Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

Czym czyścić soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Mimo że rynek kontaktologiczny w ostatnich latach drastycznie się zmienił, głównie za sprawą samych soczewek kontaktowych, szkła wielokrotnego użytku nadal są chętnie wybierane. Coraz popularniejsze są soczewki jednodniowe, niewymagające pielęgnacji, najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla pacjenta. Jednak z uwagi na dużo nowocześniejsze materiały, z których wykonywane są soczewki miesięczne i dwutygodniowe, także i one są całkowicie bezpieczne i komfortowe. Dodatkowo, są dużo tańsze niż soczewki jednodniowe, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza wśród codziennych użytkowników. Ich jedynym minusem, a raczej trudnością z jaką spotykają się pacjenci, jest obowiązkowa, restrykcyjna, codzienna pielęgnacja.

Czyszczenie soczewek kontaktowych.

Czym czyścić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe można czyścić wyłącznie specjalnie do tego przeznaczonym płynem pielęgnacyjnym, najlepiej dobranym przez specjalistę. Ważne, aby preparat był kompatybilny z używanymi przez pacjenta soczewkami kontaktowymi. Każdy użytkownik szkieł kontaktowych powinien stosować system pielęgnacji soczewek.

Co to jest system pielęgnacji soczewek?

To grupa produktów: płyn do soczewek i pojemnik na soczewki, połączona z pełną procedurą pielęgnacyjną. Zadania tego systemu to:

 • czyszczenie,

 • płukanie,

 • dezynfekcja,

 • nawilżanie,

 • przechowywanie szkieł.

Pielęgnacja soczewek służy nie tylko utrzymaniu prawidłowego widzenia oraz zdrowia oczu, lecz także komfortu przez cały okres użytkowania.

Systemy pielęgnacyjne dzielą się na dwie grupy:

 • oksydacyjne – bazujące na wodzie utlenionej. Zawierają ok. 3% nadtlenku wodoru, który jest znakomitym środkiem dezynfekującym. Jako że woda utleniona nie może mieć bezpośredniego kontaktu z okiem, wymagana jest wcześniejsza neutralizacja, polegająca na rozłożeniu substancji na wodę i tlen. Do neutralizacji służy specjalny katalizator wbudowany w pojemnik na soczewki (dołączany do płynów bazujących na wodzie utlenionej). Najczęściej ma on postać dysku pokrytego tlenkiem platyny. Takie płyny polecane są w szczególności użytkownikom soczewek twardych, ze względu na doskonałe właściwości dezynfekujące (zapewniające bezpieczeństwo nawet na kilka lat przy regularnym stosowaniu). Zalecane są także osobom o oczach wrażliwych lub z alergiami, gdyż dzięki neutralizacji nie zawierają konserwantów

  Przykłady: AOSept HydraGlyde, Eyeye MonoSept.

 • chemiczne – płyny wielofunkcyjne. Ich procedura pielęgnacyjna wymaga czyszczenia mechanicznego oraz płukania, a dopiero później dezynfekcji w pojemniku na soczewki. Dzięki temu wzrasta skuteczność procedury przeciwko drobnoustrojom. Większość płynów wielofunkcyjnych ma obecnie wbudowany system odbiałczający, w związku z czym nie jest konieczne stosowanie tabletek enzymatycznych. Po tabletki powinni sięgnąć ewentualnie użytkownicy soczewek rocznych (konwencjonalnych). Podstawowe składniki tych płynów są zwykle bardzo podobne, niezależnie od producenta, jednak różnice zawierają się w niektórych udoskonaleniach, które zaś mogą wpływać na komfort użytkowania pacjenta (jak płyny do oczu wrażliwych, np. płyn do soczewek Avizor Unica Sensitive).

  Przykłady: evO2lution soft, Opti-Free Express, ReNu Multiplus.

Pielęgnacja soczewek płynem.

Na czym polega pielęgnacja soczewek kontaktowych?

Przeciętny użytkownik soczewek nie poświęca ich pielęgnacji zbyt wiele czasu, ale także zbyt wiele uwagi. Bardzo często korzysta z przypadkowych płynów do soczewek, znalezionych na promocji w salonie optycznym bądź sklepie internetowym. Nie można jednak bagatelizować znaczenia płynu pielęgnacyjnego, bo to od niego zależy zdrowie oczu, bezpieczeństwo oraz komfort pacjenta.

Znaczenie zadań systemu pielęgnacyjnego:

 • czyszczenie – usuwanie mikroorganizmów i osadów z powierzchni soczewek;

 • spłukiwanie – usuwanie luźnych złogów i mikroorganizmów z powierzchni soczewek;

 • dezynfekcja – eliminacja jak największej liczby drobnoustrojów;

 • odbiałczanie – odklejanie osadów od powierzchni soczewek;

 • nawilżanie – podnoszenie komfortu użytkowania soczewek.

Kwestia pielęgnacji oczywiście nie dotyczy soczewek jednodniowych, które wyrzucane są po zużyciu. Codzienne stosowanie pielęgnacji według określonego systemu jest niezbędne. Chociaż początkowo może wydawać się czasochłonne, po czasie jest jedynie kolejnym elementem codziennej rutyny.

Przycisk

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych