Soczewki a pobyt w saunie

 

Wśród osób z wadami wzroku oraz specjalistów panują podzielone opinie dotyczące korzystania z soczewek kontaktowych w saunie. Zwolennicy rozwiązania przekonują, że szkła kontaktowe są o wiele wygodniejsze od okularów, ponieważ nie parują i nie nagrzewają się ich oprawki, przeciwnicy wskazują zaś na specyficzny klimat (wilgoć i wysoka temperatura), który może zaszkodzić soczewkom.

 

Z naszego poradnika dowiesz się:

• Jak warunki panujące w saunie mogą wpływać na soczewki kontaktowe?

• Co zrobić, aby móc korzystać z soczewek w saunie?

• Czy wilgoć nie zaszkodzi Twoim soczewkom?

• Co zrobić, gdy poczujemy dyskomfort w saunie?

Soczewki a pobyt w saunie
 

 

Jak warunki panujące w saunie mogą wpływać na soczewki kontaktowe?

 

Sauny cieszą się rosnącym zainteresowaniem Polaków. Pozwalają się zrelaksować, usunąć toksyny i korzystnie wpływają na organizm. Czy można jednak wchodzić do nich w soczewkach kontaktowych? Właściciele wielu saun często przestrzegają przed korzystaniem z okularów w kabinach. W saunach parowych ich szkła szybko stają się zaparowane, a w suchych dodatkowo silnie nagrzewają się oprawki, które przecież dotykają twarzy. Jednak dla osób z wadą wzroku, zdjęcie okularów bywa kłopotliwe.

W podobnej sytuacji znajdują się właściciele soczewek kontaktowych. Funkcjonuje wiele argumentów przemawiających za rezygnacją z tego typu szkieł zarówno w saunie, jak i w solarium. W saunie panują specyficzne warunki. Bardzo wysokie temperatury mogą doprowadzić do szybkiego wysuszenia materiału, z którego została wykonana soczewka. To zaś przyczyni się do podrażnień oczu. Przeciwnicy przekonują również, że przesuszona soczewka może nawet przyssać się do oka (przed zdjęciem, należy wtedy zaaplikować krople nawilżające i poczekać aż zaczną działać).

Zwolennicy zakładania soczewek do sauny przekonują, że są one wygodniejsze od okularów (oprawki nie nagrzeją się), zapewniają poczucie komfortu i dobre pole widzenia.

Powinniśmy pamiętać, że ekstremalne warunki (panujące zarówno w saunach parowych, jak i suchych) wymagają podjęcia odpowiednich działań, aby nie dopuścić do przesuszenia soczewki i oka. Po pierwsze, będąc w saunie, czy to mokrej, czy suchej, stosujmy jedynie soczewki jednodniowe. Dodatkowo w saunie suchej szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłowe nawilżenie oczu. Po drugie, trzeba pamiętać o tym, by podczas korzystania z prysznica mieć zamknięte oczy. Absolutnie nie może dojść do kontaktu wody z soczewkami kontaktowymi.

 

Co zrobić, aby móc korzystać z soczewek w saunie?

 

Warto wiedzieć, że soczewki cały czas mają taką samą temperaturę jak oko. Ich powierzchnia nie nagrzeje się więc w saunie, ale może się przesuszyć. Z tego powodu, przed wejściem do sauny należy zaaplikować krople do oczu. Doskonale sprawdzą się preparaty z kwasem hialuronowym, który intensywnie nawilża, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka (jest to składnik, który zawierają naturalne łzy). Preparat ten zapobiegnie ewentualnemu przyklejeniu się soczewki do oka. Oczy należy również zakropić po wyjściu z sauny. Po wyjściu z sauny soczewki należy bezwzględnie wyrzucić.

 

Czy wilgoć nie zaszkodzi soczewkom?

 

W saunach parowych panuje nie tylko bardzo wysoka temperatura, ale także wilgotność powietrza. Wilgoć sprzyja zaś rozwojowi mikroorganizmów. Aby zapobiec ich rozwojowi na powierzchni soczewek, warto wybierać szkła jednodniowe, które wyrzucimy po wizycie w saunie. W ten sposób unikniemy podrażnień spowodowanych rozwojem bakterii, grzybów czy wirusów.

 

Co zrobić, gdy poczujemy dyskomfort?

 

Użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy poczują dyskomfort podczas korzystania z sauny, powinni szybko z niej wyjść i wyjąć szkła. Czujność powinno wzbudzić pieczenie i swędzenie oczu, ich łzawienie lub uczucie, że w oku znajduje się ciało obce. Może się okazać, że nasze oczy są wrażliwe i pod wpływem ciepła bardzo szybko się przesuszają. W takim przypadku, lepiej zrezygnować z zakładania soczewek do sauny.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą