Korzystanie z tej strony jest równoznaczne z wyrażeniem przez Użytkownika zgody na przetwarzanie jego danych w celach analiycznych oraz marketingowych zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.soczewki365.pl/rodo.
zamknij

W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Kategoria: soczewki kontaktowe

Rozróżniamy miękkie soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, miesięcznekwartalne oraz roczne. Te pierwsze, jednodniowe, są wynalazkiem najnowszym, dopiero zyskującym popularność. Charakteryzują się jedną dużą przewagą nad pozostałymi szkłami, a mianowicie – brakiem konieczności codziennej pielęgnacji. Kiedy po całym dniu soczewki ulegają zużyciu, zamiast przystępować do ich czyszczenia, po prostu się je wyrzuca. Następnego dnia rano wyjmuje się świeże kontakty prosto z blistra. To bardzo nowoczesne i wygodne w noszeniu soczewki, jednak nadal są dużo droższe od tych wielokrotnego użytku. Jeśli więc pacjent zdecydowany jest nosić szkła codziennie, zwykle po konsultacji ze specjalistą decyduje się na dwutygodniowe lub miesięczne. Jest to praktyczne rozwiązanie, do którego w szybkim czasie można przywyknąć, a używając często soczewek, nabrać wprawy w ich pielęgnacji. Co jednak zrobić ze szkłami miesięcznymi lub dwutygodniowymi po ich wyczyszczeniu? W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Pojemniczek na soczewki kontaktowe.

Pojemniki na soczewki kontaktowe

Pojemnik na soczewki kontaktowe jest niezbędnym akcesorium dla wszystkich pacjentów noszących szkła wielokrotnego użytku. Po zdjęciu kontaktów z oczu i ich wyczyszczeniu, musimy poddać je procesowi dezynfekcji, który zazwyczaj trwa około kilku godzin. Musi się to odbywać w sterylnych warunkach, aby do szkieł nie dostał się kurz, drobnoustroje, czy brud. Poza tym, tak na zdrowy rozum – gdzie położylibyśmy wieczorem soczewki po zdjęciu ich z oczu? Trudno byłoby wyobrazić sobie chowanie szkieł w kosmetyczce, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe zagrożenia. Antybakteryjny pojemnik na soczewki posiada dwie oznaczone literą lub kolorem komory: na prawą i lewą soczewkę. To zapobiega sytuacji, w której moglibyśmy pomylić nasze szkła (w przypadku, kiedy mamy na obu oczach różne wady). Komory pojemniczka wypełnia się płynem pielęgnacyjnym (tym samym, którym czyścimy soczewki) i dopiero wtedy wkłada się weń kontakty. Soczewki przechowywane w taki sposób utrzymywane są w optymalnej dla nich wilgoci oraz dezynfekowane.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Zasady użycia pojemnika na soczewki są dość proste, choć zdarza się, że niektórzy pacjenci je lekceważą. Nie powinno się dopuszczać zaniechań w kwestii przechowywania szkieł. Ma ono istotny wpływ na stan soczewek, a co za tym idzie – na stan naszego zdrowia oraz komfortu użytkowania kontaktów. Kiedy przystępujemy do wieczornego czyszczenia szkieł, zaczynamy od wypełnienia obu komór pojemnika płynem do soczewek. Zdejmujemy z oka prawą soczewkę i kładziemy ją na otwartą dłoń. Następnie dodajemy kilka kropel świeżego płynu pielęgnacyjnego i rozpoczynamy czyszczenie mechaniczne, które powinno trwać około kilkanaście sekund. Potem płuczemy soczewkę kolejną porcją płynu i wkładamy ją do odpowiedniej komory pojemnika. Te same czynności powtarzamy dla drugiej soczewki, następnie zakręcamy komory i zostawiamy na noc. Dezynfekcja powinna trwać minimum 4 godziny (w zależności od producenta płynu – czasem wymaganych jest 6).

Napełnianie pojemnika na soczewki płynem pielęgnacyjnym.

Błędy w przechowywaniu szkieł kontaktowych

  • mycie pojemnika na soczewki wodą – pojemniczek, tak jak same szkła, powinien być czyszczony jedynie płynem do soczewek (jego świeżą porcją, a nie pozostałością po dezynfekcji szkieł).

  • wypełnianie pojemniczka przegotowaną lub bieżącą wodą – do wypełnienia komór pojemnika służy wyłącznie płyn do soczewek, gdyż tylko on gwarantuje ich dezynfekcję.

  • dolewanie świeżego płynu do starego – raz użyty płyn należy wylać z komór pojemnika. Wieczorem pojemniczek powinien być wypełniony świeżym preparatem.

  • niewymienianie pojemnika na soczewki – pojemniczek winien być utrzymany w czystości. Celem wyeliminowania potencjalnego zagrożenia wynikającego z zanieczyszczeń, należy go wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Jeśli pojemnik jest uszkodzony, pęknięty, również należy go wymienić.

Rodzaje pojemników na soczewki

  • antybakteryjny pojemnik na soczewki – zwyczajny pojemniczek dołączany do większości płynów pielęgnacyjnych. Jest uniwersalny i przeznaczony do przechowywania miękkich szkieł kontaktowych.

  • kolorowy pojemnik na soczewki – kolorowy, we wzory, bądź w kształcie np. piłki lub zwierząt. Posiada te same właściwości co zwykły pojemniczek. Za sprawą przyjemnego dla oka wykonania nadaje się np. dla dzieci.

  • pojemnik antyseptyczny z jonami srebra – pojemnik wykonany w nanotechnologii, zawierający cienką warstwę srebra, dzięki czemu zapewnia podwójną ochronę antybakteryjną. Dołączany np. do płynu SoloCare Aqua.

  • pojemnik z dyskiem neutralizującym – płyn pielęgnacyjny z dodatkiem nadtlenku wodoru w szczególności polecany jest do oczu wrażliwych i suchych lub dla użytkowników twardych szkieł kontaktowych. Soczewki czyszczone przy użycia nadtlenku wodoru wymagają neutralizacji przed założeniem na oko. Do tego potrzebny jest specjalny pojemnik wyposażony w dysk neutralizujący, który po 6 godzinach zamienia płyn w roztwór soli fizjologicznej.

do sklepu

Polecane posty

Marki soczewek kontaktowych
w naszym sklepie

Marki soczewek kontaktowych