znajdować się po prostu pod powieką. Przednią część gałki ocznej pokrywa cienka błona połączona z wewnętrzną częścią naszych powiek, stanowiąca naturalną barierę, dlatego zagubienie szkła kontaktowego za gałką jest po prostu fizycznie niemożliwe.

 

Soczewka może przykleić się do oka

 

Gdy będziemy przestrzegać zaleceń dotyczących zakładania i pielęgnacji soczewek kontaktowych, szkło nigdy nie przyklei się do oka. Bardzo ważne jest jednak zdejmowanie soczewek na noc oraz używanie nawilżających kropli do oczu po ich zdjęciu (gdy mamy przesuszone oczy).

W niektórych przypadkach (np. przy zespole suchego oka) soczewka może nagle przestać się poruszać. W takim przypadku, należy zaaplikować krople do oka (sztuczne łzy) i poczekać kilka minut aż szkło zacznie się poruszać. Gdy po tym czasie, soczewka nadal pozostanie nieruchoma, musimy udać się do gabinetu okulistycznego.

 

Soczewki nie mogą być stosowane u dzieci

 

Nastolatki i dzieci mogą stosować soczewki kontaktowe, ponieważ nie istnieje fizyczny powód, który wykluczałby taką możliwość. Należy udać się z dzieckiem do gabinetu okulistycznego i zapytać o możliwość noszenia soczewek. Warto pamiętać, że szkła kontaktowe wymagają przestrzegania restrykcyjnych zasada pielęgnacji, dlatego rodzic musi również ocenić stopień samodzielności dziecka. U najmłodszych często zalecane są soczewki jednodniowe, które nie wymagają codziennego wykonywania szeregu zabiegów.

 

Nie można zakładać soczewek, jeśli kieruje się samochodem

 

Soczewki kontaktowe do bliży lub dali zapewniają o wiele szersze pole widzenia niż okulary o takiej samej mocy. Dodatkowo, gwarantują one wyższą ostrość obrazu, dlatego doskonale sprawdzą się dla kierowców (najlepsze będą soczewki z filtrem UV, który uchroni oczy przed słońcem). Warto jednak pamiętać, że prowadzenie samochodu w soczewkach jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy stosowny zapis w prawie jazdy (w polu nr 12 powinien znaleźć się symbol 01.02 lub 01.06 – ten pierwszy oznacza możliwość prowadzenia pojazdu w soczewkach, a drugi w soczewkach oraz okularach). Gdy w naszym dokumencie nie figuruje adnotacja, za prowadzenie auta w soczewkach kontaktowych niestety otrzymamy mandat.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą