Soczewki kontaktowe a prawo jazdy

 

Osoby, u których zdiagnozowano krótkowzroczność lub dalekowzroczność, z powodzeniem mogą wziąć udział w kursie i ubiegać się o prawo jazdy dowolnej kategorii. Ważne jest jednak, aby podczas egzaminu oraz późniejszej jazdy samochodem zastosować korekcję wzroku dobraną przez specjalistę.


Z naszego artykułu dowiesz się:

• Jak przygotować się do egzaminu, gdy nosimy soczewki kontaktowe?

• Co zrobić, gdy mija termin prawa jazdy?

• Co zrobić, gdy chcemy zamienić okulary na soczewki?

Soczewki kontaktowe a prawo jazdy
 

 

Egzamin na prawo jazdy a soczewki kontaktowe

 

Przyszły kierowca musi wykonać badania lekarskie, których celem jest ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Jednym z podstawowych elementów jest badanie wzroku. Informacja o wadzie wzroku wpisywana jest do karty badań. Lekarz wpisuje kod, który będzie oznaczał korekcję wady wzroku niezbędną podczas prowadzenia samochodu.

W Polsce stosuje się kody:

• 01.01 – okulary,
• 01.02 – soczewki kontaktowe,
• 01.03 – szkła ochronne,
• 01.04 – szkła matowe,
• 01.05 – przepaska na oko,
• 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Gdy na co dzień nosimy szkła kontaktowe, warto poprosić lekarza, aby wpisał kod 01.06 w miejsce 01.02. Taka adnotacja w prawie jazdy pozwoli nam kierować zarówno w soczewkach, jak i okularach. W ten sposób będziemy mogli swobodnie zasiąść za kierownicą, gdy z jakiegoś powodu będziemy musieli zrezygnować z soczewek (np. z powodu zespołu suchego oka, pogorszenia się komfortu noszenia szkieł w ciąży czy podczas drobnej infekcji oczu). Analogiczne rozwiązanie warto wybrać, gdy na co dzień nosimy okulary. Kod 01.06 pozwoli nam bezproblemowo zamienić je na komfortowe soczewki kontaktowe.

Podczas egzaminu będziemy musieli mieć założone okulary lub soczewki (zgodnie z adnotacją na karcie lekarskiej). Niestety przyszły kierowca nie zostanie dopuszczony do egzaminu, gdy nie zadba o korekcję refrakcji (wskazaną przez specjalistę). Informacja z karty zostanie także przepisana do naszego prawa jazdy (w polu nr 12 dokumentu).

Podczas kontroli drogowej ważne jest, aby kierowca stosował sposób korekcji wady wzroku wskazany w prawie jazdy. Gdy w naszym dokumencie figuruje kod wskazujący konieczność noszenia okularów za kierownicą, w przypadku ich braku, funkcjonariusz nałoży na nas mandat i maksymalnie 10 punktów karnych.

 

Co zrobić, gdy mija termin prawa jazdy?

 

Osoby z wadami wzroku w Polsce najczęściej otrzymują prawo jazdy na okres od 1 do 10 lat. Gdy minie termin ważności dokumentu, niezbędne jest ponowne badanie. Orzeczenie lekarza (uprawnionego do badania kierowców), musimy dołączyć do wniosku o wydanie nowego prawa jazdy i dostarczyć go do właściwego Wydziału Komunikacji.

 

Co zrobić, gdy chcemy zamienić okulary na soczewki?

 

Gdy w naszym prawie jazdy figuruje kod 01.01, musimy prowadzić w okularach. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans zmiany na soczewki. Szkła kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i wyższą ostrość obrazu niż okulary, dlatego są bardzo wygodne dla kierowców, u których ważne jest obserwowanie otoczenia oraz szybka reakcja na ruchy innych uczestników drogi. Po dobraniu soczewek przez optometrystę lub okulistę, należy udać się do lekarza (posiadającego uprawnienia do badania kierowców) i poprosić o wydanie zaświadczenia z adnotacją 01.06. Następnie możemy złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, uprawniającego do kierowania w okularach i soczewkach.

 

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą